Voriorsi deklasirali Sparse za 2-0! Bertans sve pogodio

NBA 17. maj 20172:39 > 5:25
Thearon W. Henderson, Getty Images

Košarkaši Golden Stejta deklasirali su San Antonio u drugom meču finalne serije Zapadne konferencije NBA lige sa 136:100 i u seriji poveli sa 2:0.

Voriorsi su posle tesnog trijumfa u prvom meču (113:111) udrugom potpuno dominiralii maksimalno iskoristili prednost domaćeg terena pred selidbu u Teksas.

Golden Stejtu je ovo bila deseta pobeda u isto toliko mečeva ove sezone u plej-ofu i postali su tek peti tim u NBA istoriji kojem je to pošlo za rukom. Pre njih to su učinili San Antonio (10 mečeva u sezoni 2011/12), Klivlend (10 mečeva u sezoni 2015/16) i dva puta Lejkersi (11 mečeva u sezoni 1988/89. i 2000/01).

Sparsi u meču broj dva nisu mogli da računaju na Kavaja Lenarda, a ako se zna da je Toni Parker već završio sezonu onda krajnji ishod i nije veliko iznenađenje.

Golden Stejt je furiozno počeo utakmicu i već posle nekoliko minura domaći su imali dvocifrenu prednost  – 20:10. Stefa Karija, Kevina Durenta i društvo u prvom poluvremenu odlično je služio šut i u jednom trenutku trojke su gađali 9/12 za ogromnih 57:31 u 19. minutu.

Koliko je napad Ratnika u tim trenucima bio raznovrstan potvržuje i podatak da su do poluvremena upisali čak 23 asistencije, što je najviše u plej-of utakmicama još od identičnog učinka Hjustona u sezoni 1996/97.

Ekipa iz Teksasa je najbolju košarku prikazala u uvodnim minutima drugog poluvremena, ali jedino što su uspeli je da upristoje minus – 81:61. Ipak, nalet Sparsa bio je krakog dana, a uspavana publika u „Orakl Areni“ malo se razbudila u finišu trećeg perioda kada je prednost Voriorsa iznosila do tada najvećih – 103:70.

Trener gostiju Greg Popovič je veći deo treće i celu poslednju deonicu odmarao nosioce igre, a ništa nije želeo da rizikuje ni njegov kolega Majk Braun, tako da su navijači do kraja meča gledali rezerviste.

Maksimalna prednost Voriorsa iznosila je 129:88, a čak sedmorica igrača domaćeg tima imala su dvocifren košgeterski učinak. Kari je postigao 29 poena (6/9 za tri), uz po 7 skokova i asistencija i 3 ukradene lopte, Partik Mekkou je sjajno iskoristio minute i zabeležio je 18 poena (3/4 za tri), Durent je upisao 16, Drejmond Grin 13 (9 skokova, 6 asistencija), Klej Tompson 11, a Šon Livingston i Ian Klark po 10.

U timu nije bilo Andrea Iguodale, dok je Zaza Pačulija zbog povrede pete drugo poluvreme odgledao sa klupe.

Džonatan Simons je sa 22 poena (rekord karijere u plej-ofu) predvodio San Antonio, dok je Davis Bertans za 17 minuta postigao 13 poena (3/3 za tri, 1/1 za dva, 2/2 slobodna bacanja).

Treći meč finala Zapada na programu je u noći subota na nedelju od 03:00, uz prenos na SK.