Perfekcionista Novak završio i poslao nas na roštilj

Getty Images/Cameron Spencer

“Prođi kroz nju“, uzviknuo je Novak Đoković nezadovoljan načinom na koji udara loptu uprkos tome što je samo tridesetak sekundi ranije napravio brejk. Bio je to promenljiv prvi set, ali sedmostruki šampion sve vreme je kontrolisao meč i savladao je Dijega Švarcmana 6:3, 6:4, 6:4.

U intervjuu mi je Marjan Vajda govorio o perfekcionisti Novaku i upravo to je ilustrativan primer. A ima nešto i do famoznog četvrtog kola u Australiji. Kada sam posle Nišioke rekao Novaku da obično “pogine“ u osmini finala kada osvaja titulu, nasmejao se i rekao da se nada da je to četvrto ove godine bilo prvo kolo.

Istorijski, bilo je trilera u toj fazi takmičenja – sa Vavrinkom 2013, sa Simonom 2016, sa Medvedevom prošle godine. A Švarcman je baš onaj tip protivnika sa kojim može da se zakomplikuje – ako ne ide servis, ako je Argentinac inspirisan… Kao što je recimo bio sa Nadalom u Njujorku prošle godine.

Bilo je napeto na semaforu u prvom setu – nije otkrivanje tople vode reći da je prvi set važan, ali sada je to naročito bio slučaj jer bi eventualno osvajanje seta Švarcmanu dalo krila i pretvorilo ga u zid, to njegovo lice i dovelo ga je nadomak Top 10, uskoro će i u to probrano društvo. Znao je to i Novak, bio je blago nervozan (“zaštoooo“, posle jedne greške), dvaput ispustio 0-30 bez i stvorene brejk lopte, ali na 4:3 je na gem lopti Argentinac napravio duplu grešku.

Daniel Pockett, Getty Images Sport

Usledila je duga, intenzivna razmena kakvih do tada nije bilo mnogo, a Đoković je na matematički precizan način gradio poen otvarajući teren i ključni udarac bila je forhend paralela. Kroz karijeru se mnogo govori o Novakovoj bekhend paraleli, to je jedan od njegovih zaštitnih znakova, ali promena ritma forhend paralelom sve je češća i uspešnija. Sada, po savršenim vremenskim uslovima u Melburnu, i forhend je funkcionisao izvanredno – 18 vinera tim udarcem i 14 grešaka (bekhend 8/16).

Švarcman u narednom poenu šalje loptu u mrežu, a Đoković bez problema servira za set, ponovo je početni udarac uglavnom slušao. Taj ritern iz finiša prvog seta bio je najava onoga što ćemo gledati na startu drugog, Argentinac je samo gledao ka liniji odlazeći ka klupi posle brejka koji je pretrpeo u prvom gemu.

Povezano

“Hajde, Novače, junače“, zaurlao je neko sa tribina, a Đoković je odgovorio tako što je raširio ramena, slobodnije udarao i napravio novi brejk za 3:0. Uprkos svemu, iskra nervoza osećala se kod Novaka, pogrešni izbori strane pri ziceru i jedan loš drop šot omogućili su Švarcmanu da vrati jedan brejk. Setio sam se opet onog Dijegovog meča s Nadalom, tada je dvaput nadoknadio dupli brejk zaostatka, ali Đoković do kraja poena u tri gema na svoj servis gubi dva poena.

Nije Švarcman bio u ritmu kao što ume da bude, mučio se s tajmingom, borio se i sa Novakovom igrom i sa Novakovim imenom, i u trećem setu olako je dozvolio brejk. Đoković je u narednom gemu spasavao 15-40, u pravo vreme došla je svađa s nekim iz publike – taj neko dobacio je nešto što se nije svidelo drugom teniseru sveta, Novak ga je “počastio“ kako samo mi umemo, a onda na inat uzeo gem i meč je de facto bio gotov. Nešto pre toga izveo je ovo:

Sledeći je Miloš Raonić, momak koji je 2016. godine u Melburnu bio na nekoliko lopti od finala i koji je bez izgubljenog seta savladao Garina, Cicipasa i Čilića. Bilo je tesnih setova i mečeva, ali Novak ima 9-0 skor sa Kanađaninom rođenim u Podgorici. Koja je tajna?

“Zemljak je, pa se onda dogovorimo pre meča“, nasmejao se Novak.

A Srbija je imala 2-0 u nedelju, Hamad Međedović pobedom nad Rusom Kaširinom ostvario je debitantski Gren slem trijumf. Manje treme nego u Njujorku, 16-godišnji Međedović bio je lepo raspoložen posle trijumfa i nije se ljutio što je morao da nas sačeka desetak minuta dok smo bili na Đokovićevoj konferenciji.

#related-news_0

Sledeći meč igra sa drugim nosiocem Damom, taj meč planiram da gledam u celosti i da vam podnesem nešto detaljniji izveštaj. Do tada pročitajte šta je Međedović rekao posle meča, ali i u opširnijem intervjuu koji smo vodili na US openu.

A pre Novakovog meča pružao sam moralnu podršku Viki – Cicipas joj je ispao, sve nade polagale su se u Mariju Sakari, ali ona je posle odličnog početka popustila u preostala dva seta. Sve do finiša drugog seta Petra Kvitova, aktuelna vicešampionka, bila je daleko od maksimuma, ali Sakari to nije iskoristila, nije mogla da ubaci dva prva servisa u nizu i Čehinja je to surovo kažnjavala, kako samo ona zna.

“Novak sada igra za naš roštilj“, konstatovali smo sredinom trećeg seta. Praznik je, Dan Australije (uz obavezni i, ako mene pitate, opravdani protest Aboridžina na Fed skveru, ali neću sad o politici), pa su nas organizatori častili na koktelu više nego obično. Đoković je požurio, završio je bukvalno u 16.59, a mi smo se našli u redu i lepo ručali – piletina, pljeskavica, kobasica, naravno i vegetarijanska varijanta – kako je uz malu dozu ironije i smeh konstatovala koleginica Sofija koja živi u Sidneju: “Ovo je Australija, brine se o svačijim potrebama“. Ona ne jede meso, ali je ipak uzela malo, ako nama zatreba. Zatrebalo je, ne sumnjajte.

sport klub

Ta užina u pet je preko potrebni predah svima nama, uz čašu vina ili piva. “Hoćeš da sedneš“, pitam kolega Janika iz Nemačke. “Koje sedenje, ceo dan samo sedim i pišem sr..a“, smeje se, pa uglas i u šali konstatujemo da je to manje-više opis svih nas na turniru. “Jamas“, po navici nazdravljamo na grčkom zbog Viki, nekako je najzvučnije, pa nastavljamo priču.

“Sednem danas u Uber, tip me pita odakle sam, ja mu kažem, a on: ‘E, hajde objasni mi sve to sa Hitlerom?’ Rekoh: ‘On je bio sociopata, a ja ni blizu da budem rođen“. Prošle godine sam ja dosta saznao o pakistanskom državnom uređenju, sad Janiku traže da u neobaveznoj vožnji do tenisa objasni nacizam…

Ostaje mi da vidim može li Fučovič nešto da zakuva protiv Federera, a do tada vas pozdravljam iz Melburna,

Saša (@ozmo_sasa)