Bez pobede u Berlinu, remi Srbije i Rusije na startu SP

Rukomet 11. jan 201917:37 > 19:46
Martin Rose, Getty Images

Rukometne reprezentacije Srbije i Rusije igrale su nerešeno 30:30 (16:16) u prvom kolu grupe A na Svetskom prvenstvu u Nemačkoj i Danskoj.

Veliku borbu su vodili rukometaši Srbije i Rusije u prvom kolu planetarnog šampionata, ali su na kraju i jedni i drugi mogli da se zadovolje bodom.

Srbija, koja je na SP došla u podmlađenom i ne toliko afirmisanom sastavu, odigrala je izuzetno dobar meč, tokom kojeg je u većem delu i vodila, ali nije uspela da slomi jakog rivala.

Izabranici selektora Nenada Peruničića su posle izjednačenog prvog poluvremena, u kojem je za Rusiju dosuđeno čak devet sedmeraca, u drugom delu igre krenula sjajno i imala +4 (23:19). Međutim, Rusi se nisu predavali, pa su na kraju imali i napad za pobedu, do koje po sreću Srbije nije došlo.

Srbija posle osvojenog boda priliku za novo dokazivanje ima već u subotu od 20:30 i to protiv aktuelnih svetskih šampiona Francuza. Rusija će istog dana od 15:30 igrati protiv Koreje.

Najefikasniji u timu Srbije bio je Nemanja Ilić sa šest golova, Stefan Vujić je postigao pet, Lazar Kukić četiri, a po tri gola Miljan Pušica i Bogdan Radivojević.

Dominantan u timu Rusije bio je Timur Dibirov sa 12 pogodaka.

Tok meča:

Srbija je bolje otvorila susret u Berlinu, pa je sa dve jednostavne akcije došla do 2:0 golovima Zelenovića i Ilića. Rusi nisu realizovali sedmerac u prvoj akciji, ali su arbitri iz Norveške u sledećoj ponovo pokazali na sedam metara, pa još jednom…

Već u prvih nekoliko minuta je svirano četiri sedmerca za Rusiju, ali oni nisu realizovali dva, a istakao se i golman Verkić.

Srbija je sa dva igrača manje golom Pušice došla do 4:2, a potom je isti igrač golom postavio 5:3.

Orlovi su u tim momentima igrali odlično u napadu, ali je Rusija uhvatila priključak, pošto je Srbija posustala u odbrani. Novi sedmerac za Ruse, šesti po redu, realizovao je Šiškarijev, dok je sedmi odbranio Verkić. Ipak, Srbija je vodila sa 8:7.

Usledio je period izjednačene igre, dok je Rusija u 24. minutu prvi put došla do vođstva kada je Žitnjikov svom timu doneo prednost 13:12.

Do kraja prvog poluvremena Srbija je iskoristila napade preko Radivojevića i Nikolića, a na veliki odmor se otišlo sa 16:16. U timu Srbije Miljan Pušica i Stefan Vujić su postigli po tri gola, dok je u redovima Zbornaje Timur Dibirov bio strelac šest golova.

Rusija je u prvih 30 minuta realizovala šest sedmeraca, od ukupno devet dosuđenih.

Drugo poluvreme je bolje počela Srbija, pa je napravila seriju od četiri gola i došla do prednosti od 21:18. Nastavili su izabranici Nenada Peruničića da diktiraju tempo, Nemanja Zelenović je sjajno prošao i iznudio sedmerac, dok je Nemanja Ilić bio siguran za 23:19.

Rusi su uspeli brzo da se primaknu, a posle jedne od retkih kontri su golom Šiškarova izjednačili 24:24.

Isključenje je u timu Srbije dobio Orbović, a nakon toga je Dibirov još jednom bio precizan sa sedam metara 26:26. Na drugoj strani je isključen Jevdokimov, ali je udarac Vujića sa sedmerca zaustavljen.

Sjajan pogodak postigao je Draško Nenadić na pet minuta pre kraja, a posle njegove bombe na semaforu je pisalo 28:27 za Srbiju. U sledećem napadu Rusije odlično je odbranio Cupara. Uz faul je pogodio i Vujić za 29:27, dok je odmah uzvratio Kiseljev 29:28.

Rusija je iskoristila kontru, a pogodio je Dibirov za 30:30. Srbija je imala naredni napad, ali je Grams odbranio udarac Kukića. Imali su Rusi još jednu šansu, ali nisu mogli do gola, te su obe reprezentacije osvojile po bod.

Orlovi svoj prvi meč u grupi A igraju u „Mercedes Benc Areni“ u Berlinu, a pobeda bi izabranicima selektora Nenada Peruničića mnogo značila u borbi za plasman u drugu fazu. U grupi A je u četvrtak odigrana utakmica u kojoj je domaćin Nemačka lako savladala Koreju rezultatom 30:19. U narednu fazu će iz grupe ići tri najbolje reprezentacije, od ukupno šest timova. Prenose se bodovi protiv onih ekipa koje se takođe plasiraju dalje.

Peruničić, koji je u ulozi selektora debitant na velikim takmičenjima, odlučio se za grupu rukometaša, koja do sada nije imala zapaženije nastupe u državnom timu Srbije, ali je i pored toga istakao da je prvi cilj plasman u drugi krug SP.

Selektor Srbije je na planetarni šampionat poveo 17 igrača, od kojih je u rezervi golman Dejan Milosavljev.

Golmani: Vladimir Cupara i Svetislav Verkić.
Leva krila: Nemanja Ilić i Vanja Ilić.
Bekovi: Miljan Pušica, Draško Nenadić, Nemanja Obradović, Lazar Kukić, Ivan Mošić, Stefan Vujić, Nemanja Zelenović, Miloš Orbović.
Pivotmeni: Mijajlo Marsenić i Zoran Nikolić.
Desna krila: Bogdan Radivojević i Vukašin Vorkapić.