Nadal predao – Čilić u polufinalu!

ATP 23. jan 20189:16 > 12:53
Mark Kolbe, Getty Images Sport

Hrvatski teniser Marin Čilić plasirao se u polufinale Australijan opena pošto mu je najbolji igrač sveta Rafael Nadal predao meč u drugom gemu petog seta zbog povrede.

Cameron Spencer, Getty Images

Rezultat prilikom odustajanja Nadala bio je 2:2 (3-6, 6-3, (5)6-7, 6-2) i 2:0 u poslednjem za Čilića.

Nadal je sredinom četvrtog seta zatražio medicinski tajm-aut zbog bolova u butnom mišiću. Uspeo je da izdrži taj set do kraja, iako se videlo da se otežano kreće, ušao u poslednji, međutim, posle izgubljenog servisa na startu odlučio je da preda Hrvatu.

Nadal je dobro počeo meč. Posle pet propuštenih brejk lopti u šestom gemu, iskoristio je drugu u osmom i poveo sa 5:3 i kasnije poveo.

I u drugom je Nadal prikazivao dobar tenis, sve do sredine seta, i prvi došao do brejka. Ipak, Čilić je odmah ribrejkovao i deluje da je taj gem bio odlučujući. Marin je sledećem bez izgubljenog poena poveo 4:3, a zatim ponovo oduzeo servis Nadalu i došao do 1:1.

U trećem su oba tenisera igrala dobro na svoje servis gemove, pa osim nekoliko brejk lopti nisu viđena veća uzbuđenja. Set je rešen u tajbrejku, a tamo je Nadal u ključnom momentu odigrao bolje i osvojio set.

Usledio je četvrti set u kojem su viđeni i ključni momenti – Čilić je maksimalno koristio otežanu kretnju Nadala i sa 77 vinera rutinski odveo meč u peti set, kada je već bilo jasno da Rafa neće moći da nastavi.

Naravno, trijumf hrvatskog tenisera ne treba pripisivati Nadalovoj povredi, pošto je Čilić bio, u najmanju ruku, ravnopravan rival i pre povrede prvog igrača sveta i sasvim zasluženo će igrati u polufinalu.

Čilić će se u borbi za finale sastati sa Britancem Kajlom Edmundom, koji je nešto ranije savladao Bugarina Grigora Dimitrova.

Rezultat meča možete pratiti ovde.

Tok meča:

U prvih šest gemova prvog seta, dvojica igrača su čuvala svoj servis, ali je Čilić imao više problema i u šestom gemu je spasio pet brejk lopti. Ipak, nakon što on nije iskoristio jednu berjk priliku, učinio je to u osmom gemu Nadal i poveo sa 5:3. U narednom gemu je Nadal i pored loše realizacije prvog servisa, zahvaljujući dobrom drugom početnom udarcu iskoristio treću set loptu i poveo sa 1:0 nakon57 minuta igre.

U drugom setu je Čilić uspeo da dva puta oduzme servis Nadalu, i to nakon pretrpljenog brejka i dođe do izjednačenja u setovima. Igrao se peti gem kada je Nadal poveo sa 3:2 uz brejk. Čilić je servirao, bilo je 15:40 kada je sudija opomenuo hrvatskog tenisera na vremensko ograničenje što je Čilića potpuno poremetilo i dvostrukom servis greškom je „predao“ Nadalu gem. Ipak, odmaj je uzvratio i to sa dva vezana brejka i svojim servisom na kraju došao do 1:1 iskoristivši drugu set loptu.

U trećem setu je Čilić bio taj koji je igrao bolje na rivalov servis, imao je u dva gema ukupno tri brejk lopte, ali je na kraju došao u stiuaciju da u odlučujućem devetom gemu spašava set loptu. Dobrom igrom na mreži je uspeo to i da uradi, a zatim je uz dva dobra servisa i došao je do 5:5. Oba igrača su odigrala sigurne gemove na svoj servis pa je set rešen u taj brejku u kome je bolji bio Nadal koji je bio bukvalno na svakoj lopti i vraćao „nemoguće“.

Čilić je uzvratio sjajnom igrom u odveo meč u odlučujući set. Sredinom četvrtog seta kompletirao je brejk i poveo sa 4:1. Već u narednom servis gemu Nadala imao je tri brejk lopte, ali ih nije iskoristio. To ga, ipak, nije sprečilo da nastavi sa odličnim tenisom i do kraja još jednom brejkne Španca. Marin je u tom setu osvojio 77 vinera, naspram 37 Nadalovih.

Pred poslednji set važno je istaći i da se Nadal požalio na povredu, koja se očigledno odrazila i na partiju.

Posle izgubljenog brejka na startu petog seta, Nadal je odlučio da preda meč.