Kup šampiona: Sarasensi odbranili titulu

Ragbi 13. maj 201720:16 > 20:27
Stu Forster/Getty Images

Londonski Sarasensi postali su tek četvrta ekipa koja je odbranila titulu šampiona Evrope, pošto su u finalu Kupa šampiona na Marejfildu u Edinburgu savladali francuski Klermon 28:17.

Branilac trona sjajno je započeo utakmicu i već u drugom minutu imao sjajnu šansu preko Krisa Eštona da postigne esej i povede. Isti igrač to je uspeo u 12. minutu, pošto ga je sjajno proigrao Aleks Gud. Sarasensi su došli do kapitalnog vođstva 12:0 devet minuta kasnije, pošto je Džordž Kruz postigao esej, a Oven Farel pretvaranje.

Remi Lamera je esejem u 26. minutu vratio neizvesnost, a Morgan Para je pretvranjem smanjio na 12:7. Tim rezultatom se otišlo na poluvreme, a početak drugog pripao je Francuzima, koji su napali u želji da što pre dođu do preokreta. Ipak, prvi su poentirali Sarasensi, pošo je Farel realizovao kazneni udarac u 50. minutu za 15:7. Međutim, momentalno je Klermon uzvratio, pošto je Nik Abendenon sjajnu akciju svog tima pretvorio u esej, a Para bio siguran za pretvaranje i francuski tim je smanjio na 18:17. U narednih pet minuta Farel i Para su pogodili po kazneni udarac, ali je dva tima delio i dalje jedan poen. Trenutak odluke dogodio se u 72. minutu kada je Aleks Gud postigao esej, a Farel pretvaranje za nedostižnih 25:17. Konačan rezultat postavio je Oven Farel u 78. minutu, a kada je Najdžel Ovens odsvirao kraj počelo je veliko slavlje londonskog tima.

Ovo je engleskim timovima osmi trofej u Kupu šampiona, čime su se izjednačili sa francuskim timovima, a Klermon je postao prvi tim koji je izgubio prva tri finala.