Gray Mortimore/Getty Images

Košarka

21.09.2020 | 01.40 > 04:10

Jokić fantastičan, Dejvis uz zvuk sirene za pobedu LAL!

Trojkom Entonija Dejvisa u poslednjoj sekundi Los Anđeles Lejkersi pobedili su Denver Nagetse sa 105:103 i sada vode sa 2-0 u finalnoj seriji zapadne konferencije NBA lige. Jokić je dao poslednjih 12 poena za Nagetse, ali sada ni to nije bilo dovoljno.

Anthony Davis

Getty Images/Kevin C. Cox

Upravo je Nikola Jokić predvodio Denver sa 30 poena (9-20 iz igre, 11-12 penali), 6 skokova, 9 asistencija, 4 ukradene lopte, uz 2 izgubljene, a Džamal Marej dodao je 25 poena (8-19 iz igre), 6 skokova i 4 asistencije. Dvocifren je bio i Majkl Porter junior sa 15 poena (6-9 iz igre), ali je bio na klupi kada se lomilo jer je Dožir bolja opcija u defanzivi.

Kod Lejkersa je blistao Entoni Dejvis sa 31 poenom (11-23 iz igre), 9 skokova i po 2 asistencije i rampe, Lebron Džejms imao je 26 poena (10-20 iz igre), od toga 21 u prvom poluvremenu, 11 skokova, 4 asistencije, ali i 6 izgubljenih lopti, Grin i Koldvel-Poup ubacili su po 11, a Radžon Rondo 9 poena.

Nikola Jokić

Lebron je odlično počeo meč, dao je prvih 12 poena za Lejkerse, Jokić nije bio raspoložen na startu, Porter jeste, ali predvođeni Karuzom i Dejvisom Lejkersi prave seriju 11-0 za vođstvo 52:36.

Posle tajm auta je Jokić čak osam puta do poluvremena bio na liniji penala i nije dozvolio Lejkersima da se odlepe, ali oni su to ipak učinili sredinom treće četvrtine i posle trojke Grina bilo je 70:54.

Nije strano Nagetsima da se vraćaju u igru kroz ovaj plej-of, a tako je bilo i ovoga puta. Jokić je delio asistencije, Porter nastavio da pogađa, a zatim je Dožir pojačao odbranu i posle trojke Mareja Denver je poveo prvi put od prve četvrtine – 87:86 na sedam i po minuta do kraja.

Međutim, Grin momentalno odgovara trojkom, jednu pogađa i Rondo, a nedugo zatim i Koldvel-Poup na isteku napada. Dožir je ostao u igri, dao veliki doprinos defanzivno, ali je bacanja šutirao 1-5 – promašeni penali, uz nekoliko dopuštenih ofanzivnih skokova, skupo su koštali Denver, a Dejvis je pogodio trojku iz step-beka za 100:92 na tri minuta do kraja.

Jokić zatim pogađa jako težak šut u visokom luku, Lebron promašuje trojku na drugoj strani, a onda Jokić pogađa dva penala za -4 (100:96) na dva minuta do kraja. Imao je Denver napad za potpuni priključak, Jokić je oklevao na trojci i bacio ciglu sa duge dvojke, ali Džejms se okliznuo u sledećem napadu. U narednom posedu Denvera Jokić nije oklevao, šutnuo je i pogodio trojku za -1 (100:99) na 64 sekunde do kraja.

Još jedna sjajna odbrana Denvera, zatim smušen napad, ali neverovatni osećaj Jokića, koji er-bol Mareja pretvara u koš za vođstvo. Ipak, na drugoj strani Dejvis pogađa posle prodora, prelako, na 26,7 sekundi do kraja.

Posle tajm auta Nagetsi su spustili loptu na niski post na Jokića, koji rešava Dejvisa poluhorogom na 20,8 sekundi do kraja – 103:102. Imali su Lejkersi poslednji napad, Lebron je napravio višak, Karuzo je promašio otvorenu trojku, a Milsep i Denver ponovo nisu uspeli da osiguraju defanzivni skok i Lejkersi su imali aut na 2,1 sekundu do kraja.

Rondo je izvodio aut, Plamli je pokazao preuzimanje, došlo je do greške u komunikaciji, a Dejvis nije oprostio – trojka uz zvuk sirene za trijumf!

Treća utakmica na programu je u utorak na sredu od 3.00 po srednjoevropskom vremenu.

U finalnoj seriji istočne konferencije Majami vodi sa 2-1 u pobedama protiv Bostona.

Tok meča:

LeBron James

Na startu se igralo brzo i sa mnogo promašaja, dugo je Džejmsova trojka bila jedini koš, ali usledio je i odgovor Denvera – trojka Grenta posle asistencije Jokića (promašio tri šuta u tom intervalu) i daleka trojka Mareja, da bi potom pogodio i Nikola za 12:7 sredinom prve četvrtine.

