Gray Mortimore/Getty Images

Košarka

22.10.2019 | 19.48 > 22:01

Partizan 'slomio' Lokomotivu za nastavak niza!

Košarkaši Partizana savladali su Lokomotivu Kubanj rezultatom 80:71 u četvrtom kolu Evrokupa i tako zadržali maksimalni skor.

Ognjen Jaramaz, Novica Veličković, Rade Zagorac

KK Partizan NIS

Izabranici Andree Trinkijerija su odigrali utakmicu sa mnogo uspona i padova, ali su na kraju zasluženo došli do četvrte pobede u drugom po rangu evropskom klupskom takmičenju.

Prvo poluvreme je proteklo u znaku ‚crno-belih‘, koji su igrali veoma dobro i u jednom trenutku imali i 12 poena prednosti. Domaći igrači su u prepunoj dvorani „Aleksandar Nikolić“ imali šansu da budu još ubedljiviji, ali su samo zbog svojih grešaka posle prvih 20 minuta imali samo plus šest.

U nastavku je Lokomotiva zaigrala znatno bolje, uvela je utakmicu u egal, da bi potom usledile serije na obe strane. Gosti su u trećem periodu stigli i do vođstva, prednost im je išla do šest poena razlike u trećem periodu, ali se Partizan brzo vratio u utakmicu. Međutim, nije u prvim trenucima mogao da se odvoji, a to je uspeo posle tajm-auta koji je Trinkijeri zatražio tri minuta pre kraja. Od tog trenutka su ‚crno-beli‘ odigrali praktično bez greške, a Lokomotiva na to nije imala odgovor.

Partizan je do trijumfa predvodio Rašon Tomas sa 16 poena, Vilijam Mozli je dodao 11 poena, dok su Rade Zagorac i Ognjen Jaramaz utakmicu završili sa po 10 poena.

Na drugoj strani, po 17 poena su upisali Sem Deker i Vil Kamings, koji je imao i sedam asistencija. Zapažen je bio i Alan Vilijams sa 15 poena i 10 skokova. Srpski košarkaš Dragan Apić je odigrao tri i po minuta i za to vreme je zabeležio dva poena i po jedan skok i ukradenu loptu.

Partizan sada na čelu grupe B ima četiri pobede, Lokomotiva je druga sa polovičnim učinkom, a slede četiri tima koji imaju po trijumf i dva poraza – Limož, Venecija, Tofaš i Ritas.

Naredna utakmica ‚crno-bele‘ u Evrokupu čeka naredne srede od 19.15 kada gostuju Limožu.

Tok utakmice:

Partizan je utakmicu otvorio promašajem Tomasa, ni Lokomotiva nije imala uspeha na drugoj strani, a ‚crno-beli‘ su do početnog vođstva došli polaganjem Jankovića. Posle grešaka na obe strane O‘Brajant je postigao trojku za vođstvo gostiju, a Janković je jednim slobodnim bacanje izjednačio za Partizan u drugom minutu. I jedna i druga ekipa su mnogo grešile u napadu, a Apić je prekinuo period bez poena za 5:3, da bi Janković uzvratio zakucavanjem. Zagorac je iz okreta u narednom napadu vratio vođstvo domaćem timu i postao je prvi igrač pored Jankovića koji se upisao u strelce kod Partizana, a usledila je trojka Jaramaza i vođstva 10:5.

U narednim minutima je prednost 'crno-belih' varirala od jednog do pet poena, a predvodili su ih Zagorac i Pejdž. Međutim, Lokomotiva je u devetom minutu došla u priliku da povede, ali je odbrana Partizana odradila dobar posao, a Pejners sa slobodnog bacanja vratio plus dva. Mozli je bio odličan u odbrani na drugoj strani, potom je i fauliran, pošto je prethodno Birčević promašio za tri poena. Na sličan način, posle promašene trojke, Birčević je izdejstvovao faul i povećao prednost svog tima na šest poena prvi put na utakmici, a tim rezultatom (24:18) završen je prvi period.

