Pešiću derbi u Baskiji, od Srba samo Huskić dvocifren

Španija 20. jan 201921:44 > 21:48
Alex Grimm/Bongarts/Getty Images

Košarkaši Barselone u derbiju 17. kola španske Endesa lige u Vitoriji su pobedili Baskoniju sa 82:73.

Ekipa trenera Svetislava Pešića je tri četvrtine bila u minusu, ali je finiš trećeg perioda i poslednjih 10 minuta odigrala odlično i şerijom 14:2 preokrenula rezultat (70:63).

Katalonci su u finišu meča imali maksimalnih 13 poena všika (82:69) i petim uzastopnim trijumfom na vrhu tabele (15-2) zadržali su dve pobede više od aktuelnog šampiona Evrope i Španije, madridskog Reala.

Ante Tomić je predvodio svoj tim sa 17 poena i 9 skokova, a po 11 su postigli Tomas Ertel, uz 7 asistencije, i Pau Ribas. Kod Baskijaca, koji su sa učinkom 12-5 treći na tabeli, Darun Hiliard je upisao 18, Johanes Fojtman je dodao 16, a Ševon Šilds 15.

Real Madrid je posle šokantnog poraza od Budućnosti u Evroligi slavio na gostovanju Manresi 83:78. Kraljevski klub ponovo nije blistao, a kljunča je bila treća četvrtina koju je tim Pabla Lasa dobio 23:15.

Fabijen Kozer je bio najefikasniji sa 17 poena, Trej Tompkins je dodao 16, a Serhio Ljulj 14. Nikola Dragović je za Manresu postigao 8 poena (2/4 za dva, 1/3 za tri, 1/2 slobodna bacanja), uz 5 skokova.

Gran Kanarija je bez povređenog Nikole Radičevića savladala Mursiju 90:82. Luka Mitrović je za gostujuću ekipu upisao 6 poena (2/4 za dva, 2/2 slobodna bacanja), uz 5 skokova i asistenciju, dok je Dino Radončić zabeležio 10 poena.

Tadija Dragićević je postigao 8 poena (0/2 za dva, 2/2 za tri, 2/2 slobodna bacanja), a Aleksandar Cvetković 3 poena (1/5 za tri), uz 4 skoka i 2 asistencije u porazu Breogana na svom terenu od Valensije 77:65. Za goste Bojan Dubljević je postigao 12 poena, uz 6 skokova i 2 asistencije.

Srpski reprezentativac Dragan Milosavljević je postigao 4 poena (1/2 za dva, 0/2 za tri, 2/2 slobodna bacanja), uz po skok i asistenciju u porazu Unikahe u gostima od Obradoira 89:86,

Dvocifren u ubedljivom porazu San Pablo Burgosa od Huventusa 87:65 bio je Goran Huskić sa 16 poena (5/9 za dva, 1/2 za tri, 3/5 slobodna bacanja), uz 9 skokova i 3 asistencije, dok se Ognjen Jaramaz nije upisao u strelce. Marko Todorović je za goste iz Badalone zabeležio 7 poena, uz 6 skokova i 5 asistencija.

Ubedljiva je bila i ekipa Andore na gostovanju u Saragosi – 97:77 uz 9 poena (4/5 za dva, 1/1 slobodna bacanja) i 3 skoka Olivera Stevića.

Posle 17. kola poznati su i svi učesnici finalnog turnira Kupa kralja, a to su: Barselona, Baskonija, Real Madrid, Gran Kanarija, Unikaha, Valensija, Huventud i Estudijantes.