Getty images/Buda Mendes

Ostalo

15.04.2019 | 15.48 > 15:55

Nenad Kužić osmi, Tamaš Kajdoči 11. na EP u Batumiju

Prošlog vikenda u gruzijskom Batumiju, završeno je Evropsko prvenstvo u dizanju tegova, 98. za muškarce i 32. za žene.

Nenad Kuzic

Na Šampionatu je učestvovala i četvoročlana selekcija Srbije, a najbolji plasman ostvario je Nišlija Nenad Kužić (27), koji je u „neolimpijskoj” disciplini do 102 kilograma, u konkurenciji 16 takmičara zauzeo osmo mesto. Podigao je 360 kilograma, 160 u trzaju i 200 u izbačaju.

Subotičanin Tamaš Kajdoči je u apsolutnoj kategoriji (+109 kg), zauzeo 11. mesto u konkurenciji 19 takmičara. Podigao je 385 kilograma (170 + 215). Njegov stariji brat Tivadar, uz odličan nastup, bio je 14, sa podignutih 360 kg (160 + 200).

U kategoriji do 81 kilograma Ervin Rožnjik (25) je zauzeo 23. mesto, u konkurenciji 26 takmičara. Subotičanin je podigao 300 kilograma, 135 kg u trzaju i 165 kg u izbačaju.

S obzirom na nove telesne kategorije (po 10 u muškoj i ženskoj konkurenciji), na ovom Šampionatu postavljeno je mnogo evropskih, pa čak i svetskih rekorda.

Najvrednije je postavio najbolji dizač tegova današnjice, Gruzijac Laša Talakadze. Džin iz Tbilisija, težak 170 kilograma, postavio je nova tri svetska rekorda u apsolutnoj kategoriji (+109 kg). U trzaju je podigao 218 kilograma, u izbačaju 260, što u biatlonu donosi 478 kilograma!

Rusija je osvojila najviše medalja - 26, od čega devet zlatnih, 13 srebrnih i četiri bronzane. Belorusija je drugoplasirana sa 19 medalja (7, 7, 5), a trećeplasirana je Rumunija sa 14 odličja (6, 3, 5).

Naredno, 99. Evropsko prvenstvo u dizanju tegova održaće se 2020. godine u Moskvi.