Zvezda se borila, ali bez šanse u Blaugrani

Euroleague 20. nov 202020:30 > 22:53
Photo by Rodolfo Molina/EB via Getty Images

Košarkaši Crvene zvezde izgubili su od Barselone u gostima sa 76:65 i sada imaju skor 4-6, dok su Katalonci lideri na tabeli Evrolige sa osam pobeda i samo jednim porazom.

Brzo je Barselona povela 12:2, Zvezda je u celoj prvoj četvrtini postigla šest poena i Barselona je sve vreme kontrolisala igru i rezultat, da bi početkom trećeg perioda stvorila i 22 poena viška.

Tim Saše Obradovića nije odustao i bio je rešen da popravi utisak, uspeli su crveno-beli da smanje zaostatak i na tri minuta do kraja bilo je -7 posle pet uzastopnih poena Ročestija. Odgovorio je Kalates prodorom, nije Zvezda stvorila dodatni pritisak, pa je Barsa ipak bez problema privela meč kraju.

Jedini „dvocifren“ kod Zvezde bio je Dejan Davidovac sa 12 poena (5-6 iz igre, 3sk), Duop Rit imao je 9 poena (4-5 iz igre) i 4 skoka, Teri je imao 9 poena i 6 skokova, a Hol je dodao 8 poena. Džordan Lojd nije imao svoje veče – 2 poena, uz šut iz igre 0-8, i 3 asistencije, a Džoni O’Brajant dao je 5 poena (1-5 iz igre).

Nikola Mirotić predvodio je Barselonu sa 23 poena (6-7 iz igre, 9-10 penali), Nik Kalates imao je 10 poena (5-9 iz igre), 3 skoka i 8 asistencija, a Pjer Oriola dodao je 12 poena i 5 skokova.

Zvezdu u ponedeljak čeka večiti derbi sa Partizanom u ABA ligi, a potom 26. novembra dočekuje Anadolu Efes. Barsa dan kasnije igra sa Panatinaikosom u Atini.

Tok meča:

Tvrd početak meča, skoro dva puna minuta nije bilo poena, a onda je Mirotić sa linije penala probio led. Zvezda nije uspevala da dođe do prave pozicije za šut, jedino je Lazić bio sam i promašio, a na drugoj strani dva plus jedan Mirotić za 5:0.

Usledio je alej-up Kalatesa i Oriole, a Zvezda daje prvi koš posle četiri minuta i sedam sekundi – posle promašene trojke Dobrića loptu je uhvatio Teri i zakucao. Ipak, posle trojke Mirotića pred prvi televizijski tajm aut bilo je 10:2.

Mučila se i dalje Zvezda u napadu, protok lopte je zagušila Barsa, Rit jeste dao četiri poena, ali posle lakog polaganja Kalatesa za 15:6 Obradović je zatražio tajm aut.

Zvezda u mnogo napada nije uspevala ni da šutne na koš – koraci, nesigurna dodavanja i ukupno sedam izgubljenih lopti u prvoj četvrtini. Barsa je igrala neverovatnu odbranu i posle deset minuta vodila je sa 19:6.

U sličnom ritmu igralo se i u drugoj četvrtini – nije ni Barselona bila efikasna kako ume, ali je sa druge strane zatvorila se puteve ka svom košu, većina Zvezdinih šuteva bili su iznuđeni, pa je Barsa imala i +17, a na 25:10 Jasikevičus je zatražio tajm aut.

Vezao je Davidovac pet poena, ali nije to bilo dovoljno da Zvezda smanji zaostatak, Barselona je bez većih problema držala 12-15 poena razlike, da bi posle poena Kalatesa bilo 33:17.

Volden trojka na jednoj, Mirotić koš i faul na drugoj strani, zatim Volden ulaz i trojka Higinsa uz zvuk sirene za 39:22 na poluvremenu.

Ne misle domaći da uspore i već početkom treće četvrtine poveli su sa 46:24 uprkos činjenici da je Obradović na startu drugog poluvremena poslao napadački nešto jaču petorku sa O’Brajantom i Davidovcem.

Vodila je Barsa 52:30, ali tada je Zvezda odgovorila serijom 12-2 koju je krunisao Dobrić sa dve uzastopne trojke. Međutim, odmah posle tajm auta Jasikevičusa Barsa odgovara serijom 5-0 i posle trojke Hange bilo je 59:42. U jednom duelu Volden je izgubio zub, a na kraju trećeg perioda bilo je 61:44.

Činilo se da je meč definitivno rešen, Jasikevičus je na teren slao rezerviste, ali svaki put kada bi to učinio, Zvezda bi se približila. Na kraju su na tri minuta do kraja crveno-beli prišli na -7 posle pet poena Ročestija (69:62) na tri minuta do kraja. Odgovorio je odmah Kalates prodorom.