Zlato za Ruse u spektakularnom finalu!

Hokej na ledu 25. feb 20188:01 > 8:03
Jamie Squire/Getty Images

Hokejaška reprezentacija Rusije, koja nastupa pod neutralnom zastavom, osvojila je zlatnu medalju na Zimskim olimpijskim igrama u Pjongčangu pobedom nad Nemačkom rezultatom 4:3 posle produžetka u spektakularnom finalu.

Junak trijumfa Rusa bio je Kiril Kaprizov, koji je zatresao mrežu Nemačke u desetom minutu produžetka u ’pauer pleju’ i vratio svoj tim na tron posle 26 godina.

Na taj način, selekcija Rusije je osvojila deveto zlato u istoriji, ali je do dva došla pod neutralnom zastavom. Zanimljivo, takav je slučaj bio i 1992. godine u Albertvilu, a svih prethodnih sedam zastava osvojili su hokejaši Sovjetskog saveza.

Ujedno su olimpijcima iz Rusije doneli drugo najsjajnije odličje na Igrama u Pjongčangu, a prethodno je osvojila Alina Zagitova u umetničkom klizanju.

S druge strane, Nemci su poraženi u svom prvom olimpijskom finalu, pošto se pre četiri godine nisu ni kvalifikovali za Zimske olimpijske igre u Sočiju. Za utehu im ostaje srebro posle dve bronze do kojih su došli 1932. i 1976.

Bruce Bennett/Getty Images

Rusi i Nemci su odigrali jedno od najboljih finala u istoriji Zimskih olimpijskih igara, prepuno preokreta, u kojem nijedna ekipa nije uspela da se odvoji na više od gola prednosti.

Sam početak utakmice protekao je u znaku olimpijaca iz Rusije, koji su bili konkretniji u napadu, ali su do prednosti došli u samom finišu prvog perioda. Strelac je bio Vjačeslav Vojnov, posle odlične akcije u kojoj su učestvovali i Nikita Gusev i Kiril Kaprizov.

Čekao se odgovor Nemaca, a on je usledio u desetom minutu druge trećine, kada je Feliks Šuc zatresao mrežu Rusa za 1:1.

Ronald Martinez/Getty Images

Sve što se desilo u prvih 40 minuta nikoga nije moglo da pripremi za poslednji period, koji je bio prepun perioda, a na kraju nismo imali pobednika. Gusev je vratio prednost Rusima u 14. minutu perioda sjajnim golom iz praktično nemogućeg ugla, ali je samo deset sekundi kasnije Dominik Kahun Nemcima vratio nadu.

Tada se sve okrenulo na stranu selekcije Nemačke, koja je to i iskoristila tri minuta kasnije i povela prvi put na utakmici. Mnogi su pomislili da je finale rešeno, ali se Rusi nisu predavali, pred poslednji minut su povukli golmana, igralo se ’5 na 5’, a Gusev je sproveo pak u mrežu Nemaca iz za 3:3 i produžetak.

U dodatnih 20 minuta nijedan tim ništa nije želeo da prepusti slučaju, igralo se mnogo rezervisanije nego što je slučaj bio u regularnom toku utakmice, pa tako nije bilo ni mnogo šansi za gol. Odluka o novom olimpijskom šampionu pala je u desetom minutu, kada je u trenutku sa igračem više na ledu Kaprizov  doneo zlato Rusima.

Bronzanu medalju osvojili su kanadski hokejaši, koji su u subotu u utakmici za treće mesto pobedili reprezentaciju Češke rezultatom 6:4.