Prva pobeda Srbije na SP, još ima nade za prolazak

Rukomet 15. jan 201917:47 > 18:38
Getty Image/Martin Rose

Rukometaši Srbije zabeležili su prvu pobedu na Svetskom prvenstvu nakon što su posle velike borbe savladali Koreju 31:29.

Koreja je uz veliku podršku sa tribina do 50. minuta kontrolisala meč, bila bolji rival, konstantno imala po dva ili tri gola prednosti. Ipak, u poslednjih 10 minuta pad u igri Koreje je bio jasan, Srbija je umela to da iskoristi nošena sjajnim odbranama Mirosavljeva i pogocima Vorkapića koji je u igru ušao sredinom drugog poluvremena i kompletirala preokret.

Ukoliko Francuska pobedi Nemačku, Srbiji će za plasman dalje biti dovoljna pobeda protiv Nemačke. Ako se to ne dogodi i Nemci protiv šampiona sveta naprave iznenađenje, Orlovima će trebati pobeda protiv Nemačke i pobeda Koreje prptiv Brazila.

Srbiju je predvodio Vukašin Vorkapić koji je igrao pola drugog poluvremena a postigao je sedam golova iz isto toliko pokušaja. Nemanja Ilić dao je pet golova, sa po četiri su pratili Mijajlo Marsenić, Lazar Kukić i Bogdan Radivojević.

Što se Koreje tiče, meč su obeležili golman Park i Jeong Kang. Golman Koreje branio je odlično tokom celog meča, a postigao je čak i jedan gol – svoj drugi na ovom šampionatu. Kang je sa druge strane postigao 12 golova iz 19 poekušaja.

Srpski rukometaši će imati dan odmora pre nego što se u četvrtak u 18 sati sastanu sa Nemačkom u poslednjem meču grupne faze.

Tok meča:

Duel je otvoren golom Koreje, ali je uskoro na isti način odgovorio najbolji strelac Srbije na ovom šampionatu Radivojević. Ponovo je nakon toga na delu bila sudijska odluka pa je Koreja malo prestrogo dobila sedmerac, ali i isključenje za Srbiju i povela sa 2:1.

Srbija je u prvoj situaciji sa igračem manje uspela dobro da se odbrani u dva napada rivala, ali ne i da dođe do gola jer je ponovo bio evidentan problem koji Orlovi imaju na ovom šampionatu – izgledan napad završen je tehničkom greškom, a Koreja je uzvratila golom i povela sa 3:1 nakon šest minuta igre.

Vujić je uzvratio na strani Srbije i smanjio na 3:2, ali nije to dugo trajalo jer je Koreja uz dva brza gola otišla na 5:2. Koreja igra brzo u napadu, a odlično koristi i greške Srbije i u početku kontroliše meč.

Radivojević je svojim drugim golom na meču smanjio na 5:3 nakon čega se Srbija uspešno odbranila, ali nije iskoristila polukontru da priđe na gol razlike.

Novu odbranu golmana Srbija nije uspela da pretvori u gol nakon nove greške u napadu na isteku desetog minuta prvog poluvremena. U narednom napadu Radivojević sa krila dolazi do trećeg gola na meču, a veoma brzo i do četvrtog čime je doneo Srbiji izjednačenje.

Čim je pojačana igra u odbrani, video se i rezultat za Srbiju koja mora da pronađe način da izbegne brz ritam koji nameće Koreja i da iskoristi prednost u visini koju evidentno ima.

Srbija konačno u 13. minutu dolazi do vođstva, prvog na ovom meču. Tome je prethodila nova odbrana golmana Orlova i prvi gol na meču za Marsenića. Sa sedmerca Koreja dolazi do izjednačenja, ali uzvratio je Kukić, a zatim je na novi gol rivala odgovorio Vujić. Istekao je 14. minut rezultat je 8:7 za Srbiju.

Koreja je ipak prešla u vođstvo, ali Srbija ima novi problem. Draško Nenadić dobio je crveni karton i za njega je meč završen. Rezultat je 10:8 za Koreju nakon 18 minuta igre.

Nije uspela Srbija da dođe do gola sa igračem manje, mada se igraloi bez golmana, ali je za Orlove dosuđen prvi sedmerac na meču, a u gol ga je pretvorio Nemanja Ilić za 10:9. U narednom napadu Marsenić pogađa za novo izjednačenje. Ostalo je deset minuta do kraja prvog poluvremena.

Srbija još jednom ne koristi kontru, nema gola Radivojevića.

Ponovo je Koreja u vođstvu, šesti gol na meču za svoju reprezentaciju postigao je Kang koji je najveći problem za odbranu Srbije.

Odlično se odbranila Srbija nakon dugog napada Koreje i preko Marsenića došla ponovo do izjednačenja, 11:11 pet i po minuta do kraja poluvremena.

