SP: Crna Gora osvojila bod za osminu finala

Rukomet 8. dec 201719:32 > 19:33
Jeff Gross/Getty Images

Rukometašice Crne Gore izborile su plasman u osminu finala Svetskog šampionata pošto su u meču odluke odigrale nerešeno sa Brazilom 23:23. Ulogu junaka prigrabile su Đurđina Jauković i golman Marina Rajčić.

Uoči duela sa Brazilom selekcija Crne Gore je imala jasnu situaciju. Mala nada da bi Tunis mogao da iznenadi Japan u matine terminu (meč počeo u 12) i obezbedi Crnogorkama mesto u osmini finala srušena je kao kula od karata. Japan je slavio sa 31:13.

U tom trenutku je bilo jasno da Crna Gora ukoliko želi u osminu finala ne sme da doživi poraz od Brazila. I bod je bio dovoljan za plasman među 16 najboljih ekipa planete. Ulog je bio veliki, takva je bila i igra. Odbrana Crne Gore je većim delom prvog poluvremena bila dobra. Posle igre po principu gol za gol, Crna Gora je pogotkom Itane Grbić pobegla na 11:8 u završnici prvog poluvremena, a zatim poptuno stala i u odbrani i u napadu. Brazil je to znao da kazni. Briljirala je Amorim koja je prvom poluvremenu postigla pet golova, pa je Brazil posle serije od 5:1 na odmor otišao sa viškom od jednog gola – 13:12. U tom trenutku Brazil je bio u osmini finala, a Crna Gora u razigravanju za plasman od 17. do 20. mesta.

Kao što se i očekivalo rat nerava je nastavljen i i drugom poluvremenu. Svaka lopta, svaki gol je imao zlatnu vrednost. Crna Gora je je na nešto više od deset minuta pre kraja posle serije maestralnih odbrana Marine Rajčić, golova Itane Grbić i Đurđine Jauković, kojima su podršku pružile Katarina Bulatović i Jovanka Radičević pobegla na 19:17. U tom trenutku svi navijači Crne Gore i te kako su računali na činjenicu da je dovoljan i bod za plasman u osminu finala.

Naročito kada je Brazil na pet minuta pre kraja poveo sa 21:20. Triler zvršnica je bila u najavi. Đurđina Jauković je pogodila za 23:23, Marina Rajčić dobila duel jedan na jedan sa Roši, Crna Gora je sačuvala loptu, bod i obezbedila plasman u osminu finala.

Najefikasnije u sastavu Crne Gore bile su Bulatović sa 6, Jauković sa 4, Raičević sa 4 i Grbić sa 3 gola. S druge strane kod Brazila najefikasnije su bile Amorim sa 7 i Fakinelo sa 5 golova.

Rival Crne Gore u osmini finala biće poznat posle završetka svih duela koji su na programu u toku večeri.