Gray Mortimore/Getty Images

Košarka

23.09.2020 | 02.36 > 05:38

Marej, Jokić i Grant presudili Lejkersima za 2-1

Košarkaši Denver Nagetsa slavili su u trećoj utakmici finala Zapada protiv Los Anđeles Lejkersa rezultatom 114:106. Tako je ekipa Majka Melouna smanjila zaostatak u seriji na 2-1, a junaci pobede Denvera bili su Nikola Jokić, Džamal Marej i Džeremi Grant.

Nikola Jokić, Anthony Davis

Kevin C. Cox/Getty Images

Posle prilično ujednačene igre u prvoj četvrtini, Denver je preuzeo kontrolu nad utakmicom već u drugoj deonici i nametnuo svoj ritam.

Pokušavali su Lejkersi u nekoliko navrata da priprete ekipi Majka Melouna, ali je organizovani Denver uspevao da odbije napade rivala.

Odlična igra Nikole Jokića, Džeremija Granta i Džamala Mareja donela je Nagetsima +20 i to 10 minuta pre kraja utakmice. Bio je to najveći deficit Lejkersa do sada u plej ofu.

Najzaslužniji za toliku prednost Denvera bili su Džeremi Grant, Nikola Jokić i Džamal Marej koji su bili raspoloženi u napadu, ali i odlična timska odbrana Nagetsa koja nije popuštala sve do ulaska u poslednju deonicu. O dobroj odbrani Denvera govori i odnos dve ekipe u skokovima - 44:25 u korist Denvera.

Ipak, Lejkersi su poremetili planove Majka Melouna pa Denver nije mogao tako lako do pobede. Početkom poslednje deonice ekipa iz Los Anđelesa je predvođena Radžonom Rondom koji je kažnjavao sve greške rivala i Lebronom Džejmsom napravila seriju 16-2. Minut i po do kraja utakmice Denver je imao tri poena prednosti (98:95), a trojku za izjednačenje promašio je Lebron Džejms.

U poslednjim minutima utakmice presudni su bili poeni sjajnog Mareja, koji je još jednom bio lider na terenu.

Džamal Marej vodio je Denver sa 28 poena, 12 asistencija i osam skokova. Džeremi Grant je ubacio 26, dok je srpski centar Nikola Jokić postigao 22 poena, uz 10 skokova i pet proigravanja. Dvocifren je bio i Moris sa 14 poena.

U redovima Lejkersa Lebron Džejms je upisao tripl-dabl sa 30 poena, 11 asistencija i 10 skokova. Entoni Dejvis je postigao 27 poena, uz dva skoka i jedno proigravanje.

Četvrta utakmica finalne serije Zapada na programu je u noći između četvrtka i peta, u tri časa iza ponoći.

1. četvrtina (29:27)

Velika borba viđena je na startu meča u Orlandu. Iako su Lejkersi bolje otvorili i poveli sa 8:2, Denver je uspeo brzo da reaguje, iskoristi greške ekipe iz Los Anđelesa i stigne do izjednačenja 12:12.

Upravo se sa tim rezultatom otišlo na prvi tajm-aut, a i nakon pauze nastavljena je prilično ujednačena borba.

Četiri i po minuta do kraja prve deonice Lejkersi su imali +4 (18:14), a zatim je Jokić uspeo da smanji zaostatak poenima iz igre - 18:16.

Obe ekipe su ofanzivno bile agresivne, a u redovima Denvera Nikola Jokić je imao ulogu lidera. Na 2:26 do kraja prve četvrtine, posle skoka u odbrani, a zatim i lepe asistencije Jokića, Nagetsi su imali +2 (22:20), nakon čega je usledio tajm-aut.

Milsap je sa linije penala doneo Denveru 24:20.

Uspeo je Denver uprkos odličnoj igri Lejkersa da zadrži prednost u prvoj četvrtini i da posle uvodnih 12 minuta stigne do 29:27, a Jokić je posle 12 minuta igre imao 11 poena, četiri skoka i dve asistencije.

2. četvrtina (34:26)

Denver je nastavio u istom ritmu kao i u prvoj deonici, na startu drugog perioda pogađali su Mari (2 poena) i Porter Jr. (pet poena), pa je Denver posle samo dva minuta igre u tom delu utakmice imao 36:27.

