Gray Mortimore/Getty Images

Košarka

18.08.2019 | 19.15 > 21:59

Orlovi osvojili Akropolis kup: Grci pali u produžetku

Košarkaši Srbije savladali su Grčku posle produžetka rezultatom 85:80 (72:72) i trećim trijumfom na Akropolis kupu osvojili taj turnir.

Bogdan Bogdanović

Košarkaški savez Srbije

Orlovi su, posle pobeda nad Turskom i Italijom, bili bolji od domaćina takmičenja u direktnom duelu za trofej posle velike borbe u dodatnom periodu, iako su imali veliku priliku za slavlje i tokom 40 minuta.

Posle trojke Bjelice, Srbija je na 40 sekundi do kraja imala +8 (72:64), međutim, u finišu se srpski igrači nisu najbolje snašli, Micić je promašio oba bacanja pri 72:69, Tanasis Adetokunbo pogodio trojku i odveo meč u produžetak, pošto je Bogdanović u poslednjoj sekundi promašio šut van 6.75.

Uprkos tome, Srbi su od starta produžetka bili raspoloženiji, trojke su ubacili Bogdanović i Bjelica za 80:75 i Heleni više nisu uspeli da se vrate.

Potvrda trijumfa stigla je 23 sekunde do kraja posle tri ubačena slobodna bacanja Marka Gudurića za konačnih 85:80.

Srbija je u OAKA areni pred 18.000 navijača igrala bez Nikole Jokića, koji je u dogovoru sa stručnim štabom odmaran, i praktično sve vreme bila u zaostatku, ne računajući vođstvo 10:8 u prvoj četvrtini.

U nekoliko navrata su Grci, predvođeni Janisom i Tanasisom Adetokunbom, imali i dvocifreni plus i delovalo je da će srpska selekcija upisati prvi poraz na pripremama.

Ipak, kako se utakmica bližila kraju tako su i Orlovi igrali sve bolje na obe strane parketa i pri vođstvu Grčke 63:59 napravili seriju 12:1 za preokret i pomenutih +8 u poslednjem minutu.

Najefikasniji u pobedničkom timu bio je Bogdan Bogdanović sa 28 poena (5/9 za tri), uz 7 skokova, Nemanja Bjelica upisao je 18 poena (4/8 za tri) i 14 uhvaćenih lopti, Nikola Milutinov 14 poena i 4 skoka, a Marko Gudurić 7 poena.

Kod Grka, Janis je imao 20 poena i 4 blokade, Tanasis 17 poena i 5 skokova, Kalates 15 poena, a Burusis 10.

Ekipa Aleksandra Đorđevića ovim trijumfom zadržala je stoprocentni učinak u pripremama, a do starta Mundobasketa u Kini očekuje je kontrolni turnir u zemlji domaćina, na kojem će se sastati sa Italijom (23. avgust), Novim Zelandom (25. avgust), Francuskom (27. avgust).

Svetsko prvenstvo startuje 31. avgusta.

Tok meča pratite uživo uz NAŠ PORTAL.

U selekciji Srbije nema Nikole Jokića, koji u dogovoru sa stručnim štabom odmara u ovoj utakmici.

Duel u Atini obe ekipe su dobro otvorile šuterski, na jednoj strani su precizni za tri poena bili Bogdan Bogdanović, Stefan Jović i Nemanja Bjeliva, a na drugoj Nik Kalates i Janis Adetokunbo.

Janis je bio izuzetno raspoložen od početka, u nekoliko navrata je podigao publiku na noge, a posebno efektno bilo je zakucavanje preko Bogdanovića u kontri. Bio je to njegov sedmi poen u prvih pet minuta.

Bogdanović je na drugoj strani sa šest ubačenih poena održavao Orlove u igri, pa je na tri minuta do kraja rezultat bio 15:13 u korist domaćina.

Trojku je za Grčku ubacio i Tanasis Adetokunbo, Bogdanović je bio precizan sa distance posle ofanzivnog skoka i posle prve četvrtine rezultato je 19:17 za Helene.

