Jamie Squire, Getty Images Sport

Pojedinačni

21.03.2019 | 12.25 > 12:31

Mikec u finalu EP, Srbija ekipno četvrta

Damir Mikec (34), najbolji srpski strelac, izborio je plasman u finale Evropskog prvenstva u Osijeku (Hrvatska), u disciplini vazdušni pištolj 10 metara. U ekipnoj konkurenciji, Mikec, Dimitrije Grgić i Duško Petrov osvojili su četvrto mesto i ušli u četvrtfinale, koje je na programu u petak.

Damir Mikec

Streljački savez Srbije

Damir Mikec

Najbolji srpski strelac, koji je nedavno izborio vizu za Olimpijske igre u Tokiju 2020, u finale je ušao kao sedmoplasirani, sa pogođenih 578 krugova (94+96+98+97+98+95). Zanimljivo, sa istim rezultatom, Švajcarac Demijer je završio takmičenje na 9. mestu i ostao bez finala.

U kvalifikacijama je zablistao Ukrajinac Horostilov, sa 582 kruga. U subotu će u borbi za medalje biti još Rusi Černusov i Muhametjanov, Španac Karera, drugi Ukrajinac Omelčuk, Italijan Đordano i Turčin Jusuf Dikec.

Od ostalih takmičara iz regiona, Uroš Kačavenda reprezentativac Hrvatske zauzeo je 16. mesto (575 krugova), Grgić je bio 27. (574), Petrov 42. (571), Crnogorac Stanislav Bošković 56. (565), Hrvat Ante Krišto 62. (564), a još jedan domaći predstavnik Vlado Cindrić 68. (559). Reprezentativac BiH Nikola Jovičić završio je takmičenje na 70. mesto (557), drugi crnogorski strelac Željko Miličković bio je 73. (555), a još dvojica takmičara iz Bosne i Hercegovine Siniša Ratković i Predrag Rakić završili su na 74. i 75. mestu u konkurenciji 78 takmičara.

Ekipno, Srbija, koja brani srebro sa prošlogodišnjeg EP, sa 1723 krugova zauzela je četvrto mesto i izborila plasman u četvrtfinale, koje je na programu sutra. Imala je tri kruga zaostatka za trećeplasiranom Italijom (1726). Ukrajina je osvojila prvo mesto sa 1736, a Rusija drugo sa 1733 kruga.

Damir Mikec će u finalu pokušati da postane prvak Evrope u disciplini u kojoj ima dva srebra, sa Šampionata održanih 2015. u Arnhemu (Holandija) i 2017. u Mariboru (Slovenija).