SP u jedrenju: Slavlje Hrvata, ponosni Crnogorci

Završeno je Svetsko prvenstvo u jedrednju u danskom Orhusu.

jedrenje

Arhus 2018

Hrvatski jedriličari Šime i Mihovil Fantela su osvojili zlatnu medalju u Klasi 49 (dva jedriličara), Tonči Stipanović nije stigao do medalje, ali jeste do plasmana na Olimpijske igre kao i braća Fantela, a odličan utisak su ostavili i momci iz Crne Gore.

Milivoj Dukić i Ilija Marković su jedrili u klasi Laser Standard u kojoj je zlatnu medalju, drugu u nizu osvojio Kipranin Pavlos Kontides koji takođe može da se posmatra kao jedriličar iz Hrvatske jer već dugi niz godina trenira u klubu “Mornar” iz Splita.

Tonči Stipanović momak koji je na prošlim Olimpijskim igrama osvojio srebrnu medalju, zauzeo je 20. mesto u Orhusu što je bilo dovoljno da bude među 14 jedriličara koji su ostvarili normu za Olimpijske igre.

Milivoj Dukić i Ilija Marković su sa različitim ambicijama krenuli na Svetsko prvenstvo. Dukić koji je dva puta uzastopno bio učesnik Olimpijskih igara želeo je da stigne do norme za Japan. Jedrio je jako dobro. Na kraju je zauzeo 47. mesto. Odmah treba naglasiti da Dukić nije bio miljenik fortune, jer je u poslednje dve regate bio među deset takmičara ali su obe prekinute. To je naravno psihološki uticalo na Dukića koji je u nastavku dana zauzeo 48. i 34. mesto, pa je ostao bez šansi da se bori za olimpijsku normu. Međutim, novu priliku Dukić će imati narednog leta u Japanu.

Ilija Marković je u Dansku krenuo sa svega 16 godina i bio je daleko najmlađi učesnik Svetskog prvenstva. U pitanju je jedan od najtalentovanijih jedriličara planete, kome će iskustvo iz Orhusa izuzetno mnogo značiti u nastavku karijere i narednim takmičenjima koja slede. Marković naravno ne može da sanja plasman na Olimpijske igre u Japanu, ali ako nastavi da radi kao do sada i da se razvija pod kontrolom trenera Ilka Klakora, uz saradnju koja postoji sa jednim od najboljih klubova na planeti, Mornarom iz Splita, jasno je da mladi Tivćanin iz kluba Delfin može da cilja plasman na Olimpijske igre u Parizu.

U žestokoj konkurenciji, Marković je osvojio 160. mesto u generalnom plasmanu, a u bronzanoj grupi je bio treći. Slovenac Žan Luka Zelko je osvojio 52. mesto u klasi Laser Standard.