Getty Images/Alex Grimm

Rukomet

13.01.2020 | 19.52

Kraj za Crnogorce: Belorusija ide u drugu fazu

Rukometaši Belorusije pobedili su Crnu Goru sa 36:27 (17:11) i više nego zasluženo izborili plasman u drugu fazu šampionata Evrope.

SK

Najefikasniji u sastavu Belorusije bili su Mikita Vailupao sa sedam, Artsem Karalek i Sirei Šilovič sa po pet golova. Kod Crne Gore, bolji od ostalih bili su Vladan Lipovina sa pet, Vasko Ševaljević i Filip Vujović sa po četiri, odnosno Stevan Vujović sa tri gola.

Izabranici Zorana Roganoviča su dobro počeli meč. Odbrana je funkcionisala na željenom nivou, usledili su golovi Aleksandra Bakića i Miloša Božovića za vođstvo od 2:0. Vasko Ševaljević je bio raspoložen za igru pa je posle 15 minuta na semaforu pisalo 6:4 za Crnu Goru. Imali su popularni „lavovi“ napad za plus tri, nisu ga iskoristili, a zatim je pad koncentracije Belorusija kaznila i za tili čas napravila seriju od 4:0, za vođstvo od 8:6.

Selektor Zoran Roganović je bio primoran da zatraži tajm-aut jer je lep kapital brzo ispušten i što je bilo mnogo problematičnije, Crna Gora nije imala rešenja za izuzetno pokretljivu odbranu Belorusije. Minut odmora nije doneo poboljšanje, naprotiv. Belorusija je vrlo brzo vodila sa velikih 12:8, nastavila da igra čvrsto i agresivno u odbrani, stizala je do lakih golova iz tranzicije, pa je na poluvremenu vodila sa ogromnih 17:11.

Mikita Vailupao je postigao pet, Artsem Karalek i Vadim Gajdučenko po tri gola za Belorusiju, koja je imala izuzetno raspoloženog golmana Vjačaslava Saldatsenka. S druge strane, Vladan Lipovina je postigao tri, Vasko Ševaljević i Filip Vujović po dva gola, ali...

Crna Gora je posle prvog poluvremena bila miljama daleko od plasmana u drugu fazu takmičenja i jasno je bilo da je potrebno da se dogodi čudo pa da izabranici Zorana Roganovića u nastavku nadoknade minus od šest golova.

Čuda se u sportu dešavaju, ali ne toliko često. Posebno u situaciji kada sa druge strane parketa imate boljeg rivala, a vi napravite ogroman broj tehničkih grešaka iz kojih rival stigne do lakih golova. Belorusija je u 40. minutu vodila sa 22:14 i u tom trenutku se jedino postavljalo pitanje kojim će rezultatom biti završen duel.

Na kraju Belorusija je pobedila sa 36:27, zajedno sa Hrvatskom nastavlja takmičenje na Evropskom prvenstvu, dok se Crna Gora i Srbija vraćaju kući.