Alexandre Schneider/Getty Images

Odbojka

30.09.2018 | 20.59

Poljaci atomskom odbojkom odbranili svetsku titulu

Poljaci su odbranili titulu šampiona sveta pobedivši Brazilce u finalu prvenstva u Torinu rezultatom 3:0. Po setovima je bilo 28:26, 25:20 i 25:23.

Michal Kubiak, Bruno Mossa Rezende

FIVB

U prvom setu su Poljaci odmah pokazali da su mnogo motivisaniji da odbrane titulu svetskog šampiona. Konstantno su vodili od početka seta, ali su ipak Brazilci uspeli da se vrate u poslednjim momentima i da izbore igranje na razliku. Poljaci su iskoristili tek četvrtu set loptu i dobili su set 28:26.

Odlično su igrali Mihal Kubjak, Bartoš Kurek i Artur Šalpuk, a oni su i u drugom setu nastavili u istom ritmu. Poljacima je u drugom setu sve išlo od ruke, tako da Brazilci, koji nisu uopšte igrali loše, nisu imali nikakve šanse. Drugi set Poljaci dobijaju 25:20.

U trećem setu se ništa nije bitnije promenilo osim toga da su Poljaci imali još ubedljivije vođstvo. Imali su i šest poena razlike, ali su olimpijski šampioni uspeli da se vrate i da unesu neizvesnost u finiš seta. Ipak Poljska je imala raspoloženog Kureka koji je osvojio poslednji poen Svetskog prvenstva.

Valas je bio najefikasniji kod Brazila sa 14 poena, dok je Bartoš Kurek imao 24.

Na finalu je prisutan i legendarni brazilski odbojkaš Žiba, koji nije propustio priliku da dodirne trofej koji je namenjen pobedniku duela Brazila i Poljske.

Giba

FIVB

Tok meča:

Poljaci imaju dva poena prednosti na odlasku na prvi tehnički tajm-aut. Kubjak i Šalpuk za sada vode Poljsku u ovom meču.

Sve ide na vodenicu Poljaka koji prvi stižu i do 16. poena u prvom setu. Razigran je i Bartož Kurek, pa Poljska vodi 16:13.

Brazilci uspevaji da se konsoliduju i sa dva sjajna servisa Lipea stižu do samo jednog poena zaostatka. 21:20 za Poljsku. Ipak Poljaci dobijaju naredna dva poena, tada su imali i dobar blok i vode 23:20. Brazil vezuje tri poena i dolazi do izjednačenja te počinje drama u finišu seta u kom je Poljska bila uglavnom u prednosti.

Četvrtu set loptu Poljaci koriste i dobijaju prvi set 28:26.

odbojkaška reprezentacija Poljske

FIVB

Valas De Souza je najbolji kod Brazila sa šest poena, a Bartoš Kurek je u prvom setu osvojio čak 11.

Poljaci igraju kao u transu na startu drugog seta. Vode sa čak 8:4, a i dalje je fantastičan duo Kubjak Kurek.

I na drugom tehničkom tajm-autu Poljaci vode i to sa 16:13. Sve ide po planu aktuelnih svetskih prvaka pa Brazilci nikako ne mogu da pariraju protivniku. Poljaci su održavali tri poena prednsoti kada je Kurek odservirao as, pa je pri rezultatu 20:16 Brazil tražio tajm-aut.

Aktuelni šampioni su samo održavali prednost i stigli su do pet set lopti. Drugu Poljaci koriste i dolaze do vođstva od 2:0 u setovima. Rezultat u drugom je bio 25:20. Valas ima 12 poena, a Kurek 15.

Michal Kubiak

FIVB

Ništa ne ide Brazilcima od ruke ni u trećem setu. Poljska vodi sa 8:3 na tehničkom tajm-autu, a ubrzo je bilo i 9:3. Poljska ne daje nikakve šanse Brazilu i na sledećem tehničkom tajm-autu je 16:10.

Iako su Poljaci vodili 22:17 i bili na samo tri poena do titule šampiona sveta, Brazilci su zaređali četiri poena i prišli na 22:21. Sjajno je tada servirao srednjak Eder, ali je zatim pogrešio servis.

Poljaci su imali tri meč lopte, bilo je 24:21 ali su olimpijski šampioni i dalje u tom treutku imali dobar momentum te su prišli na 24:23. Sledeću meč loptu koristi Bartoš Kurek i meč je završen.