Nakon što je Vujićev šut zaustavio golman Koreje, usledila je brza kontra i Koreja je ponovo u prednosti (12:11). Brzo je usledio i odgovor Kukića, ali nakon gledanja snimka sudije su odlučile da nema gola. Ponovo je izigrana odbrana Srbije i Koreja je na +2 tri minuta do pauze.

Odgovorio je sa levog krila Kukić, ali Koreja ima novi sedmerac zbog povrede golmanskog prostora. Koreja se vraća na +2 (14:12). Novim golom Ilića Srbija drži priključak, ali ne uspeva da se odbrani. Koreja uz višak na krili dolazi do 15 gola. Vanja Ilić ponovo ima brz odgovor i sada je rezultat 15:14.

Kang pogađa u poslednjoj sekundi za 16:14 na poluvremenu. Kangu je ovo bio sedmi gol na meču.

Radivojevića i Ilića u istom napadu je majstorski zasuavio Park, Srbija pokušava da prva dođe do gola u drugom delu meča, ali Park još jednom brani udarac Radivojevića. Koreja to kažnjava i dolazi do tri gola prednosti.

Napravila je Srbija višak na krilu i Vorkapić pogađa prvi put u karijeri na Svetskom prvenstvu (17:15). Koreja ipak ima odgovor i ponovo je na +3.

Marsenić je lepu akciju krunisao golom, 18:16 za Koreju. Šta god Srbija uradi, Kang ima odgovor – postigao je deveti gol na meču.

Vorkapić dolazi i do svog drugog gola – 19:17.

Uspeva Srbija da se odbrani, ali Ilić greši u koracima i Srbija gubi priliku da priđe na gol zaostatka. Odbranila se Srbija još jednom, sudija nije zaustavio igru iako je srpski golman Verkić dobio udarac u glavu, a gol koji je Ilić postigao iz kontre važi – 19:18 u 38. minutu meča.

Jeong Kang postiže deseti gol na meču iz 16. šuta, a Park brani Kukićev šut. Kang je do sada na tri meča postigao sedam golova, ali na ovom meču briljira (20:18). Malo nakon toga, Koreja je na +3, ali Vorkapić postiže novi gol i omogućava Srbiji da drži priključak (21:19).

Nakon što je briljirao na svom golu, golman Park preko celog terena prebacuje loptu i pogađa prazan gol Srbije za svoj drugi gol na šampionatu i vođstvo Koreje 22:19.

Teško Srbiji ide u napadu, ali ni odbrana nije na nivou na kome je bila u pojedinim delovima prvog poluvremena. Korejcima sa druge strane dobro ide na obe strane terena.

Nemanja Ilić konačno pogađa nakon duže akcije Srbije. Ima još 17 minuta do kraja meča. Srbija zaostaje dva gola za Korejom.

Pušica je dobro reagovao u odbrani, Srbija ima napad sa igračem više, a Mošić pogađa za 22:21. Mošiću je ovo prvi gol na meču.

Nova odbrana Srbije, Vorkapić četvrtim golom na meču donosi Orlovima izjednačenje.

Našla je Koreja snage za dobar odgovor na seriju Srbije i ponovo je u vođstvu. Malo i sreće pri šutu Ilića i Orlovi su ponovo izjednačili. Čini se da Koreja pada u igri i sada je momenat da to Srbija iskoristi. Ali, nema odbrana Orlova rešenje za pivora Koreje koji pogađa za 24:23. Srbija ne koristi napad, ali brani i Milosavljev. Pogodio je ponovo Vorkapić koji ima pet od pet od kada je ušao u igru 24:24.

Novo isključenje za Srbiju i novi gol za Koreju – Kang postiže novi gol.

Deset minuta ostalo je do kraja meča, Kukić pogađa ponovo i još jednom je izjednačeno.

Ponovo brani Mirosavljev, a Vorkapić to kruniše golom za vođstvo Srbije, prvo u drugom poluvremenu.

Faul u napadu pravi Koreja, a Orlovi to dobro koriste i uz gol Mošića dolaze na +2. Kontra Ilića za +3.

Kang nastavlja da pogađa – 12. gol na meču za 28:26 za Srbiju šest i po minuta do kraja. Kukić je dodao novi gol na konto Orlova, a zatim je mrežu zatresao i Vorkapić za svoj sedmi gol (30:26).

Uspeva Koreja da smanji na tri gola zaostatka minut i po do kraja.

Srbija troši vreme dugim napadima i pokušava da ne dovede u pitanje pobedu koja je na dohvat ruke. Park brani i Koreja ima kontru nakon koje dolazi na -2. Manje od minut je do kraja. Ilić pogađa za kraj, ali uzvraća i Koreja 31:29.