Ipak, Jokić nije lako pronalazio put do koša, dvaput je promašio još iz reketa, a na drugoj strani je Lebron bio nezaustavljiv, dao je sve poene za Lejkerse uključujući i trojku iz ugla za 12:12. Konačno je pogodio i neko drugi – Grin u kontri za 14:12 i tajm aut Malouna.

Lebron je otišao da se odmori, ali to nije poremetilo Lejkerse, naprotiv – Jokić nije mogao ništa da pogodi, a na drugoj strani je Dejvis vezao četiri poena, Kuzma prethodno ubacio težak šut, da bi posle trojke Koldvel-Poupa Vogelov tim prvi put došao do dvocifrene prednosti (25:15).

Posle tajm auta Jokić je pogodio dva šuta, a na kraju prvog perioda bilo je 29:21 za Lejkerse.

Majkl Porter junior pogodio je trojku, zatim još jednu jako tešku na isteku napada, da bi zatim poentirao pod obručem, a posle trojke Morisa iz ćoška Denver je prišao na -4 (35:31) i izazvao tajm aut Frenka Vogela.

Držao se Denver neko vreme, a uprkos sjajnoj igri Lebrona, ponovo su Lejkersi napravili veću prednost kada je on bio na klupi – bila je to serija 11-0 koju je okončao Karuzo trojkom za 52:36. Prethodilo je još jedno njegovo zakucavanje i srećna trojka Grina, ali Denver nije dozvolio još dublji zaostatak – posle tajm auta je Jokić počeo češće da dolazi na liniju penala, čak 8-8 do poluvremena na kojem su Nagetsi imali zaostatak od deset poena (60:50).

Počeli su Lejkersi čvrsto u odbrani na startu drugog poluvremena, ali je uprkos tome Denver stvorio dve otvorene pozicije za tri poena – promašili su Heris i Milsep, zapravo je samo Jokić pogodio karakteristični šut sa jedne noge, a na drugoj strani je Grin pogodio trojku za +16 (70:54) i tajm aut Malouna.

Posle predaha je Jokić dvaput asistirao za lake poene u reketu, a posle prodora Marija bilo je -10 i onda je Vogel zatražio tajm aut.

Samo je privremeno dao rezultat taj tajm aut, Nagetsi su se konsolidovali, uspeli da uspore Lejkerse, a na drugoj strani je Jokić iskoristio mismeč sa Grinom, da bi u narednom napadu pronašao Krega za 2+1, pa je Denver prišao na samo šest poena zaostatka.

Međutim, Dejvis je u tim trenucima preuzeo odgovornost kod Lejkersa, pogodio je šuteve, iznudio faul Jokića, koji na drugoj strani promašuje pod košem i trojku. Ipak, Porter nastavlja gde je stao u prvom poluvremenu, pogađa trojku, a posle bacanja Morisa bilo je samo -3 (78:75).

Obrva je opet odgovorio, ovoga puta pogotkom sa distance, a izgubljena lopta Portera i bacanja Džejmsa odveli su Lejkerse na +7. Trojka Mareja posle udvajanja Jokića bila je poslednji koš u četvrtini (82:78).

Porter junior pogađa iz odbojke na startu poslednje četvrtine, usledila su bacanja Mareja za izjednačenje 82:82, a na drugoj strani Lejkersi postižu četiri poena u jednom napadu – Lebron uz faul, promašeno bacanje, pa Kuzma u novom posedu posle ofanzivnog skoka. Maloun je sa klupe uveo Dožira, koji baca asistenciju za zakucavanje Plamlija, a onda pogađa jedno bacanje za -1. Jokić se vratio na teren na osam minuta do kraja.

Posle atraktivnog prodora Mareja Denver je poveo prvi put od prve četvrtine, ali Grin momentalno odgovara trojkom – Marej zatim promašuje trojku, a Rondo daje trojku za +5. Odgovara Dožir pogotkom uz faul Dejvisa, ali promašuje bacanje.

Denver nije uspevao da osigura defanzivni skok, a Koldvel-Poup pogađa jako tešku trojku na isteku novog napada – 95:89 na pet i po minuta do kraja. Imali su Nagetsi prilike za potpuni priključak, ali na -5 je Marej loše dodao loptu, da bi u narednom napadu Jokić promašio otvorenu trojku. Onda i Dožir promašio oba penala na tri i po minuta do kraja, a na drugoj strani Dejvis daje trojku za +8 (100:92).

Jokić pogađa jako težak šut u visokom luku, Lebron promašuje trojku na drugoj strani, a onda Jokić pogađa dva penala za -4 (100:96) na dva minuta do kraja. Imao je Denver napad za potpuni priključak, Jokić je oklevao na trojci i bacio ciglu sa duge dvojke, ali Džejms se okliznuo u sledećem napadu. U narednom posedu Denvera Jokić nije oklevao, šutnuo je i pogodio trojku za -1 (100:99) na 64 sekunde do kraja.