Teška pobeda Azura: Kroz produžetke do četvrtfinala EP

Vesti EURO 26. jun 202120:42 > 23:49 25 komentara
Andy Rain - Pool/Getty Images

Fudbaleri Italije plasirali su se u četvrtfinale Evropskog prvenstva, pošto su savladali Austriju na Vembliju posle produžetaka rezultatom 2:1 (0:0). Azuri u borbi za polufinale čekaju pobednika meča Belgija - Portugal, koji je na programu u nedelju od 21 sat.

Znatno teže od očekivanog je Italija srušila Austrijance. Tokom 90 minuta nije uspela da probije organizovanu odbranu rivala, pa su ključni momenti bili viđeni tokom prvog produžetka kada su u heroje izrasli rezervisti Federiko Kjeza i Mateo Pesina.

Povezane vesti

Krilni napadač Juventusa doveo je Italiju u vođstvo u 95. minutu, posle odličnog prijema i varke na desnoj strani šesnaesterca, dok je vezista Atalante deset minuta kasnije iskoristio dodavanje u padu Andree Belotija i sa petereca otklonio sve dileme oko prolaska dalje.

Pored pobede i plasmana u četvrtfinale, ova generacija Azura nadmašila je svoje čuvene prethodnike sa Dinom Zofom na golu i postavila novi svetski rekord po broju minuta na kojima je sačuvala mrežu – 1.168.

Nije na kraju ekipa Roberta Mančinija uspela da zabeleži i 12. uzastopni trijumf bez primljenog gola i dodatno popravi pomenuti rekord, pošto je Saša Kalajdžić u 114. minutu glavom postigao počasni gol za Austrijance.

Do produžetaka viđena je velika borba u Londonu. Italijani nisu briljirali, poput tri meča u grupnoj fazi, i veoma teško su stvarali šanse protiv borbenih Austrijanaca.

Nikolo Barela je propustio jedinu pravu priliku u prvom delu, ako izuzmemo pogođenu stativu Ćira Imobilea posle šuta sa 25 metara.

U drugom poluvremenu je Austrija zaigrala znatno konkretnije u napadu i pokazala rešenost da napravi iznenađenje. Malo je nedostajalo da u tome uspe, ali je gol Marka Arnautovića iz 65. minutu poništen zbog milimetarskog ofsajda.

Finiš utakmice nije doneo prave prilike, međutim, odluka Mančinija da na teren pošalje, između ostalog, Kjezu i Pesinu ispostavila se kao ključna.

Pomenuti dvojac je doneo Azurima veliki trijumf i plasman među osam najboljih selekcija na EURO.

Dešavanja iz minuta u minut mogli ste da pratite uz naš sajt.

Gde gledati EURO 2020?

Sve utakmice Evropskog prvenstva u fudbalu možete da pratite na kanalu Nova S. Gledaoci koji nisu na SBB mreži, takmičenje najboljih evropskih reprezentacija mogu da gledaju bilo gde i preko bilo kog interneta u Srbiji uz specijalni EON TV paket – EON Evropsko. (PROMO)

Sastavi:

Italija (4-3-3): Donaruma – Di Lorenco, Bonuči, Ačerbi, Spinacola – Barela, Žoržinjo, Verati – Berardi, Insinje, Imobile.

Austrija (4-2-3-1): Bahman – Lajner, Dragović, Hintereger, Alaba – Šlager, Grilič – Lajmer, Zabicer, Baumgartner – Arnautović.

Glavni sudija: Entoni Tejlor (Engleska)

Justin Tallis – Pool/Getty Images

Počela je utakmica!

1′ – Žuti karton za Marka Arnautovića već u prvom minutu. Neoprezno je austrijski napadač startovao nad protivnikom i opravdano dobio javnu opomenu.

5′ – Nešto sporiji početak i jednih i drugih. Igra uglavnom oko sredine terena.

10′ – Prvi ozbiljan pokušaj Azura. Spinacola je gađao sa leve strane, lopta je otišla pored gola.

14′ – Ponovo su Italijani probili po levoj strani, ovoga puta je Insinje ušao u šesnaesterac i uputio udarac pravo u Bahmana.

17′ – Neverovatna šansa za Italiju! Spinacola je prošao po levoj strani, poslao povratnu u sredinu, na loptu je natrčao Barela i snažno šutirao, ali je Bahman u stilu rukometnog golmana intervenisao nogom.

