euroleague.net

Košarka

15.01.2020 | 18.26 > 20:59

Kraj Zvezdine serije: Žalgiris slavio u Areni

Aktuelni šampion Srbije i ABA lige Crvena zvezda poražena je u 19. kolu Evrolige u Štark Areni od Žalgirisa 76:70 i tako prekinula niz od četiri pobede u tom takmičenju.

Džejms Gist

Marko Metlas/Euroleague Basketball via Getty Images

Džejms Gist

Crveno-bele je pobede koštao veliki pad sredinom treće četvrtine, kada su olako ispustili sedam poena prednosti. Napad je potpuno zatajio, a Litvanci su strpljivo kažnjavali sve greške i potpuno zasluženo došli do pobede, kojom su se revanširali šampionu Srbije i ABA lige za poraz u Kaunasu.

Kod gostiju najzaslužniji za pobedu bio je Lukas Lekavičijus sa 17 poena. Pored njega dvocifren je bio još samo Zek Lidej sa 10 pogodaka, dok je nekadašnji igrač Partizana Džok Lendejl imao po devet poena i skokova. Na drugoj strani jedini dvocifren bio je Lorenzo Braun sa 14 poena, Džejms Gist i Bili Beron imali su po devet, dok je Ognjen Kuzmić za 13 minuta imao po osam poena i skokova.

Zvezda je na deobi osmog mesta na tabeli Evrolige sa Valensijom, sa skorom 9-10 i u narednom kolu u petak dočekuje Albu u Štark arenu.

Tok meča

Odlično je počeo domaći tim. Posebno se to odnosi na Ognjena Kuzmića, koji je zatvorio reket u odbrani, a postigao prve poene, dok je kapiten Branko Lazić posle kontre doneo 4:0. Međutim, Litvanci su brzo uzvratili, napravili seriju 11-0, od čega je tri trojke pogodio Milaknis. Ognjen Kuzmić uspeo je da napravi poziciju u reketu, postigne koš i iznudi dodatno slobodno bacanje za 11:7, čime je pokazao kako bi crveno-beli trebalo da igraju protiv ekipe iz Kaunasa. Upravo je Kuzmić bio najzaslužniji što je Zvezda nastavila seriju koševa. U odbrani je lupio bananu, zatim imao ofanzivan skok, a na kraju i asistenciju Lorenzu Braunu za tri poena i smanjenje minusa na samo poen - 11:10. Posle kontre Braun zakucava za potpuni preokret - 12:11. Gosti su ipak zaustavili ovu seriju i do kraja prve četvrtine igralo se koš za koš. Na kraju prvih 10 minuta Žalgiris odlazi sa minimalnom prednošću 22:20.

Ušao je u igru i Džejms Gist, a Zvezda igra sa dva centra, njim i Vladimirom Štimcom. Primetno je preimućstvo pod košem, ali Žalgiris i dalje ne da prednost i šutevima sa distance održava rezultatsku prednost - 31:29. Ipak, Zvezda je povela posle dužeg vremena preciznim šutem Ognjena Dobrića za tri poena - 32:31. Međutim, Žalgiris je pokazao da je izuzetno žilava ekipa i na kraju se otišlo na poluvreme sa nerešenim rezultatom - 38:38.

Ponovo odličan početak poluvremena za Zvezdu, kao i u prvom delu. Prvo je Kuzmić pogodio slobodno bacanje posle novog ofanzivnog skoka, potom sjajna mini rola Boriše Simanića, pogođena trojka i predivna banana na obruču i na kraju pogodak Berona van linije 6.75 za najvećih 45:38

Međutim, kao i u prvom poluvremenu i sada je usledio pad u igri crveno-belih. Litvanci su napravili seriju 11-0 i preokrenuli na 49:45. Uspela je Zvezda da stabilizuje igru, čak je i došla do izjednačenja 52:52, ali na kraju Litvanci pred poslednjih 10 minuta odlaze sa četiri poena viška - 57:53.

Žalgiris nastavlja sa dobrom igrom i u četvrtoj četvrtini i već posle dva napada došao je do maksimalnih +9 - 62:53. Od tada Zvezda se mnogo mučila u napadu, pa nije uspevala da materijalizuje ono što je dobro radila u odbrani. Ipak, Beron pogocima spolja i Gist zakucavanjima uspeli su na manje od tri minuta da smanje minus na pet poena (68:63). Međutim, usledio je 2+1 Džoka Lendejla za velikih 71:63.