Tenis

23.07.2019 | 12.30 > 12:35

Sve je počelo u Amersfortu pre 13 godina

Novak Đoković

Bila je 2006. Igrao se ATP turnir u Amersfortu, a Novak Đoković je osvojio prvu ATP titulu u karijeri.

Getty Images/Clive Brunskill

Nedelja, 23. jul 2006. Neki od vas sigurno imaju lične razloge da pamte taj dan. Novak Đoković sigurno ima. Tog dana je na ATP turniru u Amersdorfu igrao finale. I osvojio prvu ATP titulu u karijeri pobedivši Nikolasa Masua 7:6 (7:5), 6:4. Imao je punih 19 godina, bio je profesionalac već tri godine i njegova karijera mogla je da počne.

Pre samo deset dana Đoković je na Vimbldonu osvojio 75. titulu u karijeri, ni malo loše za samo 13 godina, a ovog ponedeljka započeo je 261. nedelju na prvom mestu na ATP listi.

Đoković je od te titule upisao 16 Grend slem titula, u jednom trenutku bio šampion na sva četiri najveća turnira iako mu to nije pošlo za rukom u jednoj kalendarskoj godini. Bio je i nadomak "zlatnog slema" u tri navrata.

Na Masters turnirima je slavio 33 puta, a jedini je igrač koji je osvijio sve turnire iz Masters serije. Na završnom Mastersu slavio je pet puta.

Osvojio je Đoković i Dejvis kup sa reprezentacijom Srbije, a ono što nedostaje je zlatna medalja sa Olimpijskih igara, a sa Igara 2008. ima bronzu. Blizu su Igre u Tokiju, možda se i to promeni u Novakovoj statistici.