Pool, Getty Images Sport

Košarka

05.03.2019 | 22.40 > 22:44

EK: Preokret Asvela, Valensija sigurna protiv Ritasa

Košarkaši Asvela i Valensije iskoristili su prednost domaćeg terena i u prvim utakmicama četvrtfinala Evrokupa pobedili su Andoru i Ritas.

Fernando San Emeterio

Christian Petersen, Getty Images Sport

Francuzi su u Lionu slavili 79:75, a ključna je bila treća četvrtina koju je ekipa trenera Zvezdana Mitrovića dobila 30:18.

Gosti iz Andore su bili mnogo bolji u prvom poluvremenu i na odmor su otišli sa vođstvom 42:34, međutim, budući učesnik Evrolige je u trećem periodu najavio pobedu. Domaći su u odlučujućih 10 minuta održavali prednost koja je u nekoliko navrata bila maksimalnih +7.

Čarls Kaudi je bio najefikasniji sa 21 poenom, Ej Džej Sloter je dodao 15, a Amine Nua i Miro Bilan po 10. Kod gostiju Musa Dinje je zabeležio 16, Mikele Vitali 12, a Endrju Albisi i Džon Šurna po 11 poena.

Valensija je bila ubedljiva protiv Ritasa 75:64, ali nije bile sve tako idealno za domaću ekipu. Litvanci su posle prve četvrtine vodili 20:12 i na poluvreme su otišli sa prednošću 30:26. Ipak, jedan od favorita za osvajanje Evrokupa je u drugom poluvremenu diktirao tempo i u 37. minutu imali su ogromnih +21 (73:52).

Mat Tomas je zabeležio 15, a Alberto Abalde, Fernando San Emetrio i Aron Dornekamp po 10 poena, dok se Bojan Dubljević za 6 minuta nije upisao u strelce. U poraženoj ekipi Denis Sili je postigao 11, a Artsiom Parahuski i Mindaugas Girdžiunas.

Uniks je u Kazanju savladao Lokomotivu, dok je Unikaha posle minus 21 preokrenula i slavila u Berlinu.

Revanš utakmice su 8. marta, a eventualne majstorice pet dana kasnije.