Snouborderka olimpijska šampionka u super džiju!

Ezra Shaw/Getty Images

Češka skijašica Ester Ledecka napravila je najveće iznenađenje u alpskom skijanju na Zimskim olimpijskim igrama u Pjongčangu osvojivši zlato u superveleslalomu.

Ledecka je odskijala trku karijere na putu do najsjajnijeg odličja, do kojeg je došla za minut, 21 sekundu i 11 stotinki.

U borbi za zlato, Čehinja je za samo jednu stotinku pobedila Anu Fajt iz Austrije, koja je branila titulu osvojenu pre četiri godine u Sočiju. Njima dvema se na podijumu pridružila Tina Vajrater iz Lihtenštajna, koja je bila desetinku dalje.

Ledecka je odskijala na ivici, nekoliko puta je duž staze uspela da se spase izletanja, ali je to bilo i više nego dovoljno da ostvari najveći uspeh svoje karijere. Koliko njenu pobedu niko nije očekivao govori i njena reakcija, pošto je kada je videla rezultat rekla: „Mora da je neka greška“.

Čehinja se, inače, takmiči i u snoubordu, u kojem je čak ostvarila bolje rezultate nego u alpskom skijanju. Prva je Čehinja koja je trijumfovala u Svetskom kupu u snoubordu, a aktuelna je šampionka u paralelnom veleslalomu, a u alpskom skijanju se nikada do sada nije našla na najvišem stepeniku pobedničkog postolja. Ledecku tek čekaju okršaji u snoubordu.

Tom Pennington/Getty Images

Ledecka se tako isprečila Fajtovoj na putu do istorije, pošto je malo falilo da postane prva skijašica koja je odbranila titulu u superveleslalomu od uvođenja te discipline u program Igara 1988. godine u Kalgariju. Takođe je prekinula dominaciju Austrijanki, koje su od 2006. godine bile nezaustavljive u super džiju, a zlata su pored Fajtove osvojile i Mihaela Dorfmajster i Andrea Fišbaher.

Iako je morala da se zadovolji srebrom, Fajtova je pokazala da se polako vraća u svetski vrh posle velikih problema sa povredama koje je imala od osvajanja svog drugog velikog Kristalnog globusa 2015. godine. Austrijanka je bila u trci s vremenom da bi bila spremna za Pjongčang, a od svoje poslednje trijumfalne sezone upisala je samo jednu pobedu – pre tačno dva meseca u superveleslalomu u Val d’Izeru.

Fajtova je odskijala praktično bez greške, isto kao i Vajraterova, koja nije uspela da ponovi ono što je učinila njena majka Hani Vencel, koja je 1980. godine u Lejk Plesidu osvojila zlata u slalomu i veleslalomu. Tina je, ipak, osvojila svoju prvu olimpijsku medalju, a u borbi za nju za stotinku je pobedila Švajcarkinju Laru Gut. Najbolje četiri skijašice sledile su Italijanke Johana Šnarf i Federika Brinjone, koja je podelila šesto mesto sa jednom od glavnih favoritkinja Lindzi Von.

Sean M. Haffey/Getty Images

Amerikanka je bila 37 stotinki iza Fajtove, i to pošto je izvukla startni broj jedan, koji skijašice vole da izbegnu kada je u pitanju superveleslalom. Vonova je od starta krenula agresivno, ali je napravila veliku grešku u najlakšem delu staze, pošto je otišla preširoko četiri kapije pre cilja i tako praktično upropastila svoju trku. To je i te kako bilo jasno kada je Vonova prošla kroz cilj, uprkos tome što je odmah posle nje Francuskinja Tesa Vorli odskijala mnogo gore i na kraju imala dve sekunde zaostatka.

Šnarfova je prva pomerila Vonovu sa čela, a sledila je posle Vonove i Vorlijeve, pošto je tokom većeg dela staze bila ispred nje, a bila je brža za 22 stotinke. Za razliku od nje, njena sunarodnica Elena Fankini je duž staze gubila sve više vremena, sličan slučaj je bio i sa Gutovom, ali je uspela da nadoknadi vreme u poslednjem delu, uprkos tome što je i sama napravila grešku u delu gde je to učinila i Vonova. Švajcarkinja je za četiri stotinke nadmašila Šnarfovu, ali je bilo jasno da je trka daleko od odlučene u tom trenutku.

Vrlo brzo je to i potvrđeno, pošto je Vajraterova odskijala sjajno duž dve trećine staze, izgubila je malo vremena u poslednjem delu, ali je za stoti deo sekunde pobedila Gutovu u borbi za prvo mesto. U toj borbi nije učestvovala aktuelna svetska šampionka u superveleslalomu Niko Šmidhofer, koja je skijala agresivno, ali se ispostavilo da ju je to i koštalo, pa je bila sekundu iza vodeće, što joj je bilo dovoljno za sedmo mesto u tom trenutku.

Veliki broj skijašica napravio je grešku baš u poslednjem delu staze, što ih je mnogo koštalo, a listi se pridružila i Italijanka Federika Brinjone, koja je imala isto vreme kao Vonova. Njena sunarodnica Sofija Gođa je bila sjajna u gornjem delu staze, da bi potom usledila greška, koja ju je koštala brzine, a još jednom se pokazalo da skija na sve ili ništa. Činilo se da bi Viktorija Rebensburg mogla da pomeri Vajraterovu sa čela, ali je izgubila balans posle poslednjeg skoka i ostala je bez šanse da to učini.

Christophe Pallot/Agence Zoom/Getty Images

Posle Rebensburgove, na stazi se našla aktuelna šampionka, koja je odskijala maestralno od starta do cilja i sasvim zasluženo došla do prve pozicije. Fajtova je tako pokazala da su povrede iza nje, a posle trke kakvu je odskijala malo ko je mogao da pretpostavi da zlato neće završiti oko njenog vrata. Ipak, za nešto se pitala i Ledecka, koja nije odskijala najlepše, ali očigledno najbolje i na kraju se zasluženo našla na najvišem stepeniku pobedničkog postolja prvi put u karijeri što se tiče alpskog skijanja.

Najboljih deset na kraju su kompletirale Austrijanka Kornelija Hiter, Mišel Gisin iz Švajcarske i Rebensburgova.

Na startu superveleslaloma nije se našla aktuelna osvajačica velikog Kristalnog globusa Mikaela Šifrin, koju do kraja Zimskih olimpijskih igara još čeka alpska kombinacija. Šifrinova je osvojila zlato u veleslalomu, a doživela je debakl u slalomu.

Trku u super džiju preskočila je i najbolja srpska skijašica Nevena Ignjatović, a samo tri takmičarke iz regiona učestvovale su u toj trci. Najbolja među njima bila je Slovenka Maruša Ferk, koja je zauzela 25. mesto, sa dve sekunde zaostatka u odnosu na novu šampionku. Njena sunarodnica Tina Robnik bila je devet pozicija iza, dok je bosanskohercegovačka skijašica Elvedina Muzaferija zauzela 42. poziciju među 44 skijašice, koliko ih je startovalo.