LN: Rusi jači i od domaćina za premijernu krunu

Odbojka 8. jul 201822:12 > 22:24
fivb.org

Odbojkaši Rusije osvojili su prvu titulu u Ligi Nacija, pošto su u finalu u Lilu savladali domaćina Francusku 3:0 (25:22, 25:20, 25:23)

Zbornaja je potpuno zasluženo došla do titule, posebno igrama na finalnom turniru. Zabeležila je sve četiri pobede uz samo jedan izgubljen set. Domaćin se dobro držao u finalu u sva tri seta. U prvom je Rusija imala ubedljivu prednost, ali su se Francuzi primakli na tri poena minusa 22:19 i postojala je nada da bi možda mogli da „ukradu“ set. Međutim, iznenađenja nije bilo i Rusija je povela 1:0.

U drugom su Rusi bili još ubedljiviji 25:20, dok je najveća borba viđena u trećem setu. Francuzi su konstantno imali prednost od dva poena razlike do 22:20. Ipak, sjajnim servisima Muserskog došli su do izjednačenja. Francuska je potom osvojila poen i povela 23:22, ali ipak nije uspela da privede set kraju, izgubila tri vezana poena i na kraju je titula završila u ruskim rukama.

Kod pobednika najbolji je bio Maksim Mihajlov sa 19 poena, dok je Dmitrij Muserski zabeležio 16. Kod Francuza jedini dvocifren bio je Ervin Engapet sa 16 poena.

Rusija je slavila u premijernom izdanju Lige Nacija, ali daleko od toga da je to iznenađenje, pošto je u takmičenju koje je prethodilo Svetskoj ligi u prethodna tri izdanja imala dve pobede i treće mesto prošle.

Utakmica za treće mesto završnog turnira Lige nacija pripala je selekciji Sjedinjenih Američkih Država, koje su sa ubedljivih 3:0 savladale Brazil, aktuelnog olimpijskog šampiona.

Neizvesnoti nije bilo samo u prvom setu koji je ekipi selektora Džona Speroua pripao rezultatom 25:21, dok je u preostala dva perioda igre odlučivala jedna lopta. Više su grešili Brazilci, nisu imali dovoljno raspoloženih pojedinaca što je iskoristio američki trio, Anderson, Rasel i Sander koji je osvojio ukupno 37 poena i obezbedio bronzano odličije svojoj reprezentaciji u premijernom izdanju Lige nacija.

Najefikasniji u ponedničkom timu bio je pomenuti Aron Rasel sa 14 poena, na drugoj strani isto toliko zabeležio je Valas de Souza, a Lukas Satkamp imao je jedan manje.

Na završnom turniru, ćetvrto mesto pripalo je Brazilu, dok Srbija, poput Poljske nije zabeležila nijednu pobedu.