euroleague.net

Košarka

21.02.2020 | 18.52 > 21:08

Zvezda zapretila šampionu, ali ipak novi poraz u Areni

Šampion Srbije i ABA lige Crvena zvezda poražena je u 25. kolu Evrolige od aktuelnog šampiona Evrope CSKA iz Moskve 86:81

Štark Arena

Marko Metlas/Euroleague Basketball via Getty Images

Crvena zvezda je odigrala većim delom solidan meč, naročito u prvom poluvremenu, koje su završili vođstvom trojkom Bilija Berona uz zvuk sirene. Koliko je Zvezda dobro igrala, posebno u odbrani, toliko su i gosti pomogli velikim brojem promašaja sa linije slobodnih bacanja i sa linije za tri poena.

Ipak, u trećoj četvrtini Armejci su bili na svom nivou, dobili su je 24:16 i praktično u tom delu stekli odlučujuću razliku. Crveno-beli su na početku poslednje deonice uspeli da se sjajnom igrom i trojkom uz faul Kevina Pantera primaknu na minus jedan, ali je to bilo sve pošto su ostali bez goriva i CSKA je rutinski priveo meč kraju.

Kod pobednika Majk Džejms je bio najefikasniji sa 29 poena, uprkos očajnom šutu (6/18 iz igre), naročito u prvom poluvremenu. Važnu ulogu odigrao je Danijel Heket sa 19 poena, ali uglavnom je pogađao kada je trebalo odgovoriti na serije Crvene zvezde. Kod domaćina Bili Beron je bio najefikasniji sa 15 poena, Kevin Panter je ubacio 12, a Džejms Gist i Vladimir Štimac po 11. Lorenzo Braun je posle prvog poluvremena ubacio 10 poena, ali u drugih 20 minuta nijedan.

Crvena zvezda ima skor 10-15 i nalazi se na 13. mestu, ali ima samo pobedu manje od niza ekipa koji dele osmo mesto. U narednom kolu gostuje Baskoniji u četvrtak.

Tok meča

Tvrdo na startu, obe ekipe bacile akcenat na odbrani. Prve poene postigao je Hajns, ali je Lazić uzvratio trojkom. CSKA je posle vezao četiri poena, ali je Zvezda uzvratila istom merom i na prvi tajm aut na pet minuta do kraja prve četvrtine otišlo se sa prednošću domaćina 7:6. U par navrata crveno-beli su uspevali da se odlepe na +4, ali Moskovljani su se brzo vraćali. Ipak, do kraja prve četvrtine Zvezda je zadržala minimalno vođstvo i na prvi odmor otišla sa prednošću 17:16. Prednjače Lorenzo Braun i Vladimir Štimac sa po šest poena.

Na početku druge četvrtine u igru je ušao Džejms Gist, koji je nastavio sa slabim partijama. Promašio je dva zicera, a i napravio je faul pri šutu za tri poena. Ipak, Stratos Perperoglu je raspoloženo započeo drugi period i trojkom vraća prednost od dva poena - 22:20. Pomažu i igrači CSKA, koji su već promašili pet od 10 slobodnih bacanja. Ipak, Armejci su poboljšali igru u napadu, pa su sa četiri vezana poena došli do prednosti  - 24:22. Gosti su nastavili seriju i na polovini druge četvrtine došli do maksimalnih +6 - 28:22. Negativan trend konačno prekida Kevin Panter svojim prvim poenima. Uz dva slobodna bacanja Džejmsa Gista domaćin se ponovo primakao na svega dva poena zaostatka - 28:26. Nastavila je Zvezda da sustiže, a CSKA je ponovo upao u krizu napada i na minut i po do kraja prvog poluvremena Zvezda je došla do izjednačenja 30:30. Zvezda je konačno, prvi put od početka drugog perioda, povela trojkom Lorenza Brauna za 34:32. Ali u završnici su crveno-beli pomalo naivno primili četiri poena i činilo se da će CSKA na poluvreme otići sa prednošću 36:34. Međutim, crveno-beli su imali osam sekundi, što je dovoljno bilo Biliju Beronu da uz kontakt pogodi trojku uz zvuk sirene za vođstvo crveno-belih 37:36.

Sport Klub Youtube

Za prva dva i po minuta treće četvrtine Crvena zvezda je postigla samo jedan poen i to Vladimir Štimac sa linije slobodnih bacanja. Doduše, nije se ni CSKA istakao, i dalje se promašuju slobodna bacanja, ali su Danijel Haket i Majk Džejms trojkama doneli Armejcima prednost od pet poena 44:38. Polako ali sigurno gosti preuzimaju kontrolu igre i tri minuta pre kraja treće četvrtine stiču maksimalnih +8 - 53:45. Do kraja četvrtine CSKA je išao i na +9, ali je ponovo Beron imao poslednju reč i na kraju košem smanjio pred poslednjih 10 minuta na 60:53.

Zvezda je odlično krenula u poslednjoj četvrtini. Prvo prodor Pantera, a onda Gist 2+1 za potpuni priključak - 60:58. Domaćin igra sa mnogo više elana. Na sve ima odgovor. Džejms je posle faula Pantera dobio tri slobodna bacanja, ali je Panter posle uzvratio sa trojkom uz faul i to sa devet metara. Međutim, par grešaka, kako u odbrani, tako u napadu, dozvolile su Armejcima da se trojkom Haketa i kontrom Fojtmana odlepe ponovo na sigurnih +6 - 70:64. Zvezdini igrači ostali su bez goriva, u napadu ništa nije funkcionisalo, a Panter je ponovo napravio faul pri šutu za tri poena i Džejms je odveo CSKA prvi put na +10 - 76:66 na 4:16 do kraja meča. Do kraja Zvezda nije uspela da se vrati i CSKA je na kraju potvrdio ulogu favorita.