Gray Mortimore/Getty Images

Košarka

27.02.2020 | 20.39 > 22:38

Loša i bezidejna Zvezda na -15 u Vitoriji

Košarkaši Crvene zvezde doživeli su sedmi poraz u poslednjih osam evroligaških utakmica, pošto su u 26. kolu izgubili od Baskonije sa 71:56.

Shavon Shields

Aitor Arrizabalaga/Euroleague Basketball via Getty Images

Zvezda se držala u prvoj četvrtini, tim Duška Ivanovića potom se blago odvojio, da bi na poluvremenu imao do tada najveću prednost od +11. Nije ekipa iz Vitorije blistala, ali i to je bilo dovoljno za jako bledu Zvezdu čiji napad je često delovao bezidejno i bez pravog protoka lopta, uglavnom se sve svodilo na pojedinačna rešenja Brauna, Pantera i Berona.

Prišao je na -5 tim koji je na ovom meču vodio Andrija Gavrilović, ali nijednom gosti iz Beograda nisu bili blizu preokreta, konačni udarac zadat je početkom poslednjeg perioda kada je Baskonija stvorila 17 poena prednosti.

Najefikasniji kod Zvezde bio je Vladimir Štimac sa 13 poena (4-8 iz igre) i 8 skokova, Kevin Panter dao je 12 poena (5-11 iz igre), a Lorenzo Braun imao je 10 poena (3-12 iz igre). Debitovao je plejmejker Kalin Lukas sa 2 poena za 15 minuta, uz šut iz igre 1-5, skok i 3 asistencije.

Baskoniju je predvodio Tornike Šengelija sa 18 poena (7-10 iz igre) i 5 skokova, Ševon Šilds imao je 16 poena, 6 skokova i 5 asistencija, a Majkl Erik dodao je 10 poena i 5 uhvaćenih lopti.

Obe ekipe sada imaju po 10 pobeda i 16 poraza. U ponedeljak Zvezda igra “biti ili ne biti“ meč za plasman u plej-of ABA lige, da bi u sledećem kolu gostovala Fenerbahčeu. I Baskonija gostuje, Bajernu u Minhenu.

Tok meča:

Prvi koš na utakmici posle 80 sekundi postigao je Beron, trojku, a posle dobre odbrane Lazića poentirao je Štimrac u kontri, da bi se posle više od dva minuta i domaći “pojavili“ na semaforu pogotkom Kristona. Imala je Zvezda +5 posle prodora Berona, a posle trojke Šengelije i teškog šuta Šildsa Baskonija je prvi put povela (8:7), dok je na prvom tajm autu bilo 10:9 za domaće.

Braun je promašio dve trojke, zatim i flouter, da bi zatim dao šut sa distance u trenutku kada su se domaći odlepili na +4. Međutim, na drugoj strani je prelako primljen koš iz pik-en-rola, Panter je promašio iz nemoguće pozicije, a zatim je Džening pogodio trojku uz faul Gista pod košem na Falu – posle njegov 1-2 sa penala bilo je 21:13 za Baskoniju. U završnici je Panter pogodio s distance i na prvi dvominutni odmor otišlo se sa rezultatom 21:15.

Šengelija je otvorio drugu četvrtinu trojkom, a u igru je ušao Kalin Lukas, novi igrač u sastavu crveno-belih, i podelio je asistenciju za Odža, da bi Panter posle prodora pogodio za -5. Međutim, očas posla je Baskonija preko raspoloženog Šengelije, zatim i kontrom vratila na +9, za tajm aut Gavrilovića.

Kalin Lucas

Posle tajm auta je Lukas pogodio s poludistance, usledila je trojka Pantera, a zatim je Zvezda propustila nekoliko prilika za priključak pre zakucavanja Erika za 30:24. Panter jeste dao novu trojku, ali defanzivni skok i promaja u reketu mučili su Zvezdu, pa je tim Duška Ivanovića poveo sa 36:27.

Nije urodio plodom tajm aut, pa je na poluvremenu Baskonija imala najveću prednost – 39:28.

Drugo poluvreme počelo je trojkom Lazića, uzvratio je Kriston, zatim je Jagodić-Kuridža pogodio s distance, da bi Braun u kontri položio za 42:35. Braun je pogodio trojku za -6, zatim je promašio u narednom napadu, ali dobra odbrana rodila je novu kontru i bacanja za Lorenza – pogodio je jedno za 44:39.

Braun je završavao skoro sve napade, bacio je er-bol sa trojke, a na drugoj strani je Dragić položio, posle čega je Lukas zamenio Brauna, ali je Baskonija čuvala prednost na sigurnih sedam poena razlike. Kao i često ove sezone, Zvezda nije imala nikakvu ideju u napadu, sve se svodilo na individualna rešenja, pa su domaći ponovo stvorili dvocifrenu prednost - na kraju trećeg perioda bilo je 54:43.

Crveno-beli su jako teško dolazili do poena, protoka lopte nije bilo – ni Baskonija nije blistala, ali je uprkos tome rutinski čuvala prednost (57:45), da bi posle trojke Šengelije bilo +15. Tada je meč prelomljen i domaći su do kraja rutinski došli do pobede u laganom ritmu.