Nezaustavljivi su bili Nagetsi u prvih nekoliko minuta druge četvrtine, a neverovatnom serijom 17-2 stigli su do dvocifrene prednost - 44:29.

Lejkersi su uspeli da smanje na 44:32, u igru je ušao Dvajt Hauard, koga je Lebron lako pronašao i asistirao mu za prve poene na utakmici, nakon čega se otišlo na tajm-aut.

Pokušali su LA Lejkersi da pronađu svoj ritam i vrate se u meč, ali sve što su uspeli je da priđu na -14 tri minuta pre kraja prvog poluvremena.

Nije posustajao Denver i brzo su uspevali da stignu do poena, u polovinom druge deonice imali su i +18, a zatim su održavali prednost.

I pored sjajne igre u napadu Denvera, očekivano su Lejkersi reagovali i uspeli da do odlaska na pauzu smanje na -10 (63:53).

Jokić je poluvreme završio sa 17 poena, sedam skokova i četiri asistenciji, a po 12 su ubacili Moris i Mari.

Kod Lejkersa je Dejvis imao 16, a Džejms 10 poena.

3. četvrtina (30:22)

Lejkersi su smanjili na 63:58 na početku drugog poluvremena, ali je Denver brzo postigao prve poene u trećoj četvrtini za 65:58.

Nakon dva minuta igre u trećoj četvrtini, sudija je pregledao snimak zbog sporne situacije između Marija i Lebrona Džejmsa.

Džamal je laktom udario Džejmsa u bradu, nakon čega je zvezda Lejkersa pala, na podu je završio i Džamal, kome je na kraju dosuđena namerna lična greška košarkašu Denvera. Lebron je bio precizan sa linije penala za 65:59.

I pored bolje reakcije Lejkersa na startu drugog dela igre, ekipa Majka Melouna je uspela da sačuva dvocifrenu prednost - 71:59 posle četiri minuta igre u trećoj deonici.

Nisu se Lebron i društvo predavali iako je Denver stalno čuvao dvocifrenu prednost. Džeremi Grant preuzimao je ulogu lidera u ključnim trenucima i pomogao Nagetsima da odbiju nalete LA Lejkersa. Pet minuta pre kraja trećeg perioda Nagetsi imaju 79:67.

Pogađali su u nastavku Jokić, Moris i Grant kod Denvera i brzo vratili značajnu prednost - 87:69.

Odličnom timskom odbranom Denver je krajem treće deonice stigao i do +20 - 95:75. Bio je to najveći zaostatak Lejkersa do sada u plej-ofu.

Odlična igra Granta u oba pravca bila je presudna za održavanje prednosti Denvera. Treća četvrtina završena je rezultatom 93:75.

4. četvrtina (21:31)

Lejkersi su poslednju deonicu otvorili serijom 14-2 i prišli na 8 poena zaostatka - 99:91, a Majk Meloun je posle nekoliko brzih poena zatražio tajm-aut.

Nekoliko grešaka Nagetsa iskoristio je tim iz Los Anđelesa i tako brzo istopio prednost rivala.

Nastavili su Lejkersi sa lakim poenima iz tranzicije, čak 16 takvih su dali u poslednjoj deonici i šest i po minuta do kraja utakmice stigli su na samo četiri poena zaostatka - 99:95.

Osim Lebrona Džejmsa, briljirao je Radžon Rondo u bitnim trenucima za Lejkerse, naročito defanzivno i ukrao nekoliko lopti.

Grant je prekinuo seriju Lejkersa za 101:96, ali je Lebron pogodio sa druge strane i doneo 101:98.

Dozvolili su Nagetsi neizvesnu završnicu u Orlandu, a na nešto manje od četiri minuta do kraja Denver je imao samo pe tpoena prednosti - 103:98.

Džamal Mari je pogodio trojku sa velike udaljenosti za 106:99, a u narednom napadu Lejkersa sviran je faul u napadu Radžonu Rondu i zatim je sve krenulo na bolje ponovo za Denver.

Ekipu Majka Melouna je u ključnim momentima do kraja meča vodio Džamal Mari.