Getty Image/ Cameron Spencer

Tenis

25.01.2020 | 05.34 > 05:39

'Seča' favorita kod dama, ispala i Dona Vekić

Hrvatska teniserka Dona Vekić nije uspela da se plasira u osminu finala Australijan Opena pošto je u 3. kolu poražena od Poljakinje Ige Švjatek rezultatom 7:5, 6:3 za sat i 45 minuta igre.

Dona Vekić

Jaimi Chisholm/2020 Getty Images

Dona Vekić

Takmičenje u Melburnu završeno je i drugi teniserku sveta Karolinu Pliškovu, koja je u dva seta poražena od Ruskinje Anastasije Pavljučenkove 7:6 (4), 7:6 (3), kao i za Belindu Benčić sedmu igračicu na WTA listi Belindu Benčić. Švajcarkinja je izgubila od Estonke Anet Kontavejt neočekivano ubedljivo 6:0, 6:1 za svega 50 minuta.

Za razliku od Pliškove i Benčićeve eliminaciju u prvom nedelji nije dozvolila Simona Halep. Rumunka je rutinski savladala Kazahstanku Juliju Putinjcevu 6:1, 6:4 za sat i 19 minuta igre.

Vekićeva je plasmanom u treće kolo ostvarila najbolji rezultat u karijeri u Melburnu, međutim, poraz od 18-godišnje Švjatekove, trenutno 56. teniserke sveta, veliko je iznenađenje. Poljakinja je u poslednjem gemu prvog seta oduzela servis protivnici, a nakon što je Hrvatica drugi set počela brejkom, Švjatekova je od rezultata 2:3 osvojila četiri uzastopna gema i zabeležila jednu od najvećih pobeda u karijeri.

Njena protivnica u osmini finale će biti 18. nosilac, Estonka Kontavejt, koja je plasmanom u četvrto kolo ponovila najbolji rezultat na Gren slem takmičenjima ostvaren u Melburnu 2018. i Rolan Garosu iste godine. Imala je 21 viner, 86 odsto osvojenih poena na prvi servis...

Ruskinja Anastasija Pavljučenkova je zaustavila Karolinu Pliškovu, koja će i posle takmičenja u Australiji ostati bez Gren slem titule. Ruskinja je u oba seta bila mnogo skoncentrisanija i mirnija u ključnim poenima u tajbrejku, a njena sledeća protivnica će biti Anđelik Kerber, šampionka prvog Gren slem turnira u sezoni 2016.

Pavljučenkova je prošle godine u Melburnu dogurala do petog Gren slem četvrtfinala, a nikad nije napravila korak više.

S obzirom na brojne poraze favoritkinja, Simona Halep sa realnim šansama nastavlja borbu za prvi trofej na Australijan Openu. Rumunka je za lako izašla na kraj sa Putinjcevom, iako joj je Kazahstavka u oba seta po jednom oduzela sevis.

Halepovu, koja je prošle godine zaustavljena u četvrtom kolu, očekuje duel sa boljom iz meča Elis Mertens - Katarina Belis.