NBA

Košarka

20.05.2019 | 01.00 > 03:51

Dva produžetka u Kanadi za trijumf Toronta!

Košarkaši Toronto Reptorsa pobedili su Milvoki Bakse na svom terenu u trećoj utakmici finala istočne konferencije NBA lige posle dva produžetka sa 118:112 i time smanjili u seriji na 2-1.

Kavaj Lenard

Jonathan Daniel, Getty Images Sport

Reptorsi su u meču koji je praktično bio "biti ili ne biti" za njih, posle dva poraza u Viskonsinu, bili bolji rival u većem delu.

U nekoliko navrata imali su dvocifreni plus, Milvoki je u svega dve situacije vodio i to minimalno, ali su domaći na kraju do trijumfa morali posle dramatične završnice i dva dodatna perioda.

Junak pobede bio je Kavaj Lenard koji je u finišu drugog produžetka preuzeo odgovornost na sebe i sa dve ukradene lopte, skokom u napadu, te šest ubačenih poena odveo svoj tim do pobede.

Sjajni košarkaš, koji je od prve deonice igrao uz povredu noge, na kraju je meč okončao sa 36 poena (11/25 iz igre), 9 skokova i 5 asistencija za ukupno 52 minuta na parketu.

Pratio ga je Paskal Sijakam sa 25 poena i 11 skokova, Mark Gasol imao je 16 poena, 12 skokova, 7 asistencija i 5 blokada. Norman Pauel je sa klupe upisao 19 poena, ali je ranije morao van igre zbog 6 ličnih. Iz istog razloga i Kajl Lauri je odigrao ukupno 31 minut i za to vreme ostvario 11 poena i 5 asistencija.

U redovima Baksa Janis Adetokunbo imao je 12 poena (5/16 iz igre), 23 skoka, 7 asistencija, po 4 blokade i ukredene lopte. Bruk Lopez upisao je 16 poena i 6 skokova, Erik Beldsou 11 poena, a Nikola Mirotić 10 poena i 5 skokova. Sa klupe su izuzetno raspoloženi bili Džordž Hil sa 24 poena i 7 skokova i Malkom Brogdon sa 20 poena i 5 skokova.

Naredni meč na programu je u sredu od 2:30 časova u Torontu, uz direktan prenos na Sport Klubu.

Tok duela iz Kanade mogli ste da pratite uz NAŠ PORTAL.

Posle uvodnog vođstva Milvokija, poenima Adetokunba, usledila je znatno bolja igra Toronta, koji je serijom 16:3 stekao vrlo brzo dvocifreni plus (16:5).

Duel u Kanadi odlično su otvorili Mark Gasol i Paskal Sijakam ubacivši 16 od uvodnih 18 poena domaćih (obojica po 8).

U dobrom napadačkom ritmu Reptorsi su igrali i u drugom delu deonice, Gasolu i Sijakamu pridružio se Pauel, koji je u prvih 12 minuta imao 10 poena (4/iz igre), pa je na ulasku u drugi kvartal prednost domaćeg sastava iznosila 30:21.

Drugi kvartal gosti su otvorili trojkom Konatona za -6, da bi se posle poena Adetokunba primakli na jedan posed zaostatka (36:33).

Ipak, usledio je odgovor Toronta, koji je ponovo zaigrao bolje i mini serijom 5:0 otišao na novi dvocifreni plus. Posle trojke Laurija na četiri minuta do kraja deonice bilo je 48:37 za Toronto.

Milvoki je na isti način uzvratio i došao do 52:48. Usledila je trojka Lenarda na jednoj, Bledsoua na drugoj strani, pa zatim precizan pokušaj Ibake van 7.24 za 58:51 u korist domaćih na poluvremenu.

Lenard sa 15 poena i 5 asistencija, Sijakam sa 12 poena i 7 skokova i Pauel sa 10 poena najefikasniji su kod kanadske ekipe, dok je u redovima Baksa Bledsou ubacio 9, a Brogdon 8 poena.

Reptorsi su poenima Gasola i Lenarda na startu drugog poluvremena ponovo imali +10 (63:53), međutim, usledio je period bolje igre gostiju iz Viskonsina.

Njihov prvi napad, kad su prišli na -3 odbijen je serijom 8:2 za 73:64, ali su uporni Baksi u finišu treće deonice opet pojačali ritam i ovoga puta oni napravili seriju 9:2 za 77:75 na kraju trećeg perioda.

Posle vođstva domaćih 88:82, gosti su preko Adetokunba, Lopesa i Hila nanizali 6 poena i četiri minuta do kraja došli do poravnanja 88:88 i uneli potpunu neizvesnost u meč.

U dramatičnoj završnici Milvoki je poenima Brogdona na drugi obruč pola minuta do kraja prišao na 96:94.

Zatim Venvlit nije pogodio iznuđenu trojku u poslednjim sekundama napada, Baksi su imali nešto više od deset sekundi za organizaciju napada, ali je i Midlton promašio trojku u ranoj fazi napada.

Napravljen je brz faul na Sijakamu koji je propustio oba bacanja, pa su Baksi dobili novu priliku da u napadu od 7 sekundi izbore produžetak ili trijumf.

Midlton je ovoga puta iz izgrađene akcije krenuo na ulaz i iz popravnog pokušaja pogodio za novo izjednačenje (96:96).

Torontu su ostale dve sekunde za napad, ali je Sijakam bio neprecizan u pokušaju za tri poena, te će se pobednik rešavati u dodatnom periodu.

Prvi poeni u produžetku viđeni su posle trojke Denija Grina za vođstvo Toronta 99:96. Bili su to prvi poeni iskusnog beka posle devet promašaja.

Na drugoj strani uzvratio je Hil iz kornera i to posle oba promašena bacanja Adetokunba i skoka u napadu.

Usledili su poeni Sijakama i Lenarda, dok je Milvoki u međuvremenu izgubio dve lopte, ali je na 40 sekundi do isteka produžetka uspeo da se vrati u život preko Brogdona (103:101).

Posle promašene trojke Lenarda, Hil je sa penala poravnao rezultat i ostavio domaćima 14 sekundi za poslednji napad. I sad je odgovornost preuzeo Kavaj, ali je promašio dugu dvojku preko ruke - 103:103.

Sledi drugi produžetak.

Baksi su poveli prvi put posle starta utakmice poenima Hila u kontri, međutim, Toronto je brz odgovorio trojkom Gasola i zakucavanjem Lenarda za 108:105.

I u finišu ovog produžetka Lenard je bio u centru pažnje. Najpre ukradena lopta i poeni, pa skok u napad, a zatim novi poeni za prednost domaćih 114:110 na 34 sekunde do kraja. Vredna pomena je i blokada Sijakama nad Lopesu u međuvremenu.

Milvoki je u sledećem napadu nesmotreno izgubio loptu, Sijakam je ubacio oba slobodna bacanja za 116:110, i tu je pitanje pobednika praktično rešeno.