Novak potpuno u autu, Sonego u polufinalu

ATP 30. okt 202017:33 > 19:19
Thomas Kronsteiner/Getty Images

Prvi teniser sveta Novak Đoković nije uspeo da se plasira u polufinale ATP turnira serije 500 u Beču, pošto je poražen od Italijana Lorenca Sonega 6:2, 6:1.

Sam rezultat pokazuje da Srbin glavom uopšte nije bio u ovom meču. Ništa mu nije polazilo za rukom, već u ranoj fazi prvog seta izgubio dva servis gema i Italijan je poveo 4:0.

Prvu brejk loptu izborio je Đoković tek u četvrtom gemu drugog seta, posle 46 minuta igre, ali ni nju, ni narednih pet nije uspeo da iskoristi i tada je bilo jasno da će doživeti prvi poraz u karijeri od laki luzera posle 12 pobeda.

Ali drugačije nije ni moglo, jer je zabeležio samo sedam direktnih poena i čak 25 neiznuđenih grešaka.

Sonego će se u polufinalu sastati sa Danom Evansom, koji je pobedio Grigora Dimitrova sa 7:6 (7-3), 4:6, 6:3.

Tok meča:

Mnogo bolji početak Lorenca Sonega, koji već u prvom gemu dolazi do brejka. Doduše, pre bi se moglo reći da mu je Novak poklonio gem, pošto je od 30:15 napravio tri neiznuđene greške. Na sličan način je odigrao i drugi gem, prvi na servis Sonega i lošim udarcima pomogao protivniku da povede 2:0.

Negativan trend nastavio se i u drugom gemu na Đokovićev servis, što Italijan obilato koristi i već dolazi do 3:0, uz dupli brejk. Sonego je dobio veliku injekciju samopouzdanja i rutinski došao i do 4:0. Tek u trećem servis gemu Novak Đoković uspeva da se upiše na semafor, pritom da prvi put ne dozvoli brejk loptu i smanjuje na 4:1.

Sonegov servis je i dalje na visokom nivou, tako da Novaku u šestom gemu nije dopustio ni najmanju šansu da ga ugrozi. Đoković je uspeo nekako da se stabilizuje, iako umalo da prospe 40:15, došlo se do izjednačenja, ali Srbin je uspeo da veže dva poena i da izbegne prve set lopte Italijana. Ipak, u narednom gemu, na svoj servis Sonego dolazi i do prve set lopte i odmah je koristi za 6:2 u prvom setu.

Ako bi se tražili razlozi ovakvog ishoda u prvom setu, dovoljno je pogledati odnos neiznuđenih grešaka. Sonego ih je napravio četiri, a Đoković čak 13.

Ni drugi set nije počeo ništa bolje po Đokovića. Sonego je odmah napravio brejk i ponovo poveo, kao i u prvom setu. U svom prvom gemu nastavio je da servira kao i u čitavom toku meča i lagano je došao do 2:0. Ipak, ovog puta Đoković nije dopustio dupli brejk i lako je došao do gema i smanjenja prednosti Italijana 2:1. Tek posle 46 minuta Novak Đoković je došao do prve brejk lopte. Ukupno ih je imao tri, ali nijednu nije iskoristio i Sonego je zadržao vođstvo.

Te neiskorišćene šanse proizvele su negativan efekat kod Đokovića, koji je izgubio novi servis gem i Sonego je poveo 4:1. U narednom gemu Đoković je imao poslednju priliku da produži meč. Došao je do tri vezane brejk lopte, ali ih je Sonego sve spasao, došao do 5:1 i u narednom gemu Sonego je došao do najveće pobede u karijeri.