Alex Menendez/ Getty Images

Odbojka

10.04.2019 | 20.36 > 20:38

LŠ: Zenit preko Peruđe do petog uzastopnog finala

Odbojkaši Zenita plasirali su se u finale Lige šampiona pobedom nad Peruđom posle preokreta rezultatom 3:1 u drugoj utakmici polufinala.

Matt Anderson

CEV

Aktuelni šampion Evrope je u reprizi finala od pre dve godine slavio sa 22:25, 25:23, 25:23, 26:24, posle dva sata i dva minuta igre.

Prvi set je počeo vođstvom domaćina 10:6, ali je u narednih nekoliko poena usledio preokreta zahvaljujući servisima Vilfreda Leona i napadima Aleksandra Atanasijevića. Peruđa je tako stekla tri poena prednosti, da bi u završnici došlo do neizvesne borbe, a tada je Filipo Lanca inicirao nove brejk poene i doveo Peruđu na prag osvajanja prvog seta. Odluka je pala servis greškom Ervina Engapeta.

I drugi set je rešen u samoj završnici, posle vođstva Peruđe 22:21 i tri nerealizovana napada Leona, Engapet napadom i greška Atanasijevića doneli su dve vezane set lopte domaćinu, a Met Anderson je bio zaslužan za izjednačenje. Tokom celog trećeg seta vodila je ekipa Zenita, u završnici je bilo i 22:18, da bi blokovi Atanasijevića na Engapetu doprineli drami. Ipak, probuđeni Maksim Mihajlov i Atrjom Volvič su poenima iz napada doneli vođstvo Zenitu i doveli giganta iz Kazanja na set od finala.

Do sredine četvrtog perioda, Peruđa je čak i vodila, Atanasijević je ‚vukao‘ svoju ekipu, pa je čak i uz De Čeka spasao dve vezane meč lopte domaćina. Međutim, posle 24:24, Zenit je osvojio naredna dva poena i izborio osmo finale Lige šampiona u istoriji, a peto zaredom.

Najbolji u trijumfu Zenita bio je Mihajlov sa 17, Engapet je dodao 14, a Anderson 13.

Kod Peruđe se istakao Atanasijević sa 24 poena, uz 67 odsto realizacije napada, dok je Leon dodao 18, uz 10 servis grešaka. Drugi srpski odbojkaš Marko Podraščanin utakmicu je završio sa 11 poena.

Zenit će se za petu uzastopnu titulu šampiona ‚Starog kontinenta‘, a sedmu ukupno, boriti sa pobednikom dvomeča između Lubea i SKRA, 18. maja u Berlinu.