Novak je kralj Njujorka! Srbinu titula na US Openu

US Open 9. sep 201821:37 > 10. sep 2018 1:01
Al Bello, Getty Images

Najbolji srpski teniser Novak Đoković osvojio je US Open pobedom nad Argentincem Huanom Martinom del Potrom sa 6:3, 7:6(4), 6:3!

Za Novaka je to treća titula u Njujorku, a ukupno 14. na Gren slemovima iz 23 finala, po čemu se izjednačio sa Pitom Samprasom na trećoj poziciji večne liste! Ispred Srbina sada su samo Rafael Nadal sa 17 i Rodžer Federer sa 20 najvrednijih trofeja.

Takođe, Đoković je osvajanjem US Opena došao do titule na drugom uzastopnom Slemu u sezoni. Prethodno je bio najbolji na Vimbldonu u julu.

Pobedom nad Del Potrom, 15. iz 19. međusobnih duela, Novak se popeo na treću poziciju ATP liste. Nju je do sada držao upravo Argentinac, koji je ostao na jednoj Slem tituli, osvojenoj na ovom turniru 2009. godine.

Srpskom igraču je osvajanje US Opena donelo i 3.8 miliona dolara. Podsetimo, turnir se igrao za nagradni fond od 53 miliona.

Novak je do trijumfa nad Delpom došao za tri sata i 19 minuta igre.

Prvi set je bio ujednačen, bez prilika za brejk, sve do osmog gema, kad je Srbin bolju igru krunisao brejk loptom i oduzimanjem servisa rivalu za vođstvo 5:3, posle čega je sigurnim servis gemom došao do prednosti u stovima.

Na krilima toga, Novak je prikazivao bolji tenis i u drugom. Već na startu je imao dve brejk lopte, koje je Del Potro spasao, da bi na naredni servis gem rivala iskoristio prvu i kasnije stekao vođstvo od 3:1.

Ipak, u tom trenutku dolazi do pada u igri srpskog tenisera, koji je dozvolio protivniku da se vrati u set. Delpo je nanizao tri gema i došao do preokreta. Osmi gem seta bio je verovatno najuzbudljiviji. Trajao je čitavih 20 minuta, Argentinac je imao tri brejk lopte, ali je Novak uspeo da se izvuče i sačuva servis za 4:4.

Pitanje pobednika seta rešavano je u taj brejku, gde je Del Potro stekao prednost od 3:1, uz mini brejk prednosti. Međutim, Novak se u tim trenucima probudio, nanizao tri poena, zatim i osvojio jedan na rivalov servis i potom stigao do 2:0 u setovima.

Ključan momenat u trećem setu viđen je u osmom gemu. Novak je imao prednost od 4:3, uz po brejk na obe strane, i posle vođstva Del Potra 15:0, osvojio četiri poena u nizu za brejk i odlazak na 5:3. Tada je pitanje pobednika bilo rešeno.

TOK MEČA

Đoković u međusobnim duelima vodi protiv trećeg tenisera sveta sa 14:4, a jedino finale na turu odigrali su 2013. u Šangaju. Novak je slavio sa 2:1, a u seriji je od tri trijumfa protiv Argentinca.

Nole je osvojio 13 trofeja na najvećim turnirima, dva u Njujorku, dok je Del Potro do jedinog pehara došao upravo na US openu 2009.

Trenutno šesti igrač sveta je po opštem mišljenju favorit, titulu u „Velikoj jabuci“ osvajao je 2011. i 2015. godine, ali je čak pet puta gubio u finalu.

Srbin igra 23. Gren slem finale u karijeri, osmo u Njujorku i na večnoj listi izjednačio se sa Ivanom Lendlom i Pitom Samprasom, koji su takođe po osam puta igrali za titulu na US openu. Iza njih su ostali Rodžer Federer i Džimi Konors sa po jednim finalom manje.

