Odbojka

13.03.2019 | 21.18 > 22:12

Ognjenovićeva zaustavila Vakif, Tijana vodila Ezačibaši

Predvođene maestralnom Majom Ognjenović, odbojkašice Dinama savladale su turski Vakifbank rezultatom 3:2 (20:25, 25:23, 25.23, 21:25, 15:13), u prvom meču četvrtfinala Lige šampiona. Drugi tim iz Istanbula Ezačibaši, do pobede nad Koneljanom 3:0 vodila je srpska odbojkašica Tijana Bošković.

Maja Ognjenovic

Moskovljanke su najboljom partijom u sezoni, položile na pleća aktuelne evropske šampionke, kojima je ovo bio prvi poraz u elitnom evropskom klupskom takmičenju posle 28 uzastopnih pobeda. Za prolaz u polufinale, četa iz Istanbula će u revanšu, koji je na programu u utorak, 19. marta, morati da pobedi rezultatom 3:0, ili 3:1, a ukoliko bude 3:2 za domaćina, igraće se i „zlatni set” do 15 poena.

Meč u dvorani „Dinama” doneo je fantastičnu odbojku. Vakifbank je bolje odigrao završnicu prvog perioda i zasluženo došao do vođstva. Ipak, već od starta drugog seta bilo je jasno da će domaće „skupo prodati kožu” favorizovanim Turkinjama. Na servise Ognjenovićeve, povele su Moskovljanke 13:9, a u nastavku, posle 17:16, pojačale i blok, pa su Fetisova i na kraju Gončarova sa dva poena, donele izjednačenje.

Treći set je bio fantastičan, Dinamo je sve vreme vodio, Ognjenovićeva i Ljubuškina su pravile mnogo problema gošćama, ali je Vakif uporno stizao do izjednačenja. Posle 23:23 poentirala je Havelkova, da bi prvu set loptu za domaće u poen pretvorila Slutjes, greškom u napadu!

Posle ovakvog raspleta, bilo je jasno da će publika u moskovskom hramu odbojke, prisustvovati dramatičnom raspletu. Tako je i bilo, nakon što su Turkinje dominantnom igrom stigle do izjednačenja - 21:25 (2:2).

Peti set je obeležio veliki preokret. Vodile su odbojkašice Vakifbanka 8:3, u završnici i 11:7, ali je Dinamo u seriji od 5:0 poveo 12:11. Na kraju, zablistala je Irina Fetisova sa dva bloka. Poslednji na Kineskinji Džu Ting označio je kraj meča i veliku radost domaćih navijača i odbojkašica giganta iz Moskve.

Natalija Gončarova je meč završila sa 26 poena, a Fetisova je dodala 19. Istakla se i Ljubuškina sa 12, mada je sve u svojim rukama držala Maja Ognjenović, koja je dodala i dva poena. U poraženom timu, Loneke Slutjes je osvojila 26, Džu Ting 24, a Milena Rašić 12 poena.

U drugom meču odigranom u sredu, Fenerbahče je kao gost savladao Skandići, a na semaforu je posle 107 minuta igre pisalo 1:3 (19:25, 25:23, 19:25, 21:25). Ekipa Zorana Terzića je zasluženo došla do vredne pobede, pa je na dva seta od polufinala.

Blistale su Kubanka Vargas i Meksikanka Brisio sa 21 poenom. Eda Erdem je dodala 13, a ceo meč je sjajno odigrala Ana Antonijević (2 poena). U poraženom timu, Šveđanka Izabel Hak je upisala 24 poena, a Srpkinja Jovana Stevanović četiri.

U poslednjem meču dana odbojkašice Ezačibašija maksimalnim rezultatom savladale su u Trevizu Koneljano, po setovima 25:21, 27:25 i 25:22.

Ekipu iz Istanbula je do pobede vodila fantastična Tijana Bošković, koja je za tri seta upisala čak 26 poena.

Utakmicu je presudio finiš drugog seta, kada je domaći tim ispustio prednost od četiri poena i nije uspeo da realizuje dve set lopte, dok je na drugoj strani prvu set loptu realizovala Boškovićeva.

Imoko Volej je vodio i na startu trećeg dela igre sa 10:5, ali je iskusna ekipa Marka Mote preokrenula i ubedljivo rešila meč u svoju korist.

Pored Boškovićeve u pobedničkom timu se istakla i Kim Jeon sa 14 poena, dok je na drugoj strani jedina dvocifrena bila Mirjam Sila, koja je upisala 14 poena.

Kod gostiju je starter bila Nataša Krsmanović, ali za nešto malo više od jednog seta nije uspela da osvoji nijedan poen.

Ezačibašiju su u revanšu neophodna samo dva seta kako bi izborio plasman u polufinale, dok šampion Italije prvo mora da trijumfuje sa 3:0 ili 3:1, a potom i da slavi u zlatnom setu.

Drugi meč na programu je u Istanbulu narednog utorka.