Centar Partizana je na početku druge četvrtine doneo svom timu plus osam, a obe ekipe su u pojedinim trenucima izgledale nepovezano, ali 'crno-beli' nešto konkurentije. Pokazatelj za to je i činjenica da je Birčević iz trećeg pokušaja pogodio za trojku za prvo dvocifreno vođstvo na utakmici - 31:21, a to je na neki način omogućilo domaćinu da nađe ritam. Usledile su odlične akcije zahvaljujući kojima je održavao prednost, a među njima se istakao 'pik en rol' Zagorca i Jankovića. Lokomotiva se trgla posle nekoliko minuta i trojkama Kamingsa i Kalnijetisa prišla na jednocifreni zaostatak - 39:34, a seriju gostiju prekinuo je Zagorac. Do kraja poluvremena nije bilo većih promena, a Partizan je na odmor otišao sa plus šest.

Gosti su mnogo bolje ušli u drugo poluvreme, pa su se tako brzo i lako primakli na dva poena zaostatka (45:43), a u 26. minutu su posle niza grešaka domaćih igrača i poveli poenima Dekera - 48:47. To je nateralo Trinkijerija da zatraži tajm-aut, posle kojeg je Janković vratio prednost 'crno-belima', ali je utakmica ušla u egal, pre nego što je tim iz Krasnodara poenima Ilnickija i Dekera povela šest poena razlike - 56:50. Niz gostiju prekinuo je Gordić, a potom je usledila i trojka Pejdža za minus jedan, pre nego što je plejmejker Partizana pogodio oba slobodna bacanja za prelazak u vođstvo. Ipak, gosti su na poslednji odmor otišli u vođstvu, a za to je bio zaslužan O'Brajant - 58:57.

Na početku poslednjeg perioda timovi su se smenjivali u vođstvu, da bi trojka Jaramaza ustalila Partizan u vođstvu. O‘Brajant je jedinim pogođenim slobodnim bacanjem primakao Lokomotivu, ali je na drugoj strani uzvratio Tomas košem uz faul za plus četiri – 65:61. Isti igrač je posle odbranjenog napada gostiju ponovo fauliran, pogodio je jedno bacanje, a zatim je Mozli dodatno povećao prednost ‚crno-belih‘ za 68:61, pre tajm-auta gostiju.

Pauza nije mnogo pomogla timu iz Krasnodara, pošto je Tomas doneo Partizanu plus osam posle izgubljene lopte Vilijamsa. Prve poene za goste posle serije ‚crno-belih‘ 8:0 postigao je Kamings, koji je u dva napada uz koš izdejstvovao i po faul i primakao svoj tim na tri pena razlike – 70:67. Na drugoj strani, Partizan nije mogao da nađe pravi ritam u napadu, što je Kamings iskoristio i novim poenima sa slobodnih bacanja primakao goste na minus jedan. Seriju ruskog kluba prekinuo je Tomas sa slobodnih bacanja za 72:69, Partizan je imao šansu da poveća prednost vrlo brzo, ali je usledio promašaj Zagorca pre poena Vilijamsa na drugoj strani.

Trinkijeri je tri minuta pre kraja meča zatražio tajm-aut, posle kojeg je njegov tim zaigrao nešto bolje i poenima Tomasa i Pejdža se odvojio na pet poena razlike. Posle odlične reakcije Pejdža u odbrani usledila je najbolja akcija na utakmici, posle koje je iza leđa asistirao Tomasu i on bez problema postigao nove poene za 78:71. Tajm-aut nije pomogao gostima jer su 'crno-beli' poenima Mozlija praktično rešio pitanje pobednika pred poslednji minut, a do kraja meča ni na jednoj strani nije bilo više poena.

Tok utakmice možete da pogledate na ovom linku.