Printscrean

Košarka

28.10.2020 | 21.11

EK: Crnogorski derbi posle drame pripao Mornaru

Veliki crnogorski derbi, koji je preseljen u peto kolo Evrokupa, posle velike borbe, sjajne utakmice i produžetka, pripao je ekipi Mornara posle produžetka 85:82.

Jacob Pullen

KK Mornar/MEDIA Pro

Prva deonice donela je igru bez odbrana, po principu trči i šutiraj. Oba tima su za deset minuta igre napravili samo tri prekršaja. U takvoj situaciji, bolje bi trebalo da se snađu Barani, ali su i puleni Petra Mijovića pokazali da se jako dobro snalaze u tranziciji, pa je na semaforu pisalo 22:22.
Keni Gebrijel je ubacio osam, Ajzeja Vajthed šest, a Džejkob Pulen četiri poena. S druge strane, Džastin Kobs je postigao osam, a po četiri Vili Rid, Melvin Edžim i Petar Popović.

Budućnost je na poluvremenu vodila sa 42:39, ali je bilo jasno da u slučaju da se meč nastavi u istom ritmu, odnosno u ritmu trči i šutiraj sledi neizvesna završnica i meč na jednu loptu. Na poluvremenu, trener Budučnost je naglasio da ključ utakmice leži u odbrani, te da će njegova ekipa biti u velikom problemu ukoliko ne pojača ovaj segment igre.

Izabranici Petra Mijovića, košarkaši Budućnosti, uspeli su sredinom treće deonice da pobegnu na 55:48, zahvaljujući dobrom odbrambenom periodu i poenima posle ofanzivnog skoka, ali je Mornar za nepuna dva minuta uzvratio serijom od 10:0 za 58:55. Barani su imali tri poena prednosti i uoči poslednjeg kvartala – 59:56.

Izabranici Mihaila Pavićevića su se razleteli po terenu. Uroš Luković je obezbedio dominaciju pod obručima, odbrana je bila na željenom nivou, ali ne i najjače oružje Barana, šut za tri poena, jer su se promašaji iz otvorenih pozicija nizali kao na traci. I pored toga, Mornar je posle zakucavanja Uroša Lukovića, na asistenciju Džejkoba Pulena i trojke pomenutog Pulena vodio sa 68:59, na šest minuta pre kraja.

Petar Mijović je zatražio tajm-aut, očekivala se reakcija Budućnosti jer je Mornar bio na putu da prelomi meč i reši pitanje pobednika. I stigla je reakcija. Ekipu je pokrenuo Nikola Ivanović, pa je Budućnost stigla do izjednačenja – 70:70, a posle poena Nikole Ivanovića i do vođstva – 72:70.

Na dva minuta pre kraja bilo je jasno da će meč rešiti jedna lopta jer je na semaforu posle poena Vilija Rida pisalo 75:74 za Budućnost. Usledio je napad Mornara, koji je prekinula sirena za kraj napada ranije nego što je trebalo. Vajthed je pogodio trojku, sudije je poništile, dodelile Baranima loptu na dve sekunde, ali poena nije bilo.

S druge strane, usledila je greška Nikole Ivanovića, pa je na 60 sekundi pre kraja drama dostigla vrhunac. Budućnost je vodila sa 75:74, a loptu je imao Mornar. Mihailo Pavićević je zatražio tajm-aut, posle kojeg je Pulen iznudio prekršaj, a zatim pogodio oba penala za 76:75. Lopta je bila u rukama Budućnosti.

Sada je na liniju penala otišao Džastin Kobs koji je promašio prvo, a pogodio drugo slobodno bacanje – 76:76. Keni Gebrijel je promašio trojku, a Džastin Kobs polaganje, pa je meč otišao u produžetak.

Usledio je rat nerava, igra po principu poena za poen. Na nešto više od 60 sekundi pre kraja Melvin Edžim je posle ofanzivnog skoka, pogodio dva penala za 82:81. Ajzeja Vajthed je ispustio loptu na ziceru, a revanširao mu se Džastin Kobs promašajem i Melvin Edžim, prekršajem u napadu. Vajthed je pogodio samo jedno slobodno bacanje, pa je na semaforu pisalo 82:82, na 36 sekundi pre kraja prvog produžetka. Sada je Mijović zatražio tajm –aut, posle kojeg je Ivanović izblokiran, a Vajthed pogodio za pobedu.

Kod pobednika najefikasniji bio je Pulen sa 23 poena, a Vajthejd je dodao 18. Na drugoj strani Ejm je bio najzapaženiji sa 15 poena i sedam skokova, dok je Rid zabeležio dabl dabl učinak od 13 poena i 11 skokova.

Vremena za odmor nema. Košarkaši Mornara 31. oktobra na svom parketu igraju protiv Mege, dok Budućnost dan kasnije gostuje Cedevita Olimpiji u Ljubljani.
U narednom kolu Evrokupu, Barani na svom parketu čekaju Ulm, dok Budućnost gostuje Breši u Italiji.