EP U16: Francuzima zlato, Crnoj Gori mesto u istoriji

Reprezentacija 19. avg 201722:17 > 22:18
KSCG

U velikom finalu Evropskog prvenstva za igrače do 16 godina, Francuska je pobedila Crnu Goru sa 75:68. Francuzi su osvojili zlato, a puleni Mladena Ostojića postali prva generacija u istoriji košarke u Crnoj Gori koja je uspela da osvoji medalju na velikom takmičenju.

Bronzanu medalju je osvojila Srbija koja je pobedila Hrvatsku sa 76:71.

Crnoj Gori je primarni cilj je bio opstanak u elitnom društvu, a kada je zavesa spuštena, osvojili su srebrnu medalju, ispisali novu stranicu istorije i obezbedili mesto na Svetskom prvenstvu koje se igra u Argentini naredne godine.

Protiv Francuske, dvorana “Morača” je bila ispunjena do poslednjeg mesta, imala su Crngorci željeni vetar u leđa, ali ovoga puta čudo je izostalo. Pali su Španija, Italija, Litvanija i Srbija, ali ne i Francuska.

Francuze je do pobede predvodio Kilijan Hejns sa 21 poenom i osam skokova, dok se kod Crnogoraca istakao Jovan Kljajič sa 20 poena, sedam skokova i šest asistencija.

Objektivno kvalitetnija ekipa Francuske je sjajno počela meč, nije podlegla pritisku sa tribina. Dobila je prvu deonicu sa 28:14 i tada se moglo naslutiti da će zlato ipak izmaći momci koji su pravili čuda u Podgorici u proteklih nekoliko dana.

Pokušali su kadeti Crne Gore da se vrate, borili se do kraja, ali spasa nije bilo. U svakom slučaju, čestitke zaslužuju Francuzi jer su zaslužili zlato, a ovacije koje su dobili košarkaši Crne Gore dovoljno govori o tome šta o njihovom učinku misle ljubitelji košarke.