EP: Šterbik spustio rampu, Furija sa Švedskom za zlato

Rukomet 26. jan 201819:40 > 19:54
Martin Rose/Bongarts/Getty Images

Rukometna reprezentacija Španije prvi je finalista Evropskog prvenstva u Hrvatskoj, pošto je u polufinalu bila ubedljiva protiv aktuelnog svetskog šampiona Francuske 27:23. Drugi finalista je Švedska, koja je posle produžetka savladala Dansku 35:34

Crvena furija dominirala je tokom čitavog meča. Odlična odbrana, brz napad, kako na crti, tako i spolja, pa i preko krila. Već u 10. minutu imali su tri gola prednosti, a do poluvremena su vodili 15:9. U nastavku Francuzima je malo šta polazilo za rukom, a i kada su imali povoljne prilike, poput sedmeraca, nepremostiva prepreka bio je rezervni golman Arpad Šterbik, koji je „skinuo“ tri od pet penala. Poslednji trzaj svetski šampion i olimpijski vicešampion imao je 10 minuta pre kraja kada se primakao na -3 (23:20), ali nisu mogli dalje od toga.

Pored Šterbika koji je odlično branio sedmerce, prvi golman ekipe Rodrigo Korales imao je 10 odbrana od 31 šuta, a najefikasniji bio je Feran Sole sa sedam golova, jednim više od Raula Entreriosa. Na drugoj strani Sedrik Soraindo postigao je šest golova, Nikola Karabatić svega tri iz osam šuteva.

Španija će igrati finale Evropskog prvenstva drugi put zaredom, a pre dve godine izgubila je u finalu od Nemačke. Špancima će ovo biti peto finale, a još nemaju zlato i pokušaće da ga osvoje protiv Švedske. Reprezentacija Tri krune u sjajnom meču protiv Danske došla je do velike pobede tek posle produžetaka 35:34, a junak je bio fenomenalni golman Andreas Palicka sa čak 20 odbrana. Dancima nije pomogao ni sjajni Hansen, koji je postigao 12 golova, ali ni krilni igrač Lase Svan, koji je sa dva gola u poslednjih 40 sekundi predviđenih 60 minuta doneo produžetak Šveđanima.

Švedskoj je ovo prvo finale Evropskog prvenstva od 2002. kada su osvojili zlato, a poslednji put su igrali u finalu velikog takmičenja u Londonu na Olimpijskim igrama 2012.