Mitrović i Nidam: Na pobedu protiv Letonije

Reprezentacija 22. feb 201921:50 > 21:53
fiba.basketball

Košarkaši Crne Gore prošli su put od sumraka do svitanja. Na kraju su pobedili Ukrajinu sa 76:74, a zatim je stigla još jedna dobra vest, Španija je kao gost pobedila Letoniju sa 67:62.

U poslednjem kolu, u ponedeljak sa početkom u 19 časova, izabranici Zvezdana Mitrovića igraju protiv Letonije u Podgorici. Posle runde koja je ostala iza nas, Crnoj Gori odgovara i poraz sa manje od devet poena kako bi ostvarila istorijski uspeh plasmanom na Mundobasket. Podsećanja radi, Crna Gora je kao gost pobedila Letoniju sa 84:75.

Velika utakmica za nas. Čestitke Ukrajini, bili su odlični. Kaznili su nas u početku. Kasnije smo se konsolidovali. Zaigrali smo mnogo bolje u odbrani i prestali da grešimo. Išli smo korak po korak i smanjivali deficit. Na kraju smo uspeli da stignemo do pobede, pre svega zahvaljujući veri i timskom duhu. Ostao je još samo jedan korak do cilja. Jedan, ali jako težak korak. Idemo na pobedu protiv Letonije”, naglasio je Derek Nidam.

Utakmica je blago rečeno imala čudan tok. Crna Gora je delovala nemoćno i bezidejno u napadu tokom prvog poluvremena. Ukrajina je imala 19 poena prednost, na kraju ovog perioda igre 14. Delovalo je da Crnoj Gori nema spasa, ali…

Ali, usledilo je dijametralno suprotno drugo poluvreme. Odbrana je bila odlična, Derek Nidam je sjajno dirigovao igrom, pogađao iz gotovo svih pozicija, a sjajno su ga pratili svi momci koji su ulazili u igru. Crna Gora je u završnici vodila sa 65:57, ali je do pobede stigla posle trilera. Sead Šehović je na pet sekundi pre kraja pogodio jedno slobodno bacanje, a Ukrajinci nisu uspeli da upute loptu ka košu do kraja meča.

Bila je ovo emotivna utakmica za mene. Crna Gora je moja kuća, a Ukrajina košarkaška kuća. Loše smo otvorili meč, ali nismo paničili. Išli smo poen po poen i vraćali se u meč. Rekao sam igračima na poluvremenu da je bitno da nastavimo da se borimo, da prednost rivala topimo poen po poen. Tražio sam od njih da budu fokusirani, da igramo jednostavno u napadu, snažno u odbrani. Sve što smo se dogovorili na poluvremenu, realizovali smo u nastavku meča”, naglasio je selektor Crne Gore Zvezdan Mitrović i dodao:

Sledi meč odluke sa Letonijom. Nismo se do sada bavili kalkulacijama, nećemo ni sada. Naš cilj, u nadam se dupke punoj dvorani Morača će biti pobeda u duelu sa Letonijom”.

Utakmica protiv Letonije se igra u ponedeljak sa početkom u 19 časova. Košarkaše Crne Gore samo jedan korak deli od istorijskog uspeha, od plasman na Svetsko prvenstvo. Malo, ali baš malo je bilo onih koji su na početku kvalifikacija verovali da je takav epilog moguć, ali…