Bledo prvo poluvreme koštalo Zvezdu pobede nad liderom

Euroleague 31. jan 202018:20 > 20:42
Tolga Adanali/Euroleague Basketball via Getty Images

Košarkaši Crvene zvezde poraženi su od Anadolu Efesa rezultatom 85:78 u meču 22. kola Evrolige. Posle neuspeha u Štark Areni crveno-beli imaju skor od 9 pobeda i 13 poraza.

Zvezda je imala ubedljiv zaostatak, najviše je bilo 24 poena prednosti za tursku ekipu, ali je Zvezda fantastičnom serijom krajem treće i u četvrtoj četvrtini ušla u poslednji minut sa minusom od tek šest poena. Ipak, priseban je bio Krunoslav Simon, koji je pogađao u finišu, a Lorenzo Braun je bio neuspešan kada je beogradski tim bio u prilici da dođe do -4.

U Beogradu se na parket posle tri nedelje pauze vratio srpski plejmejker Vasilije Micić, koji je odsustvovao zbog povrede noge. Micić, nekadašnji organizator igre Crvene zvezde, dobio je zahvalnicu od kluba za mandat proveden u crveno-belom dresu.

Pred početak meča održan je minut ćutanja u čast preminulih Kobija Brajanta i Roberta Arčibalda.

Zvezda je veoma loše otvorila susret, a Efes je vodio sa 11:0 nakon tri minuta. Do kraja poluvremena Efes je preko veoma raspoloženih Šejna Larkina i Krisa Singltona ostvario dominaciju, a prednost je rasla. Slično je bilo i na startu treće deonice, ali Zvezda posle 35. minuta počinje da se budi.

U četvrtom kvartalu Zvezda je bila nadomak ogromnog preokreta, ali nije imala snage da dođe do vođstva u poslednjem minutu.

Najefikasniji u pobedničkoj ekipi bio je sjajni Šejn Larkin, četvorostruki uzastopni MVP kola EL, koji je u Štark areni imao 24 poena. Pratili su ga Singlton sa 13 i Rodrig Boboa sa 11 poena, dok je 8 imao Šanli Sertač.

Vasilije Micić je u povratku na parket posle povrede imao 6 poena (3/9 iz igre), 1 skok, 5 asistencija za 32 minuta.

U Zvezdi je 15 poena imao Dejan Davidovac, 14 je ubacio Bili Beron, dok je Kevin Panter imao 12. Lorenzo Braun je imao 9 asistencija, ali je ubacio tek 7 poena uz šut iz igre 3/15.

Efes je i dalje na prvom mestu tabele sa 19 pobeda i 3 poraza i u narednom kolu gostuje CSKA. Zvezda ima 9 pobeda i 13 poraza i u sledećm kolu igra na domaćem terenu protiv Panatinaikosa.

Meč ste mogli da pratite u ekskluzivnom i direktnom prenosu na Sport klubu 1, ka i na našem sajtu.

TOK MEČA

40′ – Lorenzo Braun je promašio i Zvezda je ostala bez šansi za veličanstveni preokret.

38′ – Sa druge strane Krunoslav Simon pogađa za tri poena, a Kevin panter „vraća trojku za 82:74.

37′ – Kevin Panter je pogodio dva slobodna bacanja, a u narednom napadu je lopta pod košem došla do Majkla Odža koji je pogodio uz faul za -8 – 79:71.

30′ – Publika u Areni se probudila i bučno je pokušavala da omete Šanlija pri izvođenju slobodnih bacanja, ali je on pogodio oba i postavio rezultat na kraju treće deonice: 72:58 za goste. Zvezda posle minusa od 24 poena ima podnošljiv zaostatak i sa nadom u preokret ulazi u četvrtu četvrtinu.

27′ – Bili Beron pogađa sa linije penala triput posle faula na šutu za tri poena i smanjuje rezultat, a odmah potom polaže u kontri nakon izgubljene lopte za 69:54. Ubrzo pogađa i Dženkins u još jednom napadu i Zvezda je smanjila na 69:56. Najveća prednost za Efes bila je 24 poena.

24′ – Zvezda u drugom poluvremenu nastavlja u sličnom ritmu – Beron, Davidovac i Braun pogađaju, ali sa druge strane napad Efesa nastavlja da funcioniše, a razlika je sve vreme oko 20 poena za tim sa Bosfora.

Najefikasniji u Efesu u prvom poluvremenu je Šejn Larkin, koji nastavlja sa blistavim partijama. Amerikanac ima 15 poena, Boboa je ubacio 11, a Singlton 10. Micić za 15 minuta nije postigao koš (0/3 iz igre), ali je imao tri asistencije.

U Zvezdi Bili Beron zabeležio 7, a Ognjen Dobrić 5 poena.

20′ – Boboa je postigao trojku za konačan rezultat poluvremena: 51:30.

18′ – Poenima Gista i Davidovca Zvezda je smanjila razliku, ali je usledila nova trojka Šejna Larkina.

16′ – Posle poena Tibora Plajsa razlika je porasla na +23 – 44:18, ali je posle toga srpski tim došao do predaha.

12′ – Efes mnogo bolje otvara drugi period, a posle jedne spektakularne trojke Singltona uz zvuk sirene za istek napada, Efes dolazi do dotad maksimalnih 34:16.

10′ – Do kraja deonice Sertač Šanli pogađa dva slobodna bacanja, pa je rezultat posle 10 minuta 24:18 za goste.

8′ – Zvezda uspeva da se oporavi posle šoka na otvaranjuPosle trojke Ognjena Dobrića i pogotka za dva Boriše Simanića Zvezda dolazi do -6.

3′ – Efes je krenuo mnogo bolje – posle pogodaka Andersona, Larkina, Singltona i Larkina gosti vode sa 11:0, a Dragan Šakota mora da zatraži tajm-aut.

Zvezda meč počinje u petorci Braun, Beron, Dobrić, Simanić, Kuzmić, dok Efes kreće u sastavu Micić, Larkin, Anderson, Singlton, Plajs.

Pred meč je upriličen i minut ćutanja zbog tragične pogibije košarkaške legende Kobija Brajanta i bivšeg NBA centra Roberta Arčibalda. Potom su oba tima u znak počasti prema velikom Brajantu odlučila da ne napadaju koš protivnika tokom 24 sekunde napada i tako dali omaž nastradalom američkom košarkašu, koji je u karijeri u jednom periodu nosio broj 24.

U sastavu turske ekipenalazi se i srpski plejmejker Vasilije Micić, koji je dugo odsustvovao zbog povrede, a pred početak meča je dobio i poklon zahvalnice.