Masashi Hara/Getty Images

Odbojka

26.11.2018 | 20.02 > 00:04

Klupsko SP: Porazi šampiona na startu!

U ponedeljak je u Poljskoj startovalo 14. izdanje klupskog Svetskog prvenstva za odbojkaše, a prvog dana poraze su doživeli prvak sveta i Evrope, Zenit iz Kazanja, šampion Južne Amerike, ekipa SADA Kruzeira i najbolji tim Azije, iranski Hatam Ardakan.

Dmitrij Volkov slavi pobedu Fakela nad Zenitom

FIVB

Puno uzbuđenja viđeno je u A grupi, koja se igra u „Orlen Areni” u Plocku. Prvo je Lube savladao SKRA iz Belhatova, rezultatom 3:1 (25:21, 22:25, 25:21 i 27:25). Činilo se da favorizovani Italijani idu ka maksimalnoj pobedi, jer su posle dobijenog prvog, vodili 20:17 u drugom setu. Ipak, planove im je poremetio Marijuš Vlazli, koji je sa dva as servisa „od vrha mreže”, inicirao seriju od 8:2, pa je domaćin stigao do izjednačenja (1:1).

Treći set je u potpunosti pripao gigantu iz Ćivitanove, dok je četvrti doneo puno nervoze, proteste domaćih (i publike) na arbitražu Španca Bernaole, crveni karton treneru Pjaci, ali i visoku prednost Lubea - 21:15. Međutim, ni to, a ni četiri vezane meč lopte (24:20), nisu bile dovoljne za miran kraj. Stigao je SKRA do izjednačenja, odbranio i petu meč loptu Lubea (25:25), da bi blokom Bruna, ipak do trijumfa došli Italijani (27:25).

U pobedničkom timu, koji je „počašćen” i sa 40 grešaka domaćih, MVP Joandi Leal osvojio je 16 poena, Huantorena i Sokolov dodali su po 12, a Dragan Stanković 6, uz 3 bloka. Kod poraženih, Šalpuk je osvojio 18, baš kao i Vlazli, koji je načinio i 14 grešaka!

I u drugom meču A grupe bilo je puno uzbuđenja. Fakel iz Novog Urengoja dobio je ruski derbi protiv moćnog Zenita, posle 143 minuta igre, rezultatom 3:2 (25:23, 26:28, 21:25, 25:22, 15:11). Prštalo je od snažnih napada, ali i grešaka (po 39 i jednih i drugih). Fakel je dominirao u bloku (14:6), bio bolji i na servisu (8:4), pa je nakon vođstva Zenita od 2:1, ekipa koju sa klupe vodi Italijan Kamilo Plači, smogla snage da sve preokrene u svoju korist. Baš kao i u završnici petog seta, posle 12:11 u taj-breku, kad je Ivan Jakovljev bombardovao Andersona servisima, a Ananijev blokovima završavao priču. Junaci pobede bili su i Belorus Artur Udris sa 22, te ruski reprezentativci Dmitrij Volkov sa 21 i Jegor Kljuka sa 20 poena. U ekipi Zenita, koja je doživela prvi poraz ove sezone, Maksim Mihajlov i Ervin Ngapet osvojili su po 19, a Metju Anderson 17 poena.

Slavlje odbojkaša Rešovije posle pobede nad SADA Kruzeirom u prvom kolu SP u Poljskoj

FIVB

U B grupi, koja se igra u Žešuvu, prvo je Trentino deklasirao prvaka Azije, iranski Hatam Ardakan. Nijednog trenutka Azijati nisu bili dostojan rival četi Anđela Lorencetija. Sjajan utisak u pobedničkom timu ostavili su i srpski asovi, Srećko Lisinac i Uroš Kovačević, koji su osvojili po 10 poena. Najubedljiviji je bio korektor Trentina Luka Vetori, sa 16. Na drugoj strani Karhaneh i Senobar osvojili su po 8 poena.

U drugom meču, pred skoro 3 hiljade gledalaca, Aseko Resovija je slavila veliki trijumf protiv prvaka Južne Amerike, brazilke SADE Kruzeiro. Na kraju je bilo 3:2 (23:25, 25:18, 25:23, 24:26, 17:15), iako su Poljaci mogli da dobiju meč rezultatom 3:1, jer su u četvrtom setu vodili 23:20, ali su isto tako mogli i da ga izgube, pošto je tim iz Belo Orizontea imao tri vezane meč lopte (14:11). Na kraju su Poljaci načinili totalni preokret i poenom Mike slavili vrednu pobedu. Francuz Tibo Rosar je osvojio 22 poena, korektor Šulc 17, a „meč-viner” Mika 13. U poraženom timu, Evandro Guera je osvojio 22, a Tejlor Sander 21 poen.

Drugog dana Svetskog prvenstva (utorak), na programu su mečevi A grupe, između Lubea i Zenita iz Kazanja (od 17.30 na SK 1), kao i onaj u kojem se sastaju SKRA Belhatov i Fakel iz Novog Urengoja (20.45 - SK 1).