Jamie Squire, Getty Images Sport

Pojedinačni

11.03.2017 | 19.25 > 19:28

Zoranin het-trik, rekord srpskih strelaca na EP

Srpski mešoviti parovi pištoljem i puškom odbranili su zlatne medalje na Evropskom prvenstvu u Mariboru. Na taj način, srpski strelci su oborili apsolutni rekord po broju osvojenih medalja na jednom prvenstvu vazdušnim oružjem.

Zorana Arunović, Damir Mikec

Streljački savez Srbije

Članovi reprezentacije Srbije osvojili su deset odličja u zvaničnim i dve zlatne medalje u promotivnim ekipnim takmičenjima. Dosadašnji rekord bio je sedam trofeja, sa prošlogodišnjeg Evropskog prvenstva u Đeru.

Zlata u mešovitim parovima osvojili su Zorana Arunović i Damir Mikec pištoljem, kao i Andrea Arsović i Milutin Stefanović puškom. Oba srpska tima u finalu su bila bolja od Rusije.

Srpski miks pištoljem je do polufinala došao kao ubedljivo prvi u kvalifikacijama sa ukupno 491 krugom. U polufinalu te discipline, koja je od prošle godine u zvaničnom programu, osam najboljih miks timova se, podeljeni u dve grupe, bore za plasman u finale i meč za bronzu. Prvo mesto u grupi osvajala i plasman u finale obezbeđuje najuspešniji tandem posle 12 serija, a ispadanje počinje od osmog hica. Srpski par je dominirao u svojoj grupi, trijumfovao je sa 240,3 kruga, ispred Azerbejdžana, koji je ubio 234,2 i izborio meč za bronzu. U finalu Srbija se sastala sa ruskim parom u kome su gađali Vitalina Bacaraškina i Vladimir Gončarov.

Sistem u finalu je takav da se posle svakog hica u finalu sabrajaju rezultati oba člana tima. Bolja ekipa osvaja poen, a ukoliko je nerešeno nijedna ekipa ne dobija ništa – pobeđuje sastav koji skupi pet poena. Arunovićeva i Mikec su odlično počeli, poveli sa 3:0, ali Rusija je preokrenula i imala meč loptu (4:3). Srpski miks je u osmoj seriji bio samo za 0,2 kruga bolji od ruskog, izjednačio na 4:4. U devetoj seriji srpski asovi su ‚ubili‘ dve desetke (10.5 i 10.2), iskoristili kiks Gončarova za trijumf od 5:4. Bilo je to treće zlato za Zoranu u jednom danu, pošto je prethodno trijumfovala u individualnoj i timskoj konkurenciji.

Damir Mikec, Zorana Arunović, Andrea Arsović, Milutin Stefanović

Isto ovako bilo je i prošle godine u Đeru. Meč sa Ukrajinom smo dobili sa 5:4. Ne bi bilo strašno da se sada sve okrenulo, pa da smo izgubili zlato, a na kraju ovakva pobeda je najlepša“, rekla je Arunovićeva.

Arsovićeva i Stefanović su zauzeli treće mesto u kvalifikacijama, u kojima je razlika između prvoplasirane Rusije i petoplasirane Češke bila svega 0, 4 kruga. Za Rusima, Arsovićeva i Stefanović su zaostajali dva, a za drugoplasiranim nemačkim parom jedan deseti deo kruga. U polufinalu srpski tim je u svojoj grupi trijumfovao ubedljivo sa 249,4 kruga, 3,1 više od Nemačke koja je otišla u meč za bronzu. Andrea i Milutin su u finalu su ruski par Vdovina/Maslenjikov pobedili sa 5:2.

Miks je drugi put u zvaničnom programu Evropskih prvenstava, a mi smo osvojili treću titulu za redom, jer pobedili smo i 2015, na tada promotivnom takmičenju mešovitih parova. Ponosni smo što smo odbranili titulu, a vetar u leđa i dodatni motiv da uspemo bilo je zlato Zorane Arunović i Damira Mikeca“, rekao je Stefanović.