18′ – Probao je na drugoj strani Arnautović, šut je završio preko prečke.

Laurence Griffiths/Getty Images

24′ – Italijani kontrolišu posed, ali Austrijanci organizovani u odbrani.

30′ – Pola sata igre u Londonu. Italija sedam šuteva, dva u okvir gola, Austrija samo jedan van okvira.

32′ – Stativa! Pravu bombu je Imobile poslao sa 25 metara, lopta je završila u gornjem delu stative. Kakva sreća za Austriju.

37′ – Opao je tempo igre u poslednjih nekoliko minuta. Oprezni i jedni i drugi.

40′ – Prava rovovska borba vodi se na Vembliju. Italijani napadaju, Austrijanci se brane sa svim igračima na svojoj polovini.

43′ – Spinacola je ponovo šutirao sa ivice šesnaesterca, ali je Bahman bio oprezan.

Poluvreme: Italija – Austrija 0:0.

Carl Recine – Pool/Getty Images

Počelo je drugo poluvreme!

46′ – Nije bilo promena u sastavima na velikom odmoru.

49′ – Udarac Imobilea sa ivice šesnaesterca izblokiran je od strane austrijskih defanzivaca.

50′ – Kontra napad na drugoj strani. Arnautović je napao jedan na dva, napravio nekoliko dobrih poteza, ali i oklevao da uputi šut.

52′ – Mogla je ovo da bude sjajna šansa za Austriju koja je imala slobodan udarac sa 17 metara. Alaba je pokušao i prebacio prečku.

55′ – Opasna kontra Italijana. Na kraju je poprečni pas Insinjea ka Berardiju presekao Alaba u šesnaestercu.

56′ – Posle kornera je probao Bonuči glavom, lopta je otišla preko prečke.

Claudio Villa/Getty Images

61′ – Zabicer je šutirao sa dvadesetak metara, lopta se odbila od noge Bonučija, nezgodno odskočila, ali završila u korneru.

63′ – Zapretio je i Arnautović, posle nekoliko odbitaka šutirao je pravo u Donarumu. Prvi šut u okvir gola za Austriju.

65′ – Poništen gol Austrije. Alaba je nadskočio Di Lorenca i glavom proigrao Arnautovića, koji je na drugoj stativi takođe glavom pogodio pod prečku, ali je u trenutku dodavanja bio u ofsajd poziciji. Opravdana odluka na signalizaciju VAR.

70′ – Austrijanci bolji u drugom poluvremenu. Italija neprepoznatljiva od početka drugog dela.

72′ – Prvi konkretan pokušaj rezerviste Lokatelija. Na kraju udarac sa 17 metara pored gola.

75′ – Tražili su Austrijanci jedanaesterac zbog prekršaja nad Lajnerom, ali je bek prethodno bio u ofsajd poziciji.

83′ – Na centaršut Spinacole, Berardi je zahvatio makazice, ali to nije bio precizan pokušaj.

86′ – Sve smo bliži produžecima…

90′ – Pet minuta je produžena utakmica.

90+5′ – Poslednja šansa za Italijane posle prekida. Dobro je intervenisala odbrana Austrije.

Italija – Austrija 0:0. Produžeci.

Počeli su produžeci!

93′ – Dobar pokušaj Kjeze, Bahman je bio na mestu.

95′ – Goooool! Italija vodi sa 1:0, strelac je Federiko Kjeza! Leonardo Spinacola je poslao loptu na desnu stranu šesnaesterca, Kjeza ju je sjajno prihvatio i prevario rivala, a zatim poslao neodbranjiv udarac u dalji ugao!

99′ – Kontrolišu Italijani ritam. Austrijanci pokušavaju na kontre da zaprete.

104′ – Lepo je Insinje gađao iz slobodnog udarca. Išla je lopta u rašlje, ali je Bahman odlično reagovao.

105′ – Goooool! Italija vodi sa 2:0, strelac je Mateo Pesina! Posle gužve u šesnaestercu Austrije, Andrea Beloti je sa trave dodao do Pesine, koji pogađa pored Bahmana.

107′ – Dobar pokušaj Austrije. Šaub je snažno šutirao, Donaruma odlično intervenisao.

114′ – Goooool! Austrija smanjuje zaostatak, strelac je Saša Kalajdžić. Posle kornera sa desne strane, visoki napadač je na prvoj stativi zahvatio loptu glavom i zatresao mrežu.

Kraj: Italija – Austrija 2:1.