Nemci u finišu ostavili Hrvatsku bez polufinala!

Rukomet 21. jan 201922:12 > 22:15
Jörg Schüler, Getty Images Sport

Rukometna reprezentacija Hrvatske je porazom od selekcije Nemačke 22:21 u duelu 4. kola grupe E izgubila sve šanse da se plasira u polufinale Svetskog šampionata.

Nemačka se kolo pre kraja izjednačila sa Francuskom na vrhu tabele sa 7 bodova, dok Hrvatska i Španija imaju 4.

Ekipa Lina Červara je dobro počela duel pred 19.000 navijača u Kelnu, ali je posle uvodnih 3:1 domaćem timu dopustila da serijom 3:0 prvi put povede. Sjajan rukomet i rezultatska klackalica viđena je do odlaska na odmor, a Nemačka je u 26. minutu golom Venceka došla do plus 2 (10:8). Sam finiš pripao je Hrvatskoj koja je serijom 3:0 preokrenula (11:10), a posle 30 minuta na semaforu je pisalo 11:11.

Nošeni frenetičnim navijanjem Nemci su se u 46. minutu pogotkom Vide prvpu put značajnije odlepili – 18:15, ali Hrvatska se nije predavala.

Sjajan je bio golman Šego, Nemačka punih devet minuta nije postigla gol što je tim Lina Červara iskoristio i serijom 4:0 preokrenuo u 55. minutu na 19:18. Nalet Kauboja prekinuo je Vide (19:19), a raspoloženi pivotmen Hrvatske Marin Šipić je vratio prednost svom timu.

Međutim, finiš meča u potpunosti je pripao Nemcima, a kod rezultata 21:20 za domaće sudije su Hrvatima dosudile probijanje. Hrvatska više od tri minuta nije postigla gol, domaći su otipli na 22:20 i povratka više nije bilo.

Vide je predvodio Nemačku sa 6 golova, Genshajmer je postigao 4, a Pekeler 3. Kod hrvata karačić i Strelek su upisali po 4, a Šipić 3 pogotka.

Selekcija Španije nije dozvolila, poput Hrvata dan ranije, iznenađenje protiv Brazila i ubedljivim trijumfom 36:24 južnoamerikance su izbacili iz trke za najviši plasman.

Hrvatska u sredu u poslednjem kolu igra protiv Francuske i eventualno za mesto u kvalifikacijama za Olimpijske igre 2020, dok je Španija rival Nemačkoj.

Norveška je u skandinavskom derbiju grupe E pobedila Švedsku 30:27 i tako ostala u trci za plasman u polufinale planetarnog prvenstva.

Norveška i Švedska su igrali egal do 25 minuta, a selekcija ‘Tri krune’ je u finišu prvog poluvremena protivniku dozvolila da se odlepi na 17:14. Norveška je kasnije imala i 7 golova viška (22:15) i pitanje pobednika više se nije postavljalo.

Jondal je sa 11 golova predvodio Norvešku, dok su kod Šveđana odskočili Vane i Nilson sa po 5 pogodaka.

Norveška u sledećem kolu igra sa Mađarskom, dok će Šveđani na megdan domaćinu Mundijala, selekciji Danske, koja nije blistala protiv Egipta, ali je trijumfom 26:20 zadržala maksimalan učinak i lider je grupe sa 8 bodova.