U odličnom šuterskom ritmu, domaći sastav je nastavio i u drugoj deonici. Posle trojki Burusisa i ponovo Tanasisa viđena je najveća prednost 25:17.

Srbija od početka drugog kvartala ima problema u napadu, računajući i finiš prve deonice, Orlovi nisu uspeli da upišu poen 4 minuta. Ta serija prekinuta je poenima Bogdanovića sa slobodnih bacanja. Time je Bogdan postao prvi dvocifreni na meču sa 10 poena.

Posle duge dvojke Gudurića i polaganja Jovića, Srbija je prepolovila razliku na minus 4 (27:23) pet minuta do odlaska na veliki odmor.

Brzo su Grci odgovorili na mini seriju i preko Papajanisa i Tanasisa odlepili se na 31:23.

U finišu poluvremena, domaći su ostali bez beka Janisa Atinaua koji je zbog povrede kolena iznet sa terena.

Pre kraj poluvremena viđena je i nešto fluidnija igra u napadu kod oba tima, za Orlove je Milutinov pogodio u dva navrata posle odlične saradnje sa bekovima, dok su na drugoj strani precizni bili Tanasis i Printezis.

Poluvreme: Grčka - Srbija 38:31.

Nikola Milutinov nastavio je sa odličnom igrom i posle povratka sa velikog odmora i sa uvodna četiri poena približio Srbiju na 38:35.

Na drugoj strani, Birčeviću je svirana nesportska lična iz čega su Grci iskoristili jedno slobodno bacanje, a potom ubacili trojku preko Burusisa, i vratili se na +7.

Posle 2+1 Janisa, Heleni su stekli i prvu dvocifrenu prednost na meču u 23. minutu - 45:35.

Rasplamsala se borba u tim trenucima, Bogdanović je pogodio trojku za Srbiju, na drugoj strani je uzvratio Janis, da bi posle pet uzastopnih poena Bjelice i rezultata 48:43, trener domaćih Skurtopulos tražio tajm aut.

Do kraja deonice, Đorđevićeva ekipa je zaigrala znatno bolje u odbrani i na taj način uspela da priđe na posed zaostatka 54:52.

Nalet Orlova, ipak, odbio je Tanasis četvrtom trojkom iz petog pokušaja za 57:52 pred ulazak u poslednji kvartal.

Domaći sastav je održavao prednost tokom prvih minuta četvrte četvrtine, iako je Srbija u nekoliko navrata imala šansu da se u potpunosti približi i čak preuzme kontrolu.

Simonović je dvaput neometan mašio trojku i propustio da dovede Orlove do preokreta - 61:57.

Izlazak Janisa doneo je Grcima velike probleme u napadu, što je Srbija posle nekog vremena konačno iskoristila i trojkom Bogdanovića i polaganjem Bjelice povela sa 64:63 na dva minuta do kraja.

To je prvo vođstvo Orlova posle onog u prvoj četvrtini (10:8).

Dodatno je Srbija podigla nivo u tim trenucima, pa je posle još jednog propuštenog napada Grka, na drugoj strani Bogdanović ubacio trojku za 67:63.

Milutinov je posle alejupa odveo Orlove na +5, a potom je Bjelica trojkom na 40 sekundi do kraja odveo Srbija do 72:64.

Ipak, usledio je nalet domaćih, Srbija se nije najbolje snalazila u samoj završnici, što je Grčka iskoristila i na 12 sekundi do kraja izjednačila 72:72.

Ekipa Aleksandra Đorđevića imala je poslednji napad, Bogdanović je pokušao sam da iskreira šut za pobedu, međutim, promašio je trojku preko ruke.

Produžeci: 72:72

Srpski igrači su od starta produžetka bili raspoloženiji, trojke su pogodili Bogdanović i Bjelica za 80:75 i Srbija se pred kraj produžetka nalazi u dobroj poziciji.