Cela bivša SFRJ na EP!

Rukomet 16. jun 201919:48 > 19:49
RSCG

Rukometaši Crne Gore pobedili su Ukrajinu sa 27:21 (15:7), obezbedili su plasman na Evropsko prvenstvo i sačuvali oreol nepobedivosti u dvorani „Morača“. I selekcija Bosne i Hercegovine je pobedom protiv Češke 24:23 kompletirala spisak zemalja iz bivše SFRJ koje će se naći na Evropskom prvenstvu.

Najefikasniji u sastavu Crne Gore koja je u kvalifikacijama prošla put od sumraka do svitanja bili su Miloš Vujović i Stefan Čavor sa po pet, Vasko Ševaljević i Vladan Lipovina sap o četiri, odnosno Nemanja Grbović i Branko Kankaraš sa po tri gola. Nebojša Simić je imao 10 odbrana. Kod Ukrajine, raspoloženi za igru u napadu bili su Jakimenko sa sedam i Denisov sa pet golova.

Izabranici Zorana Roganovića su prvo poluvreme odigrali bez greške. Zonska odbrana 2-4, je funkcionisala besprekorno. Prilaza golu nije bilo, a kada bi Ukrajinci i uspeli da dođu u priliku da postignu gol, na scenu je stupao Nebojša Simić koji je imao šest odbrana uz jedan semderac.

S druge strane, odbranu Ukrajine su razbili pivotmeni Branko Kankaraš i Nemanja Grbović. U momentima, kada su Ukrajinci pokušali da zatvore problem koji su imali na samoj liniji, usledila je rafalna paljba bekova. Pogađali su Vladan Lipovina, Vasko Ševaljević, Stefan Vujović, Božo Anđelić, pa je na kraju prvog poluvremena na semaforu pisalo 15:7.

U tom trenutku, Crna Gora, koja je kvalifikacije počela remijem sa Farskim Ostrvima i porazom od Ukrajine, a preokret napravila pobedom nad olimpijskim i svetskim šampionom Danskom, uz pobedu nad Faranima, bila je na pragu ostvarenja cilja, jako blizu smotre najboljih selekcija Starog kontinenta.

Da će se to i desiti postalo je jasno posle samo desetak minuta igre u drugom poluvremenu. Rukometaši Crne Gore su igrali sa istom energijom u oba pravca, borili su se kao lavovi za svaku loptu, za svaki pedalj terena. Ukrajina nije imala rešenja za granitnu odbranu momaka koje vodi Zoran Roganović.

S druge strane, Crna Gora je slobodno se može reći rutinski održavala veliki kapital, mirno privela meč kraju, a zatim zajedno sa navijačima proslavila plasman na smotru najboljih selekcija Starog kontinenta koju će zajedno organizovati Norveška, Švedska i Austrija.

Hrvatska je pobedila Belgiju sa 28:19 i potvrdila plasman na Evropsko prvenstvo. Bosna i Hercegovina je iznenadila kao gost Češku, slavila je sa 24:23 i stigla je do šampionata Evrope.

Gol odluke za selekciju Bosne i Hercegovine vredan plasmana na Evropsko prvenstvo postigao je Ivan Karačić na 40 sekundi do kraja. Odbrana je uspela da odole u poslednjem napadu koji je imala selekcija Češke. Nikola Prce se postigao sedam, Ibrahim Hasaljić 5, a Senjamin Burić četiri gola za selekciju BiH.

Za selekciju BiH je to prvi put u istoriji da se nađe na Evropskom prvenstvu u rukometu.

Severna Makedonija je pobedila Grčku sa 27:23, za prvo mesto u grupi i plasman na smotru najboljih selekcija Starog kontinenta. Na Evropskom prvenstvu će učestvovati i Slovenija koja je u poslednjem kolu pobedila Estoniju sa 32:28.