Furkad uzvratio udarac – odbranio zlato u poteri

Matthias Hangst/Getty Images

Francuski bijatlonac Martan Furkad došao je do svog trećeg olimpijskog zlata pošto je slavio u poteri na 12,5 kilometara na Zimskim olimpijskim igrama u Pjongčangu.

Furkad je u Pjongčangu odbranio titulu osvojenu pre četiri godine u Sočiju, i to pošto je dan ranije u sprintu bio osmi. Šestostruki osvajač Svetskog kupa je bio ubedljiv, na putu do nove titule je imao samo jedan promašaj, a u cilju je ostvario vreme od 32:51.7 minuta. Takođe je prekinuo dominaciju nemačkih bijatlonaca, koji su trijumfovali u prve tri trke na Igrama.

Srebro je pripalo Šveđaninu Sebastijanu Samjuelsonu, koji je imao 12 sekundi dalje, dok je Benedikt Dol iz Nemačke stigao do bronze.

Aktuelni osvajač Svetskog kupa je trku započeo 22 sekunde iza pobednika nedeljnog sprinta Arnda Pajfera, ali mu nije mnogo vremena bilo potrebno da se izdvoji na čelu. Imao je jedan promašaj na prvom gađanju, ali ga to nije omelo da do kraja trke odskija besprekorno i bude u potpunosti precizan, pa tako dođe i do svoje pete olimpijske medalje.

Furkad je, inače, i aktuelni olimpijski šampion u individualnoj trci na 20 kilometara, a na prethodnim Igrama osvojio je i dva srebra u trkama masovnim startom.

Iza njega je viđena velika borba, a Samjuelson je pred poslednjih 500 metara uspeo da se probije na poziciju koja mu donosi srebro. 20-godišnjem Šveđaninu je to prva olimpijska medalja, a isti slučaj je i sa sedam godina starijim Dolom.

Daleko iza bijatlonaca na pobedničkom postolju našli su se ostali, a najbolji među njima bio je Norvežanin Tarjei Be, ispred Simona Šempa iz Nemačke, Švajcarca Benjamina Vegera i Simona Destijua iz Francuske. Pajfer je trku završio na osmom mestu, a sledili su ga Norvežanin Erlend Bjentegor i Lukas Hofer iz Italije.

Među Slovencima, najbolji je bio Klemen Bauer na 24. mestu, Jakov Fak je zauzeo 47. poziciju, dok je Miha Dovžan kroz cilj prošao kao 59.