Clive Rose/Getty Images

Nordijsko skijanje

20.02.2018 | 13.41 > 13:42

Francuzima zlato u mešovitoj štafeti, Furkadu istorija

Francuska mešovita štafeta osvojila je zlatnu medalju u biatlonu na 2x6 i 2x7,5 kilometara na Zimskim olimpijskim igrama u Pjongčangu, dok je Martan Furkad ušao u istoriju svoje zemlje kao osvajač najviše zlatnih medalja na Zimskim, ali i Letnjim olimpijskim igrama.

Martan Furkad

Alexander Hassenstein, Getty Images Sport

Francuska je slavila ukupnim vremenom 1:08:34.3, a zlato su joj osim fenomenalnog Furkada doneli i Mari Doran Aber, Ani Beskon i Simon Destije.

Drugo mesto je osvojila Norveška, u sastavu Marte Olsbu, Tiril Ekhof, Johanes Tingnes Be i Emil Hegle Svendsen. Do bronzanog odličja je došla štafeta Italije koju su činili Lisa Vitoci, Dorotea Virer, Lukas Hofer i Dominik Vindiš.

Najznačajniji rezultat je ostvario francuski biatlonac Martan Furkad, koji je došao do svog petog zlata na ZOI, a trećeg u Pjongčangu. Pre četiri godine on je bio zlatni individualno i u poteri, a u Pjongčangu je najbolji bio i u poteri i masovnom startu. On je sa pet zlatnih medalja postao najuspešniji francuski olimpijac u istoriji.

On takođe ima i dve srebrne medalje u masovnom startu sa ZOI u Sočiju i Vankuveru.

Upravo je Furkadovo izdanje donelo pobedu Francuskoj, pošto je u finalu, u svojoj trci, sjajnim skijanjem i pucanjem neutralisao prednost Nemačke i Arnda Pfajfera, dok je na cilju iza sebe ostavio Norvežane za 20,9 sekundi.

Nemačka je na kraju završila kao četvrta, peta je Belorusija, dok je tim Slovenije u mešovitoj štafeti stigao do 14. mesta.

Nemački biatlonci podneli su žalbu takmičarskoj komisiji zbog kršenja pravila italijanskog takmičara Dominika Vindiša u samoj završnici trke. U borbi za treće mesto Italijan je promenio stazu kad to već nije smeo da uradi i Nemci su ostali bez medalje za 0.3 sekunde.

Komisija je posle pregleda snimka ustanovila da nije bilo kršenja pravila pa su Italijani ostali sa bronzanim odličjem.

Na ZOI u Pjongčangu je ostalo još da se u biatlonu održe štafete u muškoj i ženskoj konkurenciji.