Odlučujući meč sa Artur Eš stadiona pratite na sajtu Sport kluba.

Tok meča:

Đoković je prvi servirao i već na startu se videlo koliko je Argentinac motivisan. Osvojio je Nole prvi gem, a Del Potro je na svoj servis izjednačio bez izgubljenog poena.

U trećem gemu Delpo je poveo sa 30:0, Đoković je sa tri vezana poena preokrenuo (40:30), ali igralo se na razliku. Sačuvao je Srbin svoj servis – 2:1.

Još nema brejka – Đoković vodi sa 3:2. Del Potro je ponovo bio više nego siguran na svoj servis (3:3), a onda je srpski igrač prvi gem završio bez izgubljenog poena za 4:3.

Prvi brejk u finalu! Đoković je iskoristio prvu brejk loptu nakon što je Del Potro imao 40:0. Srbin je vezao pet poena i poveo sa 5:3.

Đoković je dobio prvi set sa 6:3 posle 43 minuta igre! Jedan brejk bio je dovoljan…

Đoković je u prvom gemu drugog seta imao dve brejk lopte, ali se Argentinac izvukao i poveo sa 1:0. Najduži gemu u dosadašnjem toku meču trajao je 12 minuta.

Nole je uz jedan izgubljen poen izjednačio na 1:1, a onda u trećem gemu iskoristio treću brejk priliku u drugom setu za vođstvo od 2:1.

Đoković je bez većih poteškoća overio brejk i poveo sa 3:1.

Del Potro je kod rezultata 3:2 imao prvu šansu da Đokoviću oduzme servis, ali nije uspeo. Argentinac je ubrzo dobio i drugu priliku za brejk i ovoga puta je iskoristio – 3:3.

Argentinac je iskoristio nervozu i pad u igri protovnika i posle najboljeg gema na svoj servis poveo je sa 4:3.

U najdužem gemu od početka meča Del Potro je imao još tri brejk lopte, ali je Novak ostao fokusiran i pored konstantnih provokacija sa tribina. Osmi gem drugog seta trajao je 20 minuta!

Argentinac je poveo sa 5:4 i Novak u sledećem gemu servira za ostanak u drugom setu. Uslovi za igru su teški, u Njujorku pada kiša, krov na Artur Ešu je zatvoren, a na nekiko mesta krov prokišnjava.

Siguran je bio Nole za 5:5. Rivalu je prepustio samo jedan poen.

Posle dva brza gema odluka pada u taj brejku – 6:6.

Novak je odmah oduzeo servis Delpu u taj brejku, ali je Argentinac uzvratio sa dva mini brejka i potom poveo sa 3:1. Đoković je vezao tri osvojena poena za 4:3. Još jedan mini brejk Srbina za 5:4.

Novak vodi sa 2:0 u setovima! Taj brejk je dobio sa 7:4 iako je u jednom trenutku gubio sa 3:1. Drugi set je trajao sat i 35 minuta.

Đoković je prvi servirao u trećem setu – 1:0. Još nema brejk lopti u trećem setu. Novak posle tri gema vodi sa 2:1.

Već u narednom gemu Srbin osvaja brejk, pošto je iskoristio drugu brejk loptu. Novak sjajnim riternom dolazi do prednosti od 3:1!

Ipak, Đoković ne uspeva da kompletira brejk. Del Potro je iskoristio blagi pad u njegovoj igri i prvu brejk loptu krunisao oduzimanjem servisa rivalu – 3:2.

Argentinac rešava servis gem bez mnogo problema, za poravnanje 3:3, da bi Đoković u narednom ponovo vratio prednost – 4:3. Pritisak je sada na Delpu.

Popustio je argentinski igrač! Posle osvojenog prvog poena u osmom gemu, Novak vezuje četiri zaredom za brejk i prednost 5:3. Sada Nole servira za titulu i tu priliku koristi na pravi način, prva meč lopta i smeč za pobedu!