IMZ: Briljirali džudisti, 28 medalja za Crnu Goru

cok

Posle tri dana takmičenja Crna Gora je na kontu imala 22 medalje. Ljubitelji sporta u Crnoj Gori sa nestrpljenjem su očekivali dan broj četiri.

Nadali su se da se neprijatne vesti kakve su stigle posle košarkaške utakmice između Kipra i Crne Gore – 81:71 neće dešavati, a da će broj odličja biti uvećan. Tako je i bilo. Crna Gora već sada na kontu ima 28 medalja, a ostao je još jedan dan do kraja Igara. Jedino ostaje da se vidi kojeg će sjaja biti odličja koja će osvojiti stonoteniseri Filip Radović i Ivona Petrić, odnosno već pomenuti košarkaši. Naravno ostaje da se vidi i da li će Crna Gora osvojiti još medalja pre nego preuzme zastavu kao organizator Igara malh zemalja 2019. godine.

Crna Gora je u San Marino poslala osam džudista i svi su osvojili medalje, pa je samim tim bilo jasno da odličje ne može da izmakne ni u timskom nadmetanju. Tako je i bilo. Muška ekipa u sastavu Arso Milić, Jusuf Nurković i Danilo Pantić je osvojila zlatnu medalju. Himnu su slušale i džudistkinje Elma Ličina, Ivana Šunjević i Jovana Peković. Na kraju, džudisti se iz San Marina vraćaju sa deset medalja: sedam zlatnih, jedna srebrna i dve bronzane.

Sa medaljom se i streličari. Tandem u sastavu Milan Borović i Mina Šibalić stigao je do bronzane medalje, što će sigurno biti veliki podstrek za razvoj streličarstva kao sporta u Crnoj Gori.
Medalje su obezbedili i stonoteniseri Filip Radović i Ivona Petrić. Jedino je pitanje kojeg će sjaja biti. Naime, Fiip i Ivona su izborili plasman u polufinale pa će i u slučaju poraza uzeti bronzane medalje. Filip Radović u polufinalu u subotu igra protiv Entoni Paretija iz Monaka, a Ivona Petrić će do finala pokušati da stigne preko Danijele Konsbruk iz Luksemburga. Podsećanja radi, stonoteniseri su do sada već osvojili četiri medalje u San Marinu. Dve ekipno i dve u dubl konkurenciji.

I za kraj košarka. Izabranici Boška Radovića odigrali su četvrtu utakmicu i pobedili San Marino sa 100:37. Crna Gora će osvojiti medalju na Igrama malih zemalja. Najverovatnije srebrnu ako se ne dogodi još jedno čudo pa u poslednjem kolu izgubi od Islanda. Zlato će pripasti Kipru. Bogdan Tanjević je pratio dešavanja u San Marinu i gotovo je izvesno da nije oduševljen onim što je video, kao i da su male šanse da se neko od igrača koji su bili u San Marinu nađu na širem spisku za senorsku reprezentaciju koju očekuje učešće na Evropskom šampionatu.

Crna Gora je postala deveta učesnica Igara malih zemalja 2007. godine, a prvi put je učestvovala na Igrama 2009. godine koje su održane na Kipru. Ne računajući Igre koje su u toku, Crna Gora je osvojila 40 medalja: 22 zlata, 6 srebrnih i 12 bronzanih. Podsećanja radi Crna Gora će biti domaćin narednih Igara malih zemalja 2019. godine.