Clive Mason, Getty Images

Ostalo

03.11.2019 | 12.34 > 12:35

SP: Markoviću 21. mesto do 19 godina

Ilja Marković, jedriličar Crne Gore i Jedriličarskog kluba Delfin iz Tivta, osvojio je 21. mesto do 19 godina i 61. u generalnom plasmanu za jedriličare do 21 godine na Svetskom prvenstvu u Splitu.

JK Delfin/Duško Miljanić

U paklenoj konkurenciji, u klasi Laser Standard u kojoj se takmičilo 144 jedriličara iz 45 država, Marković je ostvario jako dobar rezultat. Kada je region u pitanju, najbolji je bio Dominik Perković koji je u generalnom plasmanu zauzeo 16. mesto, dok je jedriličar iz Srbije, Nikola Banjac bio 105. u generalnom plasmanu, a 41. u konkurenciji jedriličara do 19 godina.

Jedriličarski klub Mornar bio je domaćin mnogih prvenstava u klasi Laser, od Evropskog za standarde 2003. godine, Evropskog za radijale 2015. godine, pa do Svetskog za standarde 2017. godine. JK Mornar i grad Split, još jednom su osvojili sve simpatije učesnika i komplimente za domaćinstvo i odličnu organizaciju. Kako je inače ovaj oktobar bio potpuno drugačiji u pogledu vremenskih prilika, tako je na ovoj poznatoj i omiljenoj destinaciji za jedriličare, ovog oktobra najveća borba bila sa strpljenjem u čekanju vetra.

Bila je to nedelja puna neizvesnosti i čekanja, što je naporno i za jedriličare i za regatni odbor i za organizatore. Nakon čak četiri dana jedrenja jedna od muških flota završila je dva jedrenja, a druga samo jednu, a jedriličarke su završile samo jedno jedrenje.

U petak se po laganom vetru sa ranim startom već u 9 ujutru nastavilo jedrenje. Na kraju petog dana sve flote su konačno imale po dva jedrenja. Pravila Svetskog prvenstva za klasu Laser do 21 godine predviđaju da se odjedri dvanaest jedrenja, dva jedrenja dnevno tokom šest dana. Potrebna su najmanje četiri jedrenja da bi prvenstvo bilo validno.

Subota je konačno osvanula praćena jakim jugom, dugo očekivanim vetrom jačine 15 do 19 čvorova, po malo kiše, talasima do metar visine i jakim strujama. Nakon što je u 10 ujutru dat prvi start, jedriličari su odjedrili tri regate po planiranom rasporedu. Celokupno prvenstvo obeležio je finalni dan ispunjen izuzetnim jedrenjem kada su jedriličari i jedriličarke pokazali raskoš svojih jedriličarskih veština.

Prvenstvo je uspešno završeno, najbolje plasiranim jedriličarima dodeljene su titule šampiona sveta. Argentinski jedriličar Huan Pablo Cardozo osvojio je titulu šampiona sveta u klasi Laser Standard U21 i U19 za 2019. godinu, a slede ga Čileanac Klemente Seguel i Indijac Vishnu Saravanan.

Poljska jedriličarka Viktoria Golebiovska šampion je sveta u ženskoj olimpijskoj klasi Laser Radial, a za njom na pobedničkom postolju slede Ruskinja Valerija Lomačenko, koja je jedrila za Grčku, a treće mesto i bornzana medalja su pripali Maria Kislukhini iz Rusije.

Što se jedriličarki iz regiona tiče, najbolja je bila Karla Savar iz Hrvatske koje je zauzela 21. mesto. Ana Jovanović iz Srbije je zauzela 67. mesto.