NBA

Košarka

12.05.2019 | 21.20 > 23:28

Kraj za Jokića: Mekalum odveo Portland u finale Zapada

Košarkaši Portlanda plasirali su se u finale plej ofa Zapadne konferencije gde će se za veliko NBA finale boriti sa Golden Stejt Voriorsima. Portland je u sedmom meču bio bolji od Denvera sa 100:96.

Nikola Jokić

Getty Images/ Steve Dykes

Portland je slavio u Denveru u sedmom meču polufinala plej ofa Zapadne konferencije i pobedom 100:96 u sedmom meču došao do serije sa Golden Stejtom. Za Nikolu Jokića i Nagetse sezona je završena nakon 14 mečeva odigranih u plej ofu.

Prvo poluvreme proteklo je u znaku Denvera, Jokić je meč otvorio sa dve trojke, a njegov tim je većim delom prvog poluvremena imao veliku prednost koja je išla i do 17 poena. Ipak, u drugoj četvrtini Portland je smanjio na devet poena, a onda je predvođen fenomenalnim Si Džej Mekalumom napravio kompletan preokret.

Gledali smo dugu i zanimljivu završnicu, ali Denver nije uspeo da se oporavi od loše večeri koju je imao Džamal Marej niti da nađe rešenje za sjajno raspoloženog Mekaluma.

Mekalum je predvodio Portland do prvog finala konferencije još od sezone 1999/2000. sa 37 poena i devet skokova. Pratio ga je Demijan Lilard koji je, uprkos tome što je prve poene postigao sredinom druge četvrtine, meč završio sa 13 poena, 10 skokova i osam asistencija. Dabl - dabl imao je i Enes Kanter koji je dao 12 poena uz 13 skokova.

Denveru ništa nije značio novi dabl - dabl Nikole Jokića koji je meč završio sa 29 poena, 13 skokova, dve asistencije i četiri blokade. Džamal Marej dao je 17 poena uz šest skokova i pet asistencija, a Geri Haris je dao 15 poena uz šest skokova. Pol Milsam pem je završio sa 10 poena i sedam skokova.

Tok meča:

Prva četvrtina protiče u znaku Denvera. Predvođeni Nikolom Jokićem odlično su Nagesti otvorili meč, a Jokić je za samo nekoliko minuta na početku došao do osam poena uz dve trojke. Prvu deonicu odlučujećeg meča Denver je rešio u svoju korist rezultatom 29:17.

Nagetse predvode Jokić sa osam poena i Geri Haris i Džamal Marej sa po sedam poena.

Na drugoj strani u prvih 12 minuta najefikasniji je Si Džej Mekolum sa osam poena.

Probudio se malo Portland u drugoj četvrtini, ali nije uspeo da smanji zaostatak ispod deset poena sve do pola minuta pre kraja četvrtine. Mekolum je držao Blejzerse u igri, a Lilard je prve poene na meču postigao sredinom druge četvrtine. Vodi Denver na poluvremenu sa 48:39.

Na poluvremenu, najbolji u Denveru i dalje je Jokić koji je postigao 13 poena uz pet skokova. Marej je postigao devet, a Milsap osam.

U Portlandu, Mekolum je na 15 uz pet skokova, Lilard je došao do sedam.

Primakao se Portland na samo sedam poena razlike na sedam i po minuta do kraja treće deonice. Igraju Blejzersi dobro od dolaska sa odmora, a Mekalum zadaje mnogo problema odbrani Denvera.

Na oko pet i po minuta, Denver je imao samo tri poena prednosti (58:55). U tom trenutku tokom napada Denvera povredio se Rodni Hud kome je klecnulo koleno i ostao je na parketu.

Denver je ušao u lošu seriju, Marej je promašivao iz različitih sitiacija, a uz pogodak Kantera na 3:17 do kraja četvrtine na semaforu je pisalo 63:61.

Nakon toga smo videli nekoliko dobrih minuta za Nagetse. Heris je iz veoma teške situacije pogodio uz faul, a kada je promašio dodatno slobodno bacanje Jokić je uhvatio loptu, pronašao Mareja, a ovaj pogodio za 65:61 na 2:37 do kraja. Imao je Portland odgovor i na ovo, igralo se brzo, a Blejzersi su se držali na zaostatku između tri i pet poena. Ono što je postalo problem u ovom trenutku za Portland su lične greške. Ipak, gosti su do kraja četvrtine uradili zaista veliki posao i od dvocifrenog zaostatka došli su praktično do preokreta - prvo vođstvo zabeležili su na 12 sekundi do kraja ove deonice (71:70). Ipak, Hartles je napravio ličnu grešku, Moris je sa dva slobodna bacanja doneo Denveru poen prednosti pred poslednju doenicu.

U Denveru Jokić ima 21 poen, devet skokova, jednu asistenciju i tri blokade. Haris ima 13 poena, a Marej 11 uz šest skokova.

Portland predvodi Mekalum sa 29 poena i sedam skokova, a Kanter je već upisao dabl - dabl sa 12 poena i 10 skokova. Lilard je na sedam poena, osam skokova i sedam asistencija.

Bolji je Portland u drugom poluvremenu. Dodatni problem je i peta lična za Milsapa na sedam i po minuta, ali i loš meč Džamala Mareja. Oba tima sve vreme jako loše šutiraju za tri, ali Mekolum prodorima ispod koša čuva Portlandu teško stečenu prednost. Šest i po minuta do kraja, Blejzersi imaju 86:81.

Nakon velike greške Nikole Jokića na 3:15 do kraja meča Blejzersi dolaze na +7, 92:85. U velikom problemu je Denver.

Trgnuli su se domaći nakon novog tajm auta, uz dve dobre odbrane i dva dobra napada Nagetsi su došli na samo -1 na 1:40 do kraja. Ali, Mekalum je imao odgovor kao i tokom celog meča za 96:93.

Na 45 sekundi do kraja Mekalum promašuje trojku, a Marej pogađa za 96:95 na 30 sekundi do kraja. Portland ima loptu sa strane. Jokić je ostao na klupi. Trošio je Portland vreme koliko je mogao, a onda je Mekalum odlično pogodio - ponovo +3, ponovo tajm aut, ali na satu samo 11.4 sekundi do kraja.

Kari odmah pravi faul nad Jokićem, nije prošlo ni pola sekunde. Jokić će izvesti slobodna bacanja nakon tajm auta (98:95). Promašio je Jokić prvo bacanje, a drugo je pogodio za 98:96.

Tarner je sa druge strane pogodio oba slobodna bacanja na osam sekundi do kraja za +4 za Portland i 100:96.