Veliki preokret Voriorsa za 2-0!

NBA 17. maj 20195:32 > 5:35
Ezra Shaw/Getty Images

Košarkaši Golden Stejt Voriorsa poveli su sa 2-0 u finalnoj seriji plej-ofa na Zapadu, pošto su savladali Portland sa 114:111.

Tokom prvog poluvremena bilo je +17 za goste, +16 na početku trećeg perioda, imao je Portland i osam poena viška na četiri minuta do kraja, ali su Voriorsi sve izdržali i pre svega zahvaljujući sjajnima Grinu i Kariju uspeli da spreče brejk. U poslednjem napadu Lilard je igrao jedan na jedan želeći da šutne trojku za produžetak, ali mu je Iguadala ukrao živu loptu. Tako je ekipa iz Oregona ostala bez pobede uprkos čak 18 pogođenih trojki, iz 39 pokušaja.

Odlično je Portland počeo meč, dobijen je poenterski doprinos Aminua i Harklesa, u ritmu je bio i Mekolum, a na drugoj strani je samo Kari održavao Voriorse u igri. Međutim, prednost Portlanda je rasla – Hud je bio sjajan, baš kao i Set Kari na obe strane terena, a Lilard je postigao prve poene na četiri minuta do kraja poluvremena, da bi posle novog koša Stefovog mlađeg brata bilo 62:45.

Početkom treće četvrtine, pri zaostatku 69:53, krenula je furiozna serija Voriorsa od 13-0 za 118 sekundi – Tompson je proradio, Kari je nastavio gde je stao, a Stotsu nije pomogao ni tajm aut.

Činilo se da je “momentum“ nepovratno prešao na stranu Voriorsa pri vođstvu 87:82, ali tada Lilard pogađa jednu daleku trojku i Portland pred poslednju četvrtinu uspeva da održi ravnotežu – 89:89.

Lilard je bio sjajan i na startu poslednje četvrtine, a posle trojke Majersa Lenarda bilo je 108:100 na 4:28 do kraja. Set Kari pogodio je pre toga jednu važnu trojku, a zatim je zaustavio “krvarenje“ svog tima za vođstvo 111:110 na nešto više od minut do kraja.

Ipak, Grin je koristio udvajanja na Kariju da namešta zicere Luniju, koji je dva puta poentirao posle alej-upa, uključujući i onaj za vođstvo 112:111. Usledio je novi promašaj Mekoluma, koji ništa nije mogao da pogodi u završnici, a na drugoj strani je Grin pogodio zicer posle pik-en-rola sa Karijem. Usledio je već opisani pokušaj Lilarda, koji je ponovo bio “odsečen“ u samom finišu, i ukradena lopta Iguadale, pa Voriorsi u Oregon na treću utakmicu (subota na nedelju, 3.00) putuju sa prednošću od 2-0.

Najefikasniji kod Golden Stejta bio je Stef Kari sa 37 poena (11-22 iz igre, 11-11 penali) i po 8 skokova i asistencija, doduše uz 6 izgubljenih lopti, Drejmond Grin imao je 16 poena (8-12 iz igre), 10 skokova, 7 asistencija, 5 rampi, i 5 izgubljenih lopti, a Klej Tompson dodao je 24 poena (8-22 iz igre, 3sk). Kivon Luni završio je sa 14 poena (6-6 iz igre) i 7 skokova, a Džordan Bel je imao 11 poena i 3 skoka.

Na drugoj strani je najzapaženiji bio Demijan Lilard sa 23 poena (6-16 iz igre), 5 skokova i 10 asistencija, Si-Džej Mekolum ubacio je 22 poena (9-22 iz igre, 3sk, 5ast), a Set Kari je upisao 16 poena (5-9 iz igre), 2 asistencije i 4 ukradene lopte. “Dvocifreni“ su bili i Rodni Hud i Mo Harkles sa po 12 poena.