Tim protiv Đokovića u finalu Australijan Opena!

Australian Open 31. jan 20209:38 > 13:29
Clive Brunskill, Getty Images Sport

Austrijanac Dominik Tim plasirao se u finale Australijan Opena potšo je u polufinalu pobedio Nemca Aleksandera Zvereva sa 3:1, po setovima 3:6, 6:4, 7:6 (3), 7:6 (4). Meč je trajao tri časa i 32 minuta.

Peti igrač sveta će u nedelju u 9:30 časova za titulu igrati protiv branioca trofeja Novaka Đokovića, koji je u polufinalu bio bolji od Rodžera Federera.

Srbin u međusobnim duelima vodi protiv Austrijanca 7-4, međutim, Tim je dobio tri od četiri poslednja duela protiv igrača koji bi se pobedom u finalu vratio na prvo mesto ATP liste.

Tim je do sedme pobede u devetom međusobnom duelu sa Zverevim došao zahvaljujući skoncentrisanijom igrom u odlučujućim momentima trećeg i četvrtog seta.

Austrijanac će u Melburnu treći put u karijeri igrati Gren slem finale, a u prethodna dva na Rolan Garosu 2018. i 2019. je poražen od Rafaela Nadala.

Srbin u nedelju igra za osmu titulu u Melburnu, a  dan pauze više u odnosu na rivala mogao bi da bude još jedaan plus za srpskog asa.

Tok meča:

Zverev je sjajno počeo duel na Rode Lejver areni i u prvog gemu iskoristio je treću brejk loptu – 1:0. Austrijanac je odmah uzvratio i uz jedan izgubljen poen vratio brejk.

U Melburnu je počela da pada kiša… Meč je bio prekinut na nekoliko minuta u četvrtom gemu kod vođstva Tima 2:1.

Duel je brzo nastavljen i Zverev je izjednačio na 2:2.

Rezultat je 3:3, posle dva brza brejka oba igrača su sigurna na svoj servis.

Zverev u sedmom gemu drugi put oduzima servis protivniku i vodi sa 4:3.

Nemac je bez izgubljenog poena potvrdio brejk, a potom i treći put u prvom setu oduzeo servis Timu za 6:3 posle 37 minuta igre.

Zverev je bez izgubljenog poena počeo drugi set, Tim je izjednačio na 1:1, a onda je Austrijanac napravio prvi brejk – 2:1.

Austrijanac je lako overio brejk i vodi sa 3:1.

Zverev je vratio brejk u pravom trenutku i izjednačio rezultat na 3:3.

Već u sledećem gemu Tim je drugi put u drugom setu oduzeo servis rivali i vodi sa 4:3. Austrijanac ima važan servis. Nemac i Austrijanac su osvojili dva brza gema na svoj servis, Austrijanac je na korak do izjednačenja u setovima.

Nemac je imao dve brejk lopte da ostane u drugom setu, ali je Tim uspeo da se izdigne i izjednači rezultat na 1:1. Drugi set je završen rezultatom 6:4 za 40 minuta.

Meč je desetak minuta bio prekinut zbog problema sa reflektorima kod vođstva Zvereva 1:0 u trećem setu.

Tim prvi dolazi do brejka u trećem setu. peti igrač sveta je iz trećeg pokušaja uspeo da oduzme servis protivniku i povede sa 2:1. Zverev je imao brejk loptu, ali je nije iskoristio. Austrijanac je overio brejki i vodi sa 3:1 u trećem setu.

Austrijanac je imao brejk loptu i u petom gemu, ali je sedmi teniser sveta uspeo da prekine seriju protivnika i smanji an 3:2.

Zverev je imao dve vezane brejk lopte, međutim, Nemac je pogrešio kod ključnog poena (40:40). Ipak, ubrzo je uspeo da dođe do prvog brejka u trećem setu i izjednači na 3:3.

Zverev je u desrom gemu spasao dve brejk i set lopte i obezbedio tajbrek u kome je Austrijanac bio sigurniji.

Tim je poveo sa 3:0, potom 5:2 i bez većih poteškoća osvojio treći set i poveo sa 2:1. Treći set je trajao sat i 14 minuta, duže nego prva dva zajedno.

Mnogo je mirnije u četvrtom setu. Oba tenisera su više nego sigurna na svoj servis i u prvih sedam gemova nije bilo nijedne lote. Tim vodi sa 4:3.

Zverev je kod rezultata 5:4 servirao za ostanak u meču, Tim je imao 40:40 i veliki psihološki pritisak, ali je izdržao i izjednačio na 5:5.

Austrijanac vodi 6:5, Zverev ponovo servira za ostanak u meču. Uspeo je – 6:6. Ponovo odlučuje tajbrejk.

Tim je poveo sa 3:0 uz dva mini tajbrejka. Nemac je vratio dva mini brejka (3:2) i ponovo je u igri.

Kakva greška Zvereva – Nemac je volej ‘ispucao’ daleko u aut – 4:2.

Tim je poveo sa 6:3. Zverev je spasao prvu meč loptuali ne i drugi.

Tim je u trečem Gren slem finalu u karijeri! Prethodna dva na Rolan Garosu je izgubio.