Moćna Serena na Andresku u desetom finalu u Njujorku

US Open 6. sep 20192:55 > 5:31
Vaughn Ridley, Getty Images Sport

Američka teniserka Serena Vilijams obezbedila je plasman u finale US Opena pošto je za svega 70 minuta pobedila Ukrajinku Elenu Svitolinu 6:3, 6:1.

Clive Brunskill, Getty Images Sport

Osma igračica sveta će u subotu igrati za sedmu titulu u Njujorku, a protivnica će joj biti 19-godišnja Bjanka Andresku, koja je do prvog Gren slem finala u karijeri stigla pobedom protiv Belinde Benčić 7:6 (3), 7:5 za dva časa i 15 minuta.

Serena je prvi titulu na Otvorenom prvenstvu SAD osvojila pre tačno 20 godina, a pobeda protiv Svitoline bila joj je 101. u Njujorku, čime se na vrhu večne liste izjednačila sa Kris Evert.

Impresivno je biti u društvu sa Kris u bilo kom segmentu, ali to ne bih mogda da uradim bez ove sjajne publike. Dvadeset godina je prošlo, a ja sam još ovde,“ istakla je Amerikanka, koja će pred domaćim navijačima pokušati da osvoji 24. Gren slem trofej u karijeri.

Tridesetsedmogodišnja Vilijamsova je poslednju Gren slem titulu osvojila 2017. na Australijan Openu, dok na pehar u Njujorku čeka od 2014.

Kako ću da igram u finalui? Tu je moj trener, on će da uradi analizu. Ja ću samo da izađem na teren i igram,“ dodala je Serena.

Ukrajinka, trenutno peta na WTA listi, bila je daleko od najboljeg izdanja protiv raspoložene protivnice. Svitolina je u uvodnom gemu propustila tri brejk lopte, a Amerikanka je odmah to kaznila i najavila ekspresan trijumfa.

Svitolina je kod rezultata 3:1 imala još tri šanse da oduzme servis protivnici, a kasnije je sve bilo u rukama Vilijamsove. Serena je u drugom setu napravila još tri brejka i deseti put u karijeri obezbedila mesto u finalu poslednjeg Gren slem turnira u sezoni. Poražena je tri puta, poslednji put prošle godine od Naomi Osake iz Japana.

Senzacionalna Bjanka Andersku je kod rezultata 5:4 spasila set loptu u prvom setu, a potom u taj-brejku iskoristila psihološku prednost i lako došla do vođstva 1-0.

Švajcarkinja je u drugom setu vodila sa 5:2 i servirala je za izjednačenje, međutim, kanadska tinejdžerka je od tog trenutka zaigrala mnogo bolje i serijom od pet osvojenih gemova ostvarila najveći uspeh u karijeri.

Petnaesta igračica sveta nikad ranije nije prošla drugo kolo nekog od Gren slem turnira, a veliki potencijal najavila je ove godine osvajanjem titula u Indijan Velsu i nedavno u Torontu. Tada joj je Serena predala finalni duel kod rezultata 3:1 